5. Jak se přizpůsobit současné změně klimatu?

Jak víme, že se ještě oteplí (a o kolik), že bude více povodní, požárů a dalších pohrom? Máme nějaké možnosti, jak se jako lidstvo i jednotlivci této situaci přizpůsobit, tak abychom zmírnili dopady probíhající změny klimatu?

Úvod tématu
4. Současná změna klimatu
6. Zmírňování dopadů

Klimatické modely a scénáře

V první kapitole ses dozvěděl/a, co je to klimatický systém. Vzpomeneš si, z jakých částí se skládá?

Mezi těmito částmi probíhá neustálá výměna hmoty a energie. Je to velmi složitý systém, který se neustále proměňuje a vyvíjí. Je natolik složitý, že současná věda neumí přesně popsat vše, co se v tomto systému odehrává a bude odehrávat v budoucnosti. Z toho, co o něm vědci již ví, tvoří různě složité počítačové modely. Tyto modely jsou založeny na řešení pohybových a termodynamických rovnic, které popisují procesy v klimatickém systému. Řešení těchto rovnic je výpočetně velmi náročné, proto je nutné použít ty nejrychlejší superpočítače. Výpočty probíhají v síti tzv. uzlových bodů (gridů). Čím je síť hustší, tím je výpočet náročnější.

Ukázka, jak vypadá superpočítač

Ukázka gridové sítě globálního cirkulačního modelu

Po sestavení modelu je testy ověřována jeho schopnost předpovídat, a to např. porovnáním výsledku modelu se současnými či v minulosti naměřenými reálnými daty. Podívej se na ukázku – jak dobře model simuluje skutečnost? 

Průměrné roční množství srážek – nahoře skutečnost, dole výsledek výpočtu modelu

Jaké bude klima?

Mezi klimatology dnes již panuje shoda v tom, že současná klimatická změna je způsobena lidskou činností. Jak se bude chovat klimatický systém v budoucnosti tak velmi závisí na tom, jak se bude chovat lidská společnost (jak rychle poroste počet obyvatel, jak rychlý bude ekonomický růst, zda se přijmou výrazná opatření k omezení emisí skleníkových plynů apod.). A to nevíme. Proto se tvoří scénáře budoucího vývoje. Tj. v několika variantách se definují budoucí podmínky a na základě nich se modeluje chování klimatického systému (hledáme odpověď na otázku "Co se stane, když…"). Pozor, scénář není totéž co předpověď nebo spekulace! Takže pokud se dočteš, že za sto let u nás bude průměrná teplota vzduchu o 3 °C vyšší, je třeba se pídit i po tom, na základě jakého scénáře vývoje to bylo zjištěno.

Emisní scénáře pro naplnění Pařížské dohody

IPCC a změny ve světě

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) byl založen roku 1988 z iniciativy Světové meteorologické organizace (WMO) a Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Panel tvoří jmenovaní zástupci jednotlivých zemí, přičemž každá země má jedno místo. Cílem IPCC je poskytovat vládám vědecké informace, které mohou využívat při tvorbě klimatických politik. Tyto informace poskytuje zejména formou tzv. hodnotících zpráv. Jde o klíčové dokumenty pro mezinárodní klimatická vyjednávání.

Mimo jiné byl v rámci jeho činnosti vytvořen interaktivní atlas, ve kterém se můžeš podívat, jak se bude klimatický systém měnit v různých částech světa podle různého vývoje emisí skleníkových plynů.

Ukázka, jak s atlasem pracovat

Očekávané klimatické podmínky v České republice

Do roku 2050 se s nejvyšší pravděpodobností oteplí o 2 °C ve srovnání se současností. Pokud lidstvo zásadně neomezí emise skleníkových plynů, může se oteplit o 3 až 6 °C oproti současnosti. Největší zvýšení teploty se projeví během zimy a jara, a to zejména zvýšením minimálních teplot. To znamená, že místo sněžení bude pršet či sníh brzy roztaje. Letní teploty se také zvýší – poroste počet tzv. tropických dnů. A jaké to bude mít dopady? To už víš ze čtvrté kapitoly.

Další čísla najdeš na webu fakta o klimatu.

Na webu klimatickazmena.cz se můžeš podívat na mapy současného stavu a budoucího vývoje různých klimatologických charakteristik pro Českou republiku.

