2. Cestování za aktivní dovolenou a sportem

Co všechno Česká republika nabízí cestovatelům se sportovním duchem? Jaké předpoklady mají konkrétní české regiony pro to, aby do nich lidé chtěli přijíždět a trávit v nich aktivní dovolenou? Dostaneš tipy na zimní i letní radovánky!

Úvod tématu
1. Předpoklady rozvoje cestovního ruchu
3. Cestování za odpočinkem

Ve druhé kapitole si dáme pěkně do těla. Vše se bude totiž točit kolem aktivní pohybu a sportu. Na této dovolené prostě nebude na lenošení prostor. A abychom nezaháleli, vyrážíme hned, protože si v českých regionech musíme vyzkoušet jak zimní, tak i letní sporty.


Zimní rekreace

Aktivní dovolená v zimě

Zimní sezona přímo vybízí k sportovnímu vyžití. Mezi oblíbené zimní sporty patří např. sjezdové a běžecké lyžování. Za těmito radovánkami se vypravíme do českých hor. Jak si pamatuješ z předchozí kapitoly, hory jsou lokalizačním předpokladem cestovního ruchu. Jako realizační předpoklad zde právě v zimním období sehrává nejdůležitější roli infrastruktura pro zimní sporty, tedy různé vleky, sjezdovky, běžecké tratě, lyžařské školy, školy snowboardingu, půjčovny lyží a snowboardů, úschovny lyží. Vzhledem k délce zimní sezony a výskytu souvislé sněhové pokrývky je největší koncentrace středisek sjezdového lyžování v nejvyšších pohořích České republiky. Mezi ty patří Krkonoše, Jizerské hory, Hrubý Jeseník, Beskydy, Šumava, Krušné a Orlické hory.

Top lyžařská střediska

Turistický portál Kudy z nudy představil 20 lyžařských středisek, která jsou něčím vyjímečná; ať už se jedná o největší lyžařská střediska, nejvýše položená lyžařská střediska nebo nejpohodlnější lyžařská střediska pro rodiny. Zařadil sem také Skiareál Klínovec, což je největší a nejmodernější lyžařské středisko v Krušných horách. Klínovec lyžařům nabízí 47 km sjezdovek, 4 sedačkové lanovky a 6 lyžařských vleků. K dispozici je U rampa i snowpark s mnoha skoky a překážkami a také 30 km upravovaných běžeckých tratí. Skiareál Klínovec nabízí komplexní služby včetně restaurací, ubytování, půjčoven sportovního vybavení a lyžařské školy. Nabízí také pravidelnou skibusovou dopravu.Dalším moderním lyžařským střediskem v Krušných horách je Ski areál Potůčky, který nabízí členitý terén sjezdovek a dobře upravené tratě. Láká také ty, kteří před sjezdovým lyžováním upřednostňují snowboarding.

Jedním z nejvýše položených středisek v České republice je Skiareál Malá Úpa, který se nachází ve východní části Krkonoš v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Najdeš zde osm vleků, přes 3,5 kilometrů sjezdovek a více než 10 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Krkonoše a zdejší lyžařské areály obecně nabízí vysoký standard služeb, které se mohou rovnat se zahraničím. Kromě Malé Úpy můžeš v Krkonoších navštívit Skiareál Harrachov, Lyžařský areál Špindlerův Mlýn, Lyžařský areál Herlíkovice - Vrchlabí, Ski Rokytnice - Horní Domky a mnoho dalších.

Bez popisku

Tip: Zimní aktivity v České republice

Agentura CzechTourism zrealizovala kampaň na podporu zimního horského cestovního ruchu, kterou chce přilákat zahraniční klientelu. Podívej se na její tipy!

