4. Franz Kafka

Při procházce Prahou se se jménem Franze Kafky setkáš doslova na každém kroku, můžeš zajít do jeho muzea, obdivovat jeho sochu složenou ze zrcadel, můžeš si koupit trička, hrníčky, odznáčky nebo tašky s jeho jménem i s názvy jeho novel. Kdo ale tenhle Kafka vlastně byl? Jak se to stalo, že jeden spíše nevýrazný, německy píšící spisovatel z Prahy dobyl svými povídkami a novelami celý svět? Pojď se s námi vydat na cestu po stopách jednoho z nejznámějších spisovatelů 20. století.

Úvod tématu
3. von Ebner-Eschenbach
5. Härtling

Jmenuji se Franz Kafka 

Franz Kafka

Nevím, jestli jsem já víc proslavil Prahu, nebo Praha mě. V každém případě dnes patřím k nejvlivnějším světovým spisovatelům 20. století. Ale nepředbíhejme.

Narodil jsem se v Praze v roce 1883. Vlastně jsem žil úplně běžný život chlapce z bohaté rodiny –⁠ chodil jsem do chlapecké školy, později na gymnázium, vystudoval jsem práva a začal jsem pracovat jako úředník v pojišťovně. Ve volném čase jsem trochu psal, občas mi něco vyšlo v nějakém časopise, ale psal jsem spíš do šuplíku. Já sám jsem o sobě ani o své tvorbě neměl žádné vysoké mínění. Rád jsem se stýkal s lidmi, ale byl jsem spíše nesmělý, neměl jsem rád vulgární vtipy, nekouřil jsem, nepil jsem alkohol ani kafe a nejedl jsem maso. V roce 1902 jsem potkal Maxe Broda. Brod úplně změnil můj život, měl mě za skvělého spisovatele, podporoval mě, jak jen mohl. Díky němu jsem se dostal do významné skupiny spisovatelů s názvem Pražský kruh. V roce 1917 jsem ale onemocněl tuberkulózou a po neúspěšném léčení jsem v roce 1924 zemřel v Berlíně. Před smrtí jsem řekl Brodovi, ať moje texty spálí. A co myslíte, že udělal? Úplný opak! Moje spisy vydal a brzy se z nich staly světové bestsellery –⁠ získaly si celý svět od Japonska až po USA.

„Kafka prohlásil o Praze: 'Praha nepustí. Ani Tebe, ani mě. Tahle matička má drápy. To se člověk musí přizpůsobit, nebo –.'“

Bez popisku

Tip: Seznam se s Kafkou

Kafka se proslavil (a také se o něm učí děti) po celém světě. Podívej se na krátký pořad o Kafkovi připravený pro německé školáky. Dozvíš se v něm, že Kafka rád cestoval, byl dobrý sportovec, jezdil na motorce a měl smysl pro humor. Určitě se ti bude líbit.


Kafkárna

Co to je za zvláštní výraz? Je odvozen z anglického kafkaesque, v němčině se objevuje kafkaesk, v italštině i kafkiano. A označuje typické prvky Kafkových textů: prvky bezmoci, izolovanosti, duševní rozpolcenosti jedince, absurditu moci. Hrdinové jeho knih jsou často bezmocní vůči absurdním překážkám a všudypřítomné byrokracii. Slovo kafkárna může vyvolávat představu chaotičnosti, za níž je skryt hlubší, hrozivě tajemný smysl.

„První známkou začínajícího poznání je touha zemřít.“

Franz Kafka

Franz Kafka: Krátká bajka

“Ach,” řekla myš, “svět je každým dnem těsnější. Zpočátku byl tak široký, až jsem měla strach, utíkala jsem dál a byla jsem nakonec šťastná, že jsem v dálce vpravo i vlevo uviděla zdi, jenže tyto zdi se tak rychle sbíhají, že jsem už v posledním pokoji, a tamhle v koutě stojí past, do níž běžím.” – “Stačí jen, když změníš směr,” řekla kočka a sežrala ji.

Složitý Kafkův život - spoj, co patří k sobě

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info