Možnosti přizpůsobení se na změnu klimatu

Bez popisku

 Otázka: Zamysli se, jak se může lidstvo přizpůsobit současné změně klimatu a jak ty sám/a k tomu můžeš přispět.

Své nápady si poznamenej a následně srovnej s texty níže.

Možností, jak se přizpůsobit na současné dopady změny klimatu, je celá řada. Nejčastěji jsou opatření zaměřena na ty dopady, které způsobují ztráty na lidských životech (např. vlny veder) nebo hospodářské škody (období sucha, růst hladiny světového oceánu aj.). Mezi nejčastěji skloňovaná opatření patří příprava a úprava infrastruktury na častější živelní pohromy, efektivnější zacházení s vodou, snižování tepelného ostrova města nebo šlechtění odolnějších druhů plodin.

Adaptační opatření v České republice

Efektivní zacházení s vodou

Voda je jednou z nejcennějších “surovin” na Zemi, bez které by nebyl možný život. Z důvodu delších a intenzivnějších období sucha musíme proto s jejími zdroji zacházet mimořádně obezřetně. Základním opatřením proto může být snížení spotřeby pitné vody.

Využití vody v České republice

Jedním z dalších opatření je např. větší využívání povrchových vod, a naopak větší ochrana vod podzemních. Podzemní voda se akumuluje dlouhé roky až desítky let a jejím nadměrným čerpáním se sami připravujeme o její budoucí zásoby. Velká část vody uniká ve vodovodních a kanalizačních potrubích, proto je nezbytné se o ně řádně starat a zabraňovat zbytečným únikům. Jednou využitou vodu není vždy nutné vypouštět do kanalizace, ale je možné ji recyklovat a použít na další účely (např. sprchování, splachování toalety nebo zavlažování na zahradě).

„Mistrem v získávání a recyklaci vody je Izrael. Až 66 % zásob pitné vody si Izraelci vyrábí z mořské vody procesem jejího odsolování a celých 90 % odpadní vody recyklují.“

Ve městech je možné dešťovou vodu dopadající na nepropustné povrchy (např. chodníky, silnice aj.) svádět skrze propustné vrstvy do podzemí, kde může sloužit jako zdroj pro zavlažování.

Schéma možného způsobu zasakování vody ve městech

Snižování tepelného ostrova města a dopadů vln veder

Tepelný ostrov města jsme popisovali v kapitole 4. Protože více jak polovina světové populace žije v současnosti ve městech a do poloviny tohoto století by ve městech mohlo žít až 70 % lidí, je nezbytné se otázce jeho snižování intenzivně věnovat. Samotnému tepelnému ostrovu lze předcházet už při samotném plánování a výstavbě města nebo jeho čtvrtí. Nová výstavba by měla být plánována tak, aby bylo umožněno volné proudění vzduchu a město se mohlo samo ochlazovat.

V případě již vystavěných měst se v nich mohou vysadit nové stromy. Stromy poskytují stín, zvlhčují vzduch vypařováním vody z listů a ještě dokáží pohltit část znečištění (např. z automobilové dopravy). Největší význam však má budování parků a výsadba malých lesů na správných místech.

„Pokud koruny stromů zastíní minimálně 40 % dané oblasti, může průměrná teplota vzduchu klesnout až o 5,5 °C.“

Teplotu vzduchu ve městech lze efektivně snižovat tzv. zelenými střechami, kdy je střecha domu pokryta rostlinami. Je možné také používat speciální nátěry na střechy a fasády domů, které odráží část slunečního záření. Střechy velkých obchodních center nebo jejich parkovišť mohou být pokryta solárními panely, které vytváří stín a ještě vyrábí elektřinu. Svůj význam mají i různé vodní plochy nebo fontány, které však mívají spíše lokální efekt.

Dokážeš správně poskládat obrázek solárního parkoviště? 

Ochrana před živelními pohromami

Kromě extrémních událostí, jako jsou vlny veder nebo období sucha, se lidé přizpůsobují i náhlým živelním pohromám, jako jsou přívalové deště nebo krupobití. Ty často působí škody nejen na majetku, ale i v zemědělství. Intenzivní přívalové deště mohou způsobit lokální přívalové povodně, před kterými mohou chránit včasné meteorologické předpovědi. Přívalové deště jsou také jednou z příčin vodní eroze na polích, kterým lze zabránit např. vybudováním zatravněných pásů. Ovocné stromy v sadech a jejich plody mohou sadaři uchránit před kroupami například instalací tzv. krupobitních sítí. Proti řadě živelních pohrom se lze dnes již pojistit (např. právě proti krupobití).