Přiřaď správně nejvyšší vrcholy České republiky k jednotlivým pohořím:


Letní rekreace

Aktivní dovolená v létě

Horská střediska nemusíš opustit ani v létě! Horská krajina je totiž ideální také pro letní pěší túry. V České republice má obecně pěší turistika dlouhou tradici. To dokládá také jedno z nejpropracovanějších značení turistických tras, které zajišťuje Klub českých turistů. Nejhustší síť značení mají právě atraktivní horské oblasti. Jsou to např. Beskydy, Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Orlické hory, Broumovské stěny, Krkonoše či Český ráj. Pro velká města, jakými jsou Praha, Brno a Plzeň, jsou pak typické zejména naučné stezky.

Bez popisku

Zjisti více: Systém turistického značení

Pokud tě zajímá systém turistického značení, které realizuje Klub českých turistů, rozšiř si své rozhledy na jejich webu! Dozvíš se zde, jak se značení u nás a ve většině evropských zemí vyvíjelo, jaké druhy turistického značení rozlišujeme, jak se orientovat ve značených trasách a mnoho dalších zajímavostí.

Stále rozvíjejícím se fenoménem je cykloturistika, která také k létu neodmyslitelně patří. V České republice můžeš využít síť cyklotras a cyklostezek. Tento šetrný a udržitelný způsob dopravy podporuje i Nadace Partnerství, která sídlí v Brně. Zaměřuje se totiž na rozvoj a správu dálkových cyklotras, mezi něž patří tzv. zelené stezky Greenways, tematické cyklotrasy a mezinárodní dálkové trasy EuroVelo. Tzv. Greenways jsou trasy, komunikace nebo přírodní koridory využívané v souladu se svou ekologickou funkcí a potenciálem pro sport, turistiku a rekreaci. Přinášejí užitek v oblasti ochrany přírody a kulturního dědictví, zlepšují možnosti pro dopravu, rekreaci a turistiku, jsou výzvou k zdravějšímu životnímu stylu a udržitelnému využívání místních zdrojů. Greenways vedou občany, zastupitele, úřady a podnikatele ke společnému plánování a zlepšování života v jejich obci a komunitě.

Mapa EuroVelo a Greenways v ČR

Greenways Brno–Vídeň

Ke konkrétním projektům, které jsou součástí právě zmiňovaných zelených stezek Greenways patří cyklistická stezka Brno–Vídeň, která spojuje dvě krásné středoevropské metropole Brno a Vídeň. Během cesty uvidíš spoustu historických památek i přírodních zajímavostí. Tato cyklsotezka prochází převážně územím jižní Moravy a dolnorakouské oblasti Weinviertel. Oba regiony jsou známé dlouhou vinařskou tradicí a mimořádným historickým významem. Díky množství atraktivních cílů a mírnému terénu jsou tyto oblasti pro cykloturistiku doslova ideální. Samotná stezka vede z Brna přes Židlochovice, Pasohlávky a Nový Přerov k hraničnímu přechodu Hevlín/Laa an der Thaya a dále přes Mistelbach do Vídně. Celá tato trasa měří téměř 170 km. Stezka je vedena mimo frekventované silnice po samostatných komunikacích pro cyklisty nebo po méně frekventovaných silnicích III. třídy. O cyklistickou stezku pečuje Sdružení cyklistická stezka Brno-Vídeň, v níž jsou sdruženy dotčené obce a občanská sdružení působící v oblasti stezky. Vznik stezky byl motivován snahou přispět ke změně ekonomického potenciálu venkova postiženého restrukturalizací zemědělství a právě podpora rozvoje cestovního byla považována za nástroj obnovy ekonomiky regionu.

Obdobou je Greenway Praha–Vídeň, která byla první zelenou stezkou greenway ve střední Evropě. Při jejím absolvování poznáš unikátní architekturu i mnohé prvky našeho kulturního dědictví. Tato trasa vede přes historická města a vesničky, kolem hradů a klášterů. Kromě těchto Greenways můžeš navštívit ještě i další dálkové cyklotrasy, jako je Labská stezka, Greenway Krakow-Brno-Vídeň, Lichtenštejnské stezky či stezky EuroVelo v ČR, tedy například Stezku železné opony / EuroVelo 13.

