5. Sportovní hry a létající disk

Jednou ze základních pohybových činností člověka je házení. A protože je člověk tvor hravý, díky některým předmětů, kterými lze házet, vzniklo postupem času množství her.

Úvod tématu
4. In-line bruslení
6. Běh s aplikací Strava

Jedním z takových předmětů je i létající disk – frisbee. Jméno frisbee pochází z upraveného názvu jedné americké firmy, která prodávala koláče na kulatém podnose. S podnosem si pak studenti pro zábavu házeli. Tato zábava mnohé inspirovala k vytvoření různých plastových disků. Od zábavy už je jen krůček k vytvoření pravidel a začátku soutěžení. Dnes si můžeš vyzkoušet jak týmové, tak i individuální sportovní hry s diskem.

Frisbies – podnos na koláče, první létající disk


Ultimate (ultymejt)

Jedná se o kolektivní, bezkontaktní sport, nejrozšířenější z kolektivních sportovních her s diskem. Soutěží se v kategorii mužů, žen a smíšených týmů. Principem je pomocí přihrávek dostat disk do určené zóny a získat tím v utkání více bodů než soupeř.

Poskládej Frisbee disk a podívej se, jak disk vypadá.

Ultimate v 10 bodech

1. Hřiště - obdélníkové s 100 m x 37 m, s koncovou zónou 18 m. Podle prostředí i podle počtu hráčů se rozměry upravují, například pro indoor ultimate, tedy halový ultimate.

Schéma hřiště na Ultimate

2. Zahájení hry - každý bod začíná tím, že se oba týmy seřadí v přední části jejich příslušné koncové zóny. Obranný tým hodí disk týmu útočícímu. Na hřišti může být 7 hráčů z každého týmu.

3. Bodování - pokaždé, když útočník chytí disk v koncové zóně, na kterou útočí. Poté dochází k restartování hry, tedy k dalšímu zahájení.

4. Pohyby disku - disk lze házet v libovolném směru, nesmí se s ním běhat a držet déle než 10 sekund. Čas odpočítává nahlas bránící hráč.

5. Změna držení (turnover) - pokud není přihrávka dokončena (disk je v autu, spadne na zem je zachycen nebo sražen protihráče), soupeřův tým získává disk.

6. Střídání - střídání je povoleno až po dosažení bodu.

7. Bezkontaktní - Není povolen žádný kontakt mezi hráči. Kontakt mezi hráči je považován za faul.

8. Faul – je důsledkem kontaktu s protihráčem. Když hráč zahájí kontakt s jiným hráčem, je to faul. Faulovaný hráč nahlásí faul a pokračuje ve hře.

9. Bez rozhodčího - hráči jsou zodpovědní za hlášení svých vlastních přestupků a očekává se, že si i sami vyřeší případné spory.

10. Spirit of the Game - sportovní chování a fair play. Soutěživost je podporována, ale respekt mezi hráči, dodržování pravidel a hraní pro prosté potěšení musí zůstat zachovány.

Ultimate – hra pro všechny

„Spirit of the Game je pro mě když: chci soupeře porazit, ne ponížit; je důležitější jak hraju, než jestli vyhraju; na hřišti je hodně rukou a nohou, ale jen jedna duše a jedna vůle; mám ze hry radost; soupeř je rád, že se mnou hrál; umím zaplatit za svoje chyby; hraju fér.“


Diskgolf

Diskgolf je vhodná aktivita, pokud chceš hrát pouze za sebe. Vychází ze stejného principu jako klasický golf, tedy dostat do cíle určitý předmět a to pomocí co nejmenšího počtu pokusů - hodů. Tím předmětem je létající disk a cílem je speciální koš. Hráči se musí vyrovnat s řadou přírodních překážek (stromy, keře, vodní plochy). Na hřišti je umístěno různé množství košů (9, 12, 18) a postupuje se podle předem určeného plánu. Diskgolfové parky nalezneš v městských parcích a v okolí vesnic a měst. Podívej se, které hřiště máš nejblíže nebo kam by sis chtěl zajet na výlet.

Mapa diskgolfových hřišť v České republice

Diskgolf je zábava i sport pro celou rodinu a je cenově dostupný, můžeš ho hrát po celý rok.

„Jamka“ – speciální koš na diskgolf


Další sporty

Guts je hra, v níž hrají proti sobě dvě pětičlenná družstva, která stojí v řadě proti sobě ve vzdálenosti 14 metrů. Útočník hází do soupeřova prostoru tak, aby jej nedokázali jednou rukou chytit.

Double Disc Court je hra, ve které hrají dvoučlenné družstva se dvěma disky. Snaží se jak bránit vlastní území, tak útočit na území soupeřovo. Discathlon je závod, v němž hráči házejí disk po vyznačené trase s překážkami. Těmi musí disk proletět. Hráč nemusí procházet stejnou cestou jako disk a musí se do cíle dostat v co nejkratším čase.

Freestyle jsou dovednosti, triky a žonglování s diskem.

Field events je takový čtyřboj. Soupeři soutěží v hodech na přesnost, na dálku, v hodu s měřením času (od vypuštění do chycení stejným hráčem) a v hodu na dálku s opětovným chycením.

Ufobal se hraje s diskem na branky.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info