3. Cestování za relaxací a odpočinkem

Rekreaci si často spojujeme s odpočinkem. Kde všude v České republice můžeš relaxovat a nabrat síly? Víš, že existuje zdravotní cestovní ruch, kam patří také wellness a lázeňský cestovní ruch? Znáš vůbec nejvýznamnější lázeňská města?

Úvod tématu
2. Cestování za aktivní dovolenou
4. Cestování za kulturou a historií

Třetí kapitola je relaxační a odpočinková. Neznamená to ovšem, že polevíme v poznávání a získávání nových informací. Naopak, poznáme tradici českého lázeňství a podíváme se, kde se nacházejí významné léčivé prameny.

Wellness a lázeňství


Wellness a lázeňství

Česká republika má určitý rozvojový potenciál i v oblasti zdravotního cestovního ruchu, do něhož bývá řazen také lázeňský a wellness cestovní ruch. Moderním trendem se stávají i různé kondiční, meditační nebo preventivně-zdravotní pobyty. Atraktivity zdravotního cestovního ruchu nenabízejí jen lázeňská střediska, ale také různé hotely s wellness vybavením. Nabídka takových služeb roste hlavně v důsledku dnešní uspěchané doby a rostoucí snahy lidí preventivně ovlivnit svoje zdraví.

„Víš, že slovo “wellness” pochází z angličtiny a používá se pro pojmenování souboru aktivit, které mají vést k dosažení psychické a fyzické kondice? Cílem wellness aktivit je dosáhnout souladu mysli, těla a duše.“

Lázeňství je jednou z klíčových forem cestovního ruchu, protože láká především klientelu z vyšších středních vrstev s nadprůměrnými příjmy. Oproti jiným formám cestovního ruchu a rekreace je lázeňství považováno za tzv. měkkou formu cestovního ruchu, protože se projevuje minimem nežádoucích projevů. Lázeňský cestovní ruch navíc přispívá ke snižování sezónnosti jednotlivých míst v cestovním ruchu, tzn. že je realizovatelný celoročně ne třeba pouze v zimním nebo letním období.

„Tzv. měkký cestovní ruch nenarušuje přirozené prostředí destinace, naopak je k němu šetrný a napomáhá jeho udržitelnému rozvoji. Opakem je tvrdý cestovní ruch, který je založený na hromadné návštěvnosti destinace (masovosti) a projevuje se nešetrným chování vůči prostředí.“

Co to ale vlastně lázně jsou? Podle Výkladového slovníku cestovního ruchu jsou lázně komplexem ubytovacích, stravovacích, rehabilitačních, sportovních a léčebných zařízení, která jsou využívána pro dosažení léčebného účinku. K tomu je použito různých procedur či přírodních a léčivých zdrojů, jako jsou např. minerální a termální prameny, bahna, vřídelní plyny, apod. Podle přírodních zdrojů jsou pak lázně děleny na termální, klimatické a bahenní.

Bez popisku

Zjisti více: Historie lázeňství v České republice

Přírodní zdroje byly využívány pro své léčivé účinky odjakživa. Stejně tak i pobyty v lázních byly již dříve oblíbenou činností. Také Česká republika přispěla k rozvoji tohoto oboru. Největší rozmach zaznamenalo lázeňství na našem území od 18. století. Do českých lázní se v tomto období sjížděly významné osobnosti politického a kulturního života z celého světa. Do Čech v té době přijel na návštěvu i car Petr Veliký. V lázních se scházela aristokracie, konala se zde obchodní jednání a pořádaly se zde prestižní kulturní akce. Všechny další informace o českém lázeňství poskytuje Svaz léčebných lázní České republiky na svých oficiálních stránkách. Toto zájmové profesní sdružení garantuje léčebnou úroveň lázeňských zařízení a hájí společné i individuální zájmy svých členů.

