2. Sociální pilíř
V této kapitole se dozvíš, jaké společensky odpovědné aktivity firmy dělají v rámci sociálního pilíře a kdo jsou hlavní stakeholdeři v rámci sociálního pilíře.
Úvod tématu
1. Společenská odpovědnost firem
3. Environmentální pilíř
Sociální pilíř
Aktivity v rámci sociálního pilíře můžeme rozdělit na dvě oblasti, interní a externí.
V interní oblasti jde o přístup k zaměstnancům. Hlavními stakeholdery jsou zaměstnanci a odbory. Můžeme to nazvat jako sociální politiku podniku, kterou lze jednoduše definovat jako nástroj sloužící k vytváření spokojenosti zaměstnanců, která následně vede ke zvýšení zisku společnosti.
- Jde o péči o zaměstnance, vytváření příjemného pracovního prostředí. Firma uznávající principy CSR by měla vytvářet pracovní prostředí nejen dle zákona, ale měla by o zaměstnance pečovat i nad rámec svých zákonných povinností. Firmy nabízí možnosti flexibilní pracovní doby a různé zajímavé benefity, jako jsou třeba firemní školky, aby zaměstnanci mohli lépe sladit svůj pracovní a rodinný život.
- Z hlediska zdraví a bezpečnosti zaměstnanců může jít o příspěvek na nadstandardní péči, očkování, vitamíny. Oblíbené jsou také nefinanční benefity, jako jsou společenské akce pro zaměstnance, navýšení dovolené, dárkové poukazy apod. Z hlediska rozvoje zaměstnanců může jít o zajištění školení a kurzů potřebných pro výkon práce zaměstnanců. Firmy vylepšují znalosti a dovednosti všech ve firmě a díky zlepšování firemních dovedností se snaží mít i přesah mimo podnik.
- Dále skrze tento pilíř podniky prosazují humanizaci práce, různorodost, obohacení práce a rotaci práce. Díky těmto zásadám se lidé v podniku nemusí bát vzniku stereotypů či toho, že na své pozici budou muset setrvat, i kdyby nebyli plně spokojeni.
- Velmi důležité jsou i rovné příležitosti a rozmanitost na pracovišti – přijímání nováčků bez předsudků, možnost práce pro lidi z minoritních a ohrožených skupin obyvatel. Od absolventů přes matky samoživitelky až po lidi s různými handicapy.
5. Zajímavá může být i péče o propuštěné zaměstnance, např. poskytnutí finanční podpory, rekvalifikace, pomoc při hledání nového zaměstnání. Firmy velmi často spolupracují se studenty, kterým nabízejí různé stáže, praxe, exkurze, konzultace seminárních, bakalářských a diplomových prací.
V externí oblasti jde o podporu lokální komunity skrze ovlivňování životní úrovně, zdraví, bezpečnosti, vzdělávání a kulturního rozvoje. Hlavními stakeholdery jsou neziskové organizace a veřejnost.
- Podniky často pomáhají potřebným lidem nacházejícím se v nouzi. Mohou to být peněžní dary nebo materiální pomoc. Materiální pomocí může být myšleno darování jídel, hraček pro matky s dětmi apod. Časté bývá i dlouhodobé partnerství s nějakou neziskovou organizací.
Tip: Příklad z praxe
Podnikatelé darují desítky notebooků dětem samoživitelů, více zde.
Víte, že...
I Masarykova univerzita se angažuje v aktivitách společenské odpovědnosti. Pro všechny znamenal rok 2020 náročné období, a proto bylo založeno Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ, které se kromě první linie angažovalo i v neméně důležitých aktivitách jako v pomoci s doučováním žáků, rozvozu potravin seniorům a lidem v karanténě či v zabezpečení dopravy. Kromě toho z Fakulty sociálních studií vzešel projekt Symbios, který se zaměřuje na cílovou skupinu mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy, a pomáhá jim se startem do života. I jednotlivé katedry jsou aktivní, např. pracovníci Katedry sociální politiky a sociální práce jsou již 16 let zapojeni do Adopce na dálku, v roce 2020 společnými silami podpořili vzdělávání 14letého ukrajinského chlapce Kyrila.
Zjisti více: Chceš vědět více o projektu Symbios a o Muni pomáhá? Podívej se na jejich webové stránky.
Otázka:
Jaké společensky odpovědné aktivity v rámci sociálního pilíře dělá tvoje škola? Snaží se pomoci tam, kde je to třeba? Zapojuješ se i ty jako student? Zajímá se škola o to, zda jsi jako student spokojený? Stará se škola o to, zda jsou učitelé a další zaměstnanci školy spokojení?