6. Běh a GPS umění s aplikací Strava

Baví Tě běh a nebaví Tě nuda? Chceš začít tvořit obrázky pomocí běhu? Porovnat své kilometry s ostatními? Přihlaš se na Stravu.

Úvod tématu
5. Sportovní hry
Kvíz

Co je Strava a jak to funguje?

Strava je sociální sítí pro sportovce. Vytvoříš si na ní profil, a pokud chceš, zaznamenáváš a sdílíš s ostatními své sportovní výkony. Hlavním účelem je motivace. Můžeš se zapojit do různých výzev, závodit na vytyčených úsecích s ostatními uživateli Stravy, porovnat počty nasportovaných hodin s kamarádem nebo s celou skupinou, vkládat do tras fotky z výletů… Je toho hodně. A když se nechceš s nikým srovnávat a sdílet své aktivity, můžeš je jednoduše světu skrýt a dělat si čistě soukromé záznamy a statistiky. Záleží na nastavení účtu. Nezapomeň, že i informace z této sítě mohou být zneužitelné, proto dobře zvaž nebo konzultuj s rodiči, co všechno budeš sdílet.

Jak si nahrát svou aktivitu?

1) Pomocí chytrého telefonu

Nejdřív si do svého mobilního telefonu nainstaluješ aplikaci STRAVA: Run & Ride Training (oranžové logo)

Až budeš na startu, otevřeš aplikaci STRAVA nainstalovanou na svém mobilu a uprostřed dole stiskneš RECORD

Poté si v nabídce Settings (vlevo nahoře) - můžeš zapnout Auto-pause ON (čas se vždy po 10 vteřinách sám zastaví, pokud se nebudeš pohybovat), stopuje se Ti tedy čistý čas aktivity

Zvolíš si vybranou aktivitu (run, ride, walk, inline skate,...) a stiskneš START (není nutné mít zapnutá mobilní data ani Wi-Fi)

Po ukončení aktivity stiskni FINISH

Nakonec vyplň libovolný název aktivity a stiskni SAVE ACTIVITY

Po uložení aktivity pak kdykoliv se připojíš na mobilní data/Wi-f,i se aktivita nahraje na tvůj profil a do všech clubů, do kterých jsi na Stravě přihlášený.

Pokud chceš do trasy ukládat fotky z různých míst, je důležité mít povoleno v nastavení Fotoaparátu – uložení a povolení polohy u Androidu (iPhone (resp. novější IOs) již automaticky ukládá polohu fotky do mapy/trasy)

2) Pomocí smarthodinek nebo cyklocomputeru (Garmin, Polar, Suunto,…)

Nahrávej a ukládej aktivity na svých smarthodinkách nebo cyklocomputeru standardně, jak jsi zvyklý. Pouze je nutné provést synchronizaci a ukládání aktivit na STRAVU. Otevři si aplikaci STRAVA na počítači (v mobilní verzi to nelze) a vpravo nahoře (u Tvého profilu, fotky) zvolíš SETTINGS - MY APPS - connect with např. GARMIN connect.

Případně se synchronizace a nahrávání dat do STRAVY nastavuje v softwaru jednotlivých zařízení (Software Garmin Connect / Polar Flow / Suunto Moveslink,…). Například u hodinek Garmin - otevřít Garmin connect v PC - Nastavení účtu – Informace o účtu – úplně dole STRAVA - Data sdílená ze služby Garmin Connect do aplikace Strava – Aktivity (přepnout do zeleného režimu)

Jak se přihlásit do clubu Mjuni?

Pomocí lupy, která slouží k vyhledávání, zadej hledání mezi Cluby a do políčka pro hledané slovo zadej “MJUNI”. Strava Ti zobrazí náš Club a potom už stačí jen požádat o vstup oranžovým tlačítkem JOIN.


Jak si udělat běhání zajímavějším? Co takhle vyzkoušet GPS art?

Bez popisku

Bez popisku

Nemusíš být zrovna umělcem a přesto můžeš tvořit. GPS umění nebo také Strava Art využívá GPS (globální poziční systém) k záznamu trasy, kterou procházíš nebo probíháš, a ta se v mapě vykreslí jako obrázek. GPS kresba ve sportu je populární zejména v posledních letech, celé to ale začalo už v roce 1994. Tehdy Američanka jménem Laura Kurgan začala průběžně zaznamenávat své polohy GPS a zobrazovala si je na obrazovce počítače. Její práce byla představena téhož roku na výstavě umění v New Yorku. Od té doby GPS umění přerostlo v zábavu motoristů, námořníků, cyklistů, letců, běžců a dalších.

Jak na to?

1. Opatři si aplikaci podporující GPS

My doporučujeme Stravu, kterou lze nainstalovat do chytrého telefonu a ve které jsme pro Tebe připravili club Mjuni pro sdílení Tvých výtvorů a jiných běhů či procházek s ostatními účastníky. Strava se dá také například propojit s často používanými zařízeními od Garminu (hodinkami, cyklocomputery) přes Garmin connect i dalšími.

2. Najdi místo

Je dobré hledat místa, kde je hodně cest, které se kříží a klikatí, z rovných dlouhých silnic moc obrázků nevytvoříš.

Bez popisku

3. Naplánuj si trasu

Zapoj svou kreativitu, nech se inspirovat silnicemi a stezkami, hledej tvary. Při plánování trasy může být užitečná funkce Stravy “Create a route”, která je ale dostupná jen v placené nebo zkušební verzi Stravy. Podobně může posloužit plánování trasy na mapy.cz. Jako začátečník vyzkoušej nejdříve něco jednoduššího, aby tě přílišná složitost neodradila.

Bez popisku

Tip: Nápady pro začátečníky

Vyzkoušej třeba: domeček, loďku, tričko, kalhoty, nápis, pohár, panáčka, robota.

Pozor, nevol pro své umění příliš malou oblast, protože GPS nemusí kratší pohyby zachytit, tvůj obrázek se potom nevykreslí. Vytvořit obrázek v rámci zahrady nebo jednoho parkoviště proto není šťastnou volbou.

4. Jdi tvořit

Když máš trasu naplánovanou, je čas vyrazit. Následuj trasu dle obrázku a ani nebudeš vědět, jak Ti kilometry ubíhají pod nohama ;o)

Pár postřehů:

Čím delší je běh, tím jsou linky hladší a podrobnosti zřetelnější.

Na trasy pod deset kilometrů jsou vhodné jednoduché objekty.

Nezapomeň aktivitu spustit na začátku trasy a na konci zase vypnout, ať ti obrázek nezkazí cesta na místo či z něj.

Pomoci si můžeš třeba i pauzováním aktivity - Strava zachycené body, mezi kterými jsou pauzy v aktivitě, spojí rovnými čarami.

Nemáš nápad?

Pokud jsi z Brna máme pro Tebe o kousek níž pro začátek tři tipy na tvořivou vycházku či výběh.

Bez popisku

Tip: Chceš se jen tak proběhnout bez vázání se na obrázek?

Tady je pár pěkných běžeckých tras v okolí Brna.

Salomon Běžecké trasy | SvetBehu.cz

Kde běhat v Brně. oBěhání.cz 

7 super míst na běhání v Brně

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info