Cyklistická stezka Brno–Vídeň

Bez popisku

 Otázka: Greenways na mapě

I když máš ještě nohy na pedálech, drobný úkol k zamyšlení tě nemine. Vyber si jednu ze zelených stezek Greenways, které procházejí Českou republikou, a podívej se do mapy, kudy tato stezka vede. V mapě si prohlédni všechny atraktivity, které cyklista během své cesty může spatřit. Výčet stezek i podrobné informace o nich najdeš zde.

Bez popisku

Zjisti více: Dálkové cyklotrasy

Pokud tě zaujala problematika dálkových cyklotras, najdi si víc informací na webu!

Když mluvíme o letní rekreaci, nemůžeme opomenout specifikum, kterým je rekreace u vody. V České republice sice nemáme moře, ale najde se zde dostatek jiných vodních ploch, mezi které patří vodní nádrže nebo řeky. Zatímco vodní nádrže jsou určeny zejména ke koupáním a ostatním sportovně-rekreačním aktivitám, řeky bývají využívány pro vodní turistiku. K nejoblíbenějším řekám pro vodáky patří Berounka, Otava, Lužnice, Sázava, horní toky Vltavy, Ohře, Orlice a Moravy. Nejvýznamnější střediska pro vodní rekreaci jsou v okolí Máchova jezera, Seče, Lipna, Vranovské přehrady nebo Slapů.

„Máchovo jezero je sice nazýváno jezerem, ale ve skutečnosti se jedná o rybník! Je největší vodní plochou v Libereckém kraji a osmou největší v České republice.“

Najdi na slepé mapě České republiky nejvýznamnější střediska pro vodní rekreaci a správně přiřaď jejich název.

Zanesením těchto prvků do mapy získáš přehled o regionální diferenciaci tohoto potenciálu pro letní rekreaci!

Rybník Rožmberk

Rybníkem se rozumí lidmi postavené zařízení, opatřené hrázemi a umožňující potřebné manipulace s vodou, jako je její napouštění a vypouštění. Právě rybník Rožmberk je největší v této kategorii rybníků na světě. Rozloha vodní plochy je 489 ha a maximální hloubka je 6,2 m. Délka hráze rybníka je 2 430 m. Rybník má objem vody 6,2 mil. m³ a leží v nadmořské výšce 427 m. Nachází se přibližně 6 km severně od centra města Třeboň. O tom, že se u Třeboně vystaví velký rybník, rozhodl v roce 1584 Jakub Krčín. Stavba tohoto největšího rybníka na světě trvala pouhých šest let a byla realizována v letech 1584 a 1590. Denně se na stavbě podílelo až 800 lidí. Pracovalo se samozřejmě bez mechanizace, jenom s obvyklým tesařským náčiním. Kromě chovu ryb je možno využívat rybník k rekreaci a koupání. Nedílnou součástí této rybníkářské památky je Rožmberská bašta s dochovanou renesanční sgrafitovou omítkou. Sloužila pro ubytování správce rybníka. Nejlépe přístupný je Rožmberk ze silnice vedoucí z Třeboně do Lomnice nad Lužnicí. Kolem rybníka vede naučná cyklistická stezka, která nese stejný název, tedy Rožmberk. Stezka vede z Třeboně do Staré Hlíny a dozvíš se na ní další podrobné informace o rybníku a jeho okolí.

Pojmenuj obrázky a doplň větu

Jestli tě už sportovně nabitý program zmohl, tak si pojď odpočinout do třetí kapitoly, v níž budeme cestovat hlavně na místa umožňující relax a odpočinek. Zkus si však před tím ještě zodpovědět následující hádanky.
Pokud pojmenuješ správně obrázky a zapíšeš si do políček z jejich názvu první písmenko, doplníš větu hledaným pojmem.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info