2. Oskar Schindler

Možná jsi už slyšel/a o Schindlerově seznamu, o kterém natočil svůj oscarový film Steven Spielberg. Moc lidí ale neví, že Oskar Schindler, zachránce židovských dětí, žen i mužů během 2. světové války, pocházel ze Svitav a že jeho slavná továrna stála ve vesnici na pomezí Čech a Moravy, v Brněnci. Pojď s námi objevit ojedinělý příběh člověka, který dokázal zachránit tisíce lidských životů před jistou smrtí.

Úvod tématu
1. Goethe
3. von Ebner-Eschenbach

Schindler

Jmenuji se Oskar Schindler

Nebyl jsem žádný svatoušek, i když pro někoho jsem dodnes ztělesněním solidarity a pomoci bližnímu svému. Narodil jsem se ve Svitavách na začátku 20. století do hodně bohaté židovské rodiny a tam jsem se naučil podnikat, počítat a obchodovat se ziskem. Jenže pak přišla světová ekonomická krize a celá naše firma zkrachovala. Tak jsem se musel prosadit svou cestou. Vstoupil jsem do německé nacionální strany SdP a byl jsem tam hodně aktivní. Po okupaci Československa v roce 1939 jsem vstoupil do NSDAP, tedy německé nacionalistické strany, a udělal jsem slušnou kariéru. Svěřili mi fabriku na smaltované výrobky v Krakově, kde pro mě pracovalo přes 1000 zaměstnanců, asi polovina z nich byli Židé. A to mi otevřelo oči.

Továrna

„Kdo by zachránil byť jen jediný život, zachrání celý svět.“

Schindler

Židé mi vyprávěli, jaká zvěrstva jim dělají v krakovském židovském ghettu, vyprávěli mi o násilí a ponížení, o vraždách, o transportech. A tak jsem vymyslel plán, jak jim pomoci. Díky promyšlenému systému podplácení jsem dokázal zachránit spoustu lidských životů. Prosadil jsem, že jsou pro naši továrnu židovští pracovníci z ghetta nepostradatelní a zachránil je tak před transporty. Později jsem kvůli nesnázím v Krakově musel přesunout továrnu na Moravu do Brněnce. Říká se, že se mi podařilo zachránit 1200 životů. Po mnoha letech můj životní příběh zaujal Američany, kteří o mně natočili film. Ten film pak získal 8 Oscarů.

Zjisti více: Schindlerův seznam

Jak ses již dozvěděl/a v předchozím odstavci, film Schindlerův seznam od Stevena Spielberga získal celkem 8 Oscarů. Podívej se na trailer k filmu. Trailer je černobílý, stejně jako celý film, ale je v něm vidět jedna barevná postava. Najdeš v traileru tuto postavu a zkusíš vysvětlit, čeho je symbolem?

Jak viděl sám sebe Oskar Schindler

Schindlerovy citáty

Přečti si několik citátů Oskara Schindlera. Zkusíš propojit české překlady s jejich německými originály?

Zjisti více: Antonín Kalina a další zachránci

Oskar Schindler samozřejmě nebyl jediný člověk, který za 2. světové války zachraňoval uprchlíky. Stovky dětí zachránil například další český rodák, Antonín Kalina. Pokud se o něm chceš dozvědět více, klikni na tento článek.

Můžeš se také podívat na seznamy zachránců, kde najdeš lidi dobré vůle z celého světa. Víc informací najdeš zde

Schindlerův pomník

Zkus správně poskládat fotografii Schindlerova pomníku, který se nachází ve Svitavách.

Dokážeš najít místa v České republice, kde lze uctít památku obětí holocaustu?

Zkus k tomu použít tento seznam.

 Zjisti více: Zaujala tě osobnost Oskara Schindlera?

Podívej se na dokument, který o něm vysílala Česká televize.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info