3. Tanec

Tanec jako pohybový projev patří stejně jako hudba k neoddělitelné součásti života lidské společnosti. Tanec je univerzální jazyk, který pohybem a gesty vyjadřuje emoce. Tanec je schopen předkládat subjektivní emoce tanečníka, zároveň však může znázorňovat obecná společenská témata.

Úvod tématu
2. Jógové protažení
4. In-line bruslení

Street Dance (Hip Hop Dance, Urban Dance nebo česky pouliční tanec) se rozvíjí zhruba od roku 1970 dodnes. Jednotlivé taneční styly, které zařazujeme pod Street Dance, vznikly v různých obdobích na různých místech, všechny však pocházejí z USA. Nejčastěji zmiňovanými místy v souvislosti se vznikem pouličního tance jsou New York (odtud pochází např. Hip Hop) a Kalifornie (odtud pochází Popping a Locking).

Latinsko-americké tance mají kořeny v hluboké historii všech národů Karibiku, Severní a Jižní Ameriky a španělsky hovořící národy Evropy. Je skupina tanců pocházejících především z Jižní a Střední Ameriky a zahrnuje tyto tance: cha-cha, rumba, samba, paso doble, jive, salsa, merengue, reggaeton, calypso, cumbie, quebradita, mambo ad.

Hip hop

HIP HOP je to kombinace několika tanečních stylů, které se tančí na hiphopovou hudbu. První zmínky datujeme v osmdesátých letech minulého století, vývoj tohoto stylu kopíruje vývoj mnoha dřívějších černošských tanců, např. afro dance, step, lindy hop, rocking, atd. Zároveň je zde ale velmi důležitý i vliv přímých předchůdců Hip Hopu, což jsou funkové styly (tzv. funk styles) a B-boying.

Nejznámější tanečník, kterého si lze s rozvojem Hip Hopu spojit, je Buddha Stretch. Ten je považován za vůbec prvního hiphopového choreografa a jeho práci dnes znáte např. díky videoklipům od Willa Smithe (Men In Black), Michaela Jacksona (Remember The Time) a mnoha dalších.

Základem tohoto tanečního stylu je ale improvizace, kdy tanečník spontánně reaguje na hudbu, která zrovna hraje. Proto se nejen v USA velmi často setkáte s označením Freestyle Dance nebo Hip Hop Freestyle. Z časového hlediska můžeme tento tanec rozdělit do třech skupin. Old School (80. léta), Middle School (90. léta, v této době vznikl taneční styl Hype - New Jack) a New School / New (York) Style (cca rok 2000 a dále).

Vytvořená choreografie je určena dětem ve věku 6 až 8 let (kategorie MINI) zaměřena hlavně na základní principy tohoto stylu.

Hip Hop Old School Dictionary

Hip Hop New School Dictionary

Locking

LOCKING je historicky nejstarší tanec, vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles a jeho zakladatelem je Don Campbell. Toho inspiroval svými pohyby především James Brown, ale také třeba Harold a Fayard Nicholasovi, významní představitelé stepu. Poměrně často se mu stávalo, že se zasekl v půlce kroku a nevěděl, jak dál. Jeho divákům se to ale zalíbilo, což dalo základ zaseknutím, které jsou dnes pro Locking typické. Tento taneční styl je pojmenovaný po něm, původně se mu totiž říkalo Campbellocking (lock = zámek, zamknout pohyb). Locking řadíme mezi tzv. funk styles, tedy funkové taneční styly, které se tancují na funkovou hudbu. Funk je hudební žánr, který vznikl v africko-amerických komunitách v polovině šedesátých let, kdy afroameričtí hudebníci vytvořili novou taneční formu hudby kombinací soulu, jazzu a rhythm & blues. Nejtypičtějším představitelem funku je James Brown. Tento tanec je charakteristický střídáním rychlých a uvolněných pohybů s ostrými zastavení pohybu v různých pózách a svým zábavným (až divadelním) projevem. K tomuto tanečnímu stylu patří různé přeskoky, lety vzduchem, pády, skluzy. Jeho žertovný charakter podtrhují kostýmy, v jakých první lockeři tančili. Pruhovaná trika a podkolenky, kalhoty se šlemi, bláznivé čepice a klobouky (barety, buřinky a další), obrovské motýlky a pestré kravaty u krku. Vše v nejrůznějších barevných kombinacích.

Mezi základní prvky tohoto tanečního stylu patří např. “lock”, “pacing”, “stop´n´go”, “scoo b doo”, “scoobot”, “point”, “hitch hike”, atd.

Choreografie je vytvořena tak, aby děti zvládly základní prvky tohoto stylu, není důležitá přesnost, ale rytmika.

Salsa

SALSA se řadí mezi latinskoamerické tance. Španělské slovo salsa se používá pro označení omáčky, avšak hudebníci se domnívají, že v tomto případě se má na mysli spíše koření. Salsa je plná energie a vášně typické pro tance z Latinské Ameriky. Tancem se vyjadřuje směs různých lidových, národně společenských i moderních rytmů, tanců a tanečních stylů. Salsa se dnes tančí po celém světě v barech a nočních klubech.

Salsa je párový tanec, ale můžete si ho zatancovat i sami. U tohoto podmanivého tance můžete zažít volnost a hravost pohybu. Nebojte se improvizovat.

Salsa basic

Disco

Jednoduchá choreografie pro pobavení celé rodiny. Zvolené prvky zvládne úplný začátečník a na své si přijde i zkušený tanečník.

Ve videu je jednoduchá choreografie, rodiče a prarodiče se k vám mohou přidat a zavzpomínat na své mládí…:-)

Disco classic

Disco funky

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info