3. Volný čas

Jak může člověk na vozíku tančit nebo sportovat? Odpověď najdete níže.

Úvod tématu
2. Zaměstnání
4. Rodina a vztahy

Jasně, ne všechny způsoby trávení volného času zůstanou stejné i potom, co se člověk ocitne na vozíku. Často se těmto změnám musí přizpůsobovat nejen “vozíčkář”, ale i jeho blízcí. Sociální pracovníci jsou tu mimo jiné od toho, aby lidem na vozíku ukázali širokou paletu možností, která jim umožní trávit volný čas radostně a s chutí. Všimněte si, že paní Marie donesla panu Eduardovi v nemocnici knížku s jeho oblíbeným žánrem, protože mu chtěla pomoci vyplnit čas čekání mezi vyšetřeními, návštěvami a odpočinkem. Smysluplné trávení volného času totiž patří ke kvalitnímu životu každého z nás. Dovedete si představit, jaké by to bylo, nemít žádný volný čas, který můžete trávit podle svého? Brrrrr….Hrozná představa, že?

Proto se o možnostech trávení volného času v nových podmínkách začala už v nemocnici bavit paní Marie s panem Eduardem. Dozvěděla se, že paní Zdeňka, manželka pana Eduarda, je velkou milovnicí tance. Sociální pracovnice Marie proto panu Eduardovi ukázala tyto stránky, aby se mohla podívat na tanec pro “choďáky” i vozíčkáře.

 Tanec na vozíku

Plesat lze i na vozíku

Zatímco pan Eduard nepatří zrovna mezi zaryté milovníky tance a o tanci na vozíku je ochoten uvažovat jenom kvůli své paní, před úrazem se řadil mezi vášnivé sportovce. Paní Marie ho ujistila, že není důvod, aby na sportovní aktivity zanevřel, pokud to bude umožňovat jeho zdravotní stav. Naopak může některé nové sporty ještě vyzkoušet. Např. Sportovní klub vozíčkářů nabízí celou řadu variant - od sjíždění divoké řeky až po paragliding. Pana Eduarda zaujala Mariina informace, že celá řada vozíčkářů se věnuje sportu nejen rekreačně, ale i na vrcholové úrovni. Více zde nebo zde. 

Vozík není pro sport překážkou na obrázku jsou hráči florbalu na elektrických vozících

Paní Marie seznámila manžele Zdeňku a Eduarda také s aktivitami Ligy vozíčkářů, která si klade za cíl podporovat potenciál v lidech s postižením, aby mohli žít podle svých představ. Proto provozuje už dvacet let i divadlo Barka.

Dcery pana Eduarda mají rády Jižní Čechy, protože zde potkaly spoustu kamarádek a kamarádů. Paní Marie proto pana Eduarda informovala o projektu Lipno bez bariér, který umožňuje lidem na vozíku a jejich blízkým strávení aktivní plnohodnotné dovolené. Pobyt je možné naplánovat v průběhu celého roku a v nabídce je celá řada aktivit.

Lipno

Pokud se bude chtít pan Eduard zúčastnit nějaké kulturní, společenské nebo sportovní akce, je dobré si předem zjistit, zda je tam bezbariérový přístup. Což už se ale naštěstí stává běžnou nabídkou. Např. v ZOO Dvorec.

Volný čas v přírodě na vozíku

Bez popisku

 Otázka: Co znamená boccia?

Pokud to nevíte, vyhledejte si to nejdřív na internetu nebo se podívejte na toto video (zároveň se procvičíte v angličtině ).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info