Bez popisku

Tip: První hotel s nejvyšší možnou certifikaci 5* Superior v Česku

Víš, že Hotel Carlsbad Plaza je prvním hotelem v České republice, který získal nejvyšší možnou certifikaci 5* Superior? Tento luxusní hotel se nachází v lázeňském centru Karlových Varů a nabízí svým hostům 152 pokojů, 2 restaurace, 4 bary, konferenční prostory i luxusní obchody. Návštěvníci si zde mohou vybrat z rozsáhlé nabídky léčebných služeb, relaxovat v pěti druzích bazénů a sedmi typech saun. Také zde mohou podstoupit bohatou nabídku diagnostických, estetických a relaxačních procedur.

Hotel Carlsbad Plaza

Česká lázeňská střediska

České lázně nabývají různého významu a atraktivity pro cestovní ruch. Ta s nejvýznamnějším uplatněním a věhlasem i za hranicemi České republiky jsou známá nejen prvotřídními léčebnými procedurami, ale také dobrou kvalitou doprovodných služeb, společenskými i kulturními aktivitami.

Jestli chceš znát názvy nejvýznamnějších lázeňských měst, musíš vyřešit tyto přesmyčky:

Když už teď známe ta nejvýznamnější lázeňská střediska národního až mezinárodního významu, podíváme se i na další, která svým věhlasem přesahují hranice regionu (tedy dosahují nadregionálního významu). Jsou to Jáchymov, Jeseník, Lipová–Lázně, Karviná–Darkov, Konstantinovy Lázně, Bechyně, Teplice nad Bečvou, Hodonín, Lázně Kynžvart a Dubí.

Přiřaď správně k lázeňským městům kraj, do kterého patří.  

Lázeňská města a jejich zápis na seznam UNESCO

Říká ti něco pojem “západočeský lázeňský trojúhelník”? Pokud ne, tak ti prozradíme, že se jedná o tři krásná česká lázeňská města s největší koncentrací léčebných pramenů na světě. Tato města se nachází na území Karlovarského kraje. Takže teď už ti je určitě jasné, že se jedná o Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Žhavou novinkou letošního roku se stal jejich zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. V České republice tak počet památek, které jsou na tomto seznamu, vzrostl po jejich zapsání na 15 (nebylo to pro ale konečné číslo!). Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku bylo na Seznam světového dědictví UNESCO v ten stejný okamžik zapsáno dalších osm lázeňských měst - Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii. Všechna tato lázeňská města vynikají unikátním způsobem léčby a typickou lázeňskou architekturou. Argumentem pro zápis byla i společná historie a kulturní dopad lázeňských měst. I z toho důvodu budou tato města označena jako “Slavná lázeňská města Evropy”.

Propagační video lázeňského trojúhelníku před zapsáním na UNESCO 

Bez popisku

 Otázka: Lázeňská střediska na mapě

Zakresli všechna lázeňská střediska, o kterých tu byla řeč, do mapy, a podívej se na (ne)rovnoměrně rozložení lázeňství v České republice.

Bez popisku

Tip: České památky UNESCO

Znáš všechny české památky na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Raději si své znalosti zkontroluj na portálu Kudy z nudy. Odkaz sice mluví o čísle čtrnáct, ale od konce července 2021 jich má Česká republika dokonce šestnáct. Po doplnění původní dvanáctky o Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem v roce 2019, byly totiž zapsány v roce 2021 kromě uvedených lázeňských měst také Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách, které se navíc staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO!

Pokud pojmenuješ správně obrázky a zapíšeš si do políček pod nimi z jejich názvu první písmenko, najdeš správnou odpověď na otázky a dozvíš se tak další zajímavé informace.

Bez popisku

Zjisti více: Další regionální zajímavosti cestovního ruchu

Pokud se chceš podívat, jaké další vyžití nabízí Česká republika, nahlédni nejprve do publikace Návrh nové rajonizace cestovního ruchu ČR, která je také dostupná online. Mnoho aktuálních informací najdeš na internetu, např. na stránkách turistického portálu Kudy z nudy.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info