3. Marie von Ebner-Eschenbach

Víš, že ještě na začátku 19. století nebyly školy pro dívky? Že ženy v této době podléhaly autoritě muže a jejich místo bylo často výhradně doma u plotny? To všechno chtěla změnit nejslavnější rakouská spisovatelka 19. století, Marie von Ebner-Eschenbach, která pocházela z Moravy. Pojď se s námi dozvědět něco víc o této výjimečné ženě a myslitelce, jejíž citáty ještě dnes najdeš běžně na Twitteru nebo Instagramu.

Úvod tématu
2. Schindler
4. Kafka

Chytrá žena má miliony nepřátel –⁠ všechny hloupé muže.

Jmenuji se Marie von Ebner-Eschenbach

Dneska už se dá tvrdit, že rakouské spisovatelky dobyly svět. Určitě to platí po roce 2004, kdy Elfriede Jelineková obdržela Nobelovu cenu za literaturu. Já jsem sice tuto cenu nedostala, ale byla jsem na ni nominována hned dvakrát. Díky tomu jsem dnes slavná v Rakousku, v Česku mě ale dneska moc lidí nezná. Přitom jsem se narodila ve Zdislavicích na Kroměřížsku, kde jsem pak trávila každé léto, a o životě na Moravě jsem napsala spoustu knih. Díky tomu, že jsem hodně cestovala a četla, jsem mluvila plynně česky, německy a francouzsky. 

Marie von Ebner-Eschenbach

Po svatbě jsem se natrvalo usadila ve Vídni, kde pracoval i můj manžel, vážený nadporučík v rakouské armádě, kterého hodně zajímala fyzika a chemie. A budete se možná divit: byl to náš společný koníček. Já jsem se nejvíc zajímala o mechaniku a hodinářství. Možná proto jsem napsala novelu Hodinářka Lotti.

Hodinářka

Nejslavnější je ale můj román Božena, ve kterém vyprávím o své české chůvě a o životě na českém venkově. Říká se o mně, že jsem nejslavnější rakouská spisovatelka 19. století.

„Moudřejší ustoupí. Smutná pravda, na níž je založena světovláda hlouposti.“

Marie von Ebner-Eschenbach

Bez popisku

 Zjisti více: Zaujala tě osobnost Marie von Ebner-Eschenbach?

Pak si můžeš pustit krátké video, ve kterém ti její život přiblíží kurátorka Moravského zemského muzea, Eleonora Jeřábková.

Jak viděla Marie von Ebner-Eschenbach muže

  Citáty

Přečti si několik citátů Marie von Ebner-Eschenbach. Zkusíš propojit české překlady s jejich německými originály?

Bez popisku

Zjisti více: Jak se žilo ženám před 150 lety?

Pokud se chceš dozvědět více o postavení žen v 19. století, můžeš si přečíst moc zajímavý rozhovor s profesorkou Lenderovou.

Malý exkurz do německého jazyka

V současnosti je v němčině velmi důležité používat správné tvary ženského i mužského rodu, u nás to možná znáš z oslovení Dámy a pánové apod.

Vyzkoušej si, zda dokážeš správně spojit substantiva označující ženský a mužský rod.


Významné ženy 19. století

Marie von Ebner-Eschenbach samozřejmě nebyla jediná žena, která bojovala za práva žen. V 19. století se objevila řada vzdělaných a talentovaných osobností, které požadovaly rovnoprávnost s muži.

Dokážeš správně přiřadit podobizny tří z nich?

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info