Krupobitní sítě

Jelikož řada stromů rozkvétá kvůli časnějšímu nástupu jara dříve, mohou je častěji poškodit pozdní mrazy. Jednou z možností ochrany stromů nebo i vinné révy je zapalování ohňů ve vinohradech, čímž dochází k oteplení vzduchu při povrchu země a zabránění škodám následkem mrazu.

Zapálené ohně ve vinohradu k omezení škod pozdními mrazy

Další možnosti přizpůsobení se změně klimatu

Kromě výše jmenovaných opatření existuje celá řada dalších možností, jak se konkrétním dopadům změny klimatu přizpůsobit. Symbolem současné změny klimatu a globálního oteplování jsou tající ledovce. V Alpách se lidé snaží zachránit horské ledovce tím, že je přes léto zakrývají speciální bílou textilií, která odráží většinu slunečního záření.

Ukázka ochrany horského ledovce v Alpách (Stubaiský ledovec, Rakousko)

Bez popisku

 Otázka: Jak bys pomohl/a ostrovním státům, které přichází o svá území následkem růstu hladiny světového oceánu (např. Maledivy nebo Kiribati)?

Odpověď

Maledivy a Kiribati patří k nejohroženějším ostrovním státům, které kvůli jejich nízké průměrné nadmořské výšce postupně pohlcuje rostoucí hladina Indického, resp. Tichého oceánu. Jednou z možností je uměle zvýšit nadmořskou výšku jejich atolů těžbou štěrkopísku z okolního dna. Trochu méně nákladným opatřením je zpevňování pobřeží proti vlivu mořského příboje. Jednou z posledních variant je přestěhování obyvatel z nejvíce postižených atolů na jiné ostrovy, popř. i do jiných států (např. na Fidži).

Jak jsme si ukázali v kapitole 4, současná změna klimatu má velké dopady především v zemědělství (období sucha, častější některé živelní pohromy, posun klimatických pásů aj.). Řada opatření v zemědělství je zaměřena především proti obdobím sucha.

Opatření proti suchu v zemědělství

Konkrétně na častější a delší epizody sucha se zemědělci mohou přizpůsobit např. pěstováním nových a odolnějších odrůd, změnit skladbu plodin, změnit postup při přípravě půdy (např. menší hloubka kypření půdy) nebo ponechání posklizňových zbytků na poli.

Další možností, jak účinně bojovat se změnou klimatu v krajině, je rovněž zvýšení biodiverzity (např. skrze obnovu lesů, mokřadů, rašelinišť nebo vodních toků).

Ukázka obnovy rašelinišť v Krkonoších

S obnovou biodiverzity a menší erozí půdy souvisí i zmenšení ploch polí a jejich rozdělení např. remízky a polními cestami. Zemědělci se mohou také přizpůsobit změnou způsobu jejich hospodaření (viz agrolesnictví a agrovoltaika).

Vliv velikosti bloků polí na biodiverzitu

Agrolesnictví

Agrolesnictví je způsob hospodaření na zemědělské nebo lesní půdě kombinující zemědělstvípěstování stromů. Jedná se o způsob udržitelného zemědělství zaměřeného na ekologii, ochranu půdy a boj proti některým negativním dopadům změny klimatu (např. období sucha nebo přívalové deště).

Agrovoltaika

Agrovoltaika je spojením výroby potravin a energie ze solárních panelů při využití stejného pozemku. Na konkrétním pozemku jsou postaveny v předem dané vzdálenosti solární panely, mezi kterými hospodaří zemědělci. Tento přístup přináší řadu výhod. Kromě samotné výroby elektřiny solární panely vytváří stín pro plodiny, zvlhčují mikroklima a podporují výnosy plodin v období sucha. Agrovoltaika je rozšířená v řadě států světa (Japonsko, Čína, Indie) a v rámci Evropy je nejvíce rozšířena ve středomořských státech. V České republice však zatím z legislativních důvodů k jejímu rozšíření nedošlo (stav k roku 2022).

V neposlední řadě se změně klimatu lidstvo přizpůsobuje jejím studiem a šířením nejnovějších poznatků mezi širokou veřejnost. Četbou těchto řádků se proto i ty nyní přizpůsobuješ současné změně klimatu. Vědecká zjištění jsou dále šířena skrze:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info