4. Kognitivní psychologie

Chceš zjistit, jak vypadá tvůj mozek? Nebo jak je možné, že na test ti nejde se naučit, ale texty písniček znáš nazpaměť hned? Jak fungují optické klamy? Na to vše a mnohem víc ti dá odpověď právě kognitivní psychologie.

Úvod tématu
3. Metodologie
5. Sociální psychologie

Možná tě trochu zmátlo cizí slovo v názvu kapitoly. Kognitivní ale jednoduše znamená, že se jedná o psychologii zabývající se myšlením. Kognitivní psychologové jsou pak vědci, kteří přemýšlí o tom, jak lidé myslí. Prostě myšlení o myšlení. Mohli bychom také říct, že zkoumá, jak člověk vnímá a zpracovává informace ze svého okolí i vlastní psychiky. Třeba jak vyřeší příklad z matiky, jak se rozhodne ve složité situaci, ale i jak zareaguje na vůni babiččina koláče.

Auguste Rodin - Myslitel


Neurověda

Neurověda je oblastí kognitivní psychologie, která zkoumá nervový systém - mozek, míchu a nervy. Zkrátka ty orgány, které řídí náš organismus a zpracovávají informace.

Jejich základní jednotkou je tak jako u zbytku těla buňka - neuron. Ty v nervovém systému přenáší nervové elektrické vzruchy z místa na místo. Představ si to jako kabely v počítači nebo jako dálnici se spoustou kamionů naložených zprávami.

Neuron

„Základní stavební jednotkou nervové soustavy jsou neurony.“

Aby mohla neurověda toto všechno zkoumat, používá k tomu různé přístroje a metody. Jedním z nich je EEG, které vypadá jako taková čepice mimozemšťana se spoustou kabelů, která se nasadí na hlavu a snímá právě tu elektrickou aktivitu neuronů, o které jsme už mluvili. Další je magnetická rezonance. Tu možná znáš z filmů, je to takový ten velký tunel, do kterého člověk pomalu vjede a nesmí se hýbat. Možná už nevíš, že funguje na základě silného magnetického pole a jeho výsledkem jsou detailní a mnohdy i různě strakaté snímky mozku. Kdo by nechtěl vidět, jak to vypadá v jeho hlavě, že?

Magnetická rezonance

EEG

Díky těmto a mnoha jiným metodám víme, že mozek se skládá ze dvou hemisfér pokrytých mozkovou kůrou, středního mozku, mozečku a prodloužené míchy. Tyto a spousta dalších menších částí mají svou funkci.

Části mozku

Mozková kůra

Zpracovává smyslové informace, podílí se na myšlení a plánování.

Střední mozek

Může za střídání spánku a aktivity.

Mozeček

Je hlavní centrum rovnováhy a pohybu.

Prodloužená mícha

Reguluje dýchání, tlukot srdce a zažívání.

Popis mozku

Tady si můžeš vyzkoušet, jestli dokážeš části mozku správně přiřadit k obrázku.


Paměť

Bez popisku

 Otázka: Kolik je 120 krát 8? Co je dnes za den? Jak vypadá tvůj nejlepší kamarád? Jaké je hlavní město Německa?

Pokud znáš odpovědi na tyto otázky, použil jsi jednu z hlavních oblastí kognitivní psychologie - paměť.

Bez popisku

Paměť je náš nástroj, kterým se přibližujeme minulosti a znovu si z ní vybavujeme naše zkušenosti, zážitky i vědomosti. Takový stroj času, který máme každý v našem mozku.

Bez popisku

Bohužel nefunguje tak snadno, jako když si uložíš soubor v počítači. Je to složitý proces skládající se ze tří částí - kódování, uchování a vybavení. Zasahují do něj také naše emoce, předchozí zkušenosti, pozornost a mnoho dalších. Proto funguje ne vždy dokonale, což jsi asi párkrát zažil, když jsi stál u tabule a ne a ne si něco vybavit.

Bez popisku

Zjisti více: Kvízy

Na tomto odkaze najdeš zábavné kvízy na různá témata, při nichž si můžeš svou paměť vyzkoušet.

Hermann Ebbinghaus

Zajímá tě, jak dobrou paměť vlastně máme? Stejnou otázku si ve svém výzkumu položil už před více než 100 lety H. Ebbinghaus. Dal lidem za úkol zapamatovat si dlouhé řady náhodných slabik a potom sledoval, za jak dlouho je zapomenou. Výsledkem tě asi moc nepotěšíme - za 1 hodinu zapomněli asi 60 % všeho, co se naučili. Poté už naštěstí zapomínání není tak dramatické. Máš se proto na test učit až půl hodinu před tím, než ti ho rozdá učitelka? To určitě ne. Ebbinghaus zjistil, že paměť funguje mnohem lépe, pokud si informace několikrát opakuješ v průběhu několika dní. Pomůže taky, když dané látce rozumíš a chápeš její souvislosti.

Ebbinghausova křivka zapomínání (na vodorovné ose je čas, na svislé podíl zapamatovaných slabik)

Bez popisku

Tip: Vyzkoušej Ebbinghausův pokus na sobě!

Nejdříve se nauč několik slabik, třeba: LA, GO, LI, PA, CU, BO, MI, SA, DA, VO, KU. Potom dělej něco jiného, ale na mobilu si nastav časovač na 20 minut, 1 hodinu, 8 hodin a ještě si na cvičení vzpomeň za 1 a 5 dní. Kolik sis toho v každém tomto čase ze slabik pamatoval? Dělal jsi chyby? Výsledek si můžeš zaznamenat do grafu na čtverečkovaném papíru a být jako pravý kognitivní výzkumník.

Jak zlepšit paměť?

Chceš si něco důkladně zapamatovat? Pokud se jedná například o telefonní číslo, rozděl si jej na menší části (trojice) a zapamatuj si jej jako 3 celky. Nebo si ho můžeš v duchu pořád opakovat, než si ho budeš moct uložit do telefonu. Pokud se učíš na test, snaž se radši pochopit látku, než jen odříkávat věty bez významu. Pomůže taky, pokud si to spojíš s jiným vjemem, třeba příchutí limonády, kterou pak budeš pít i při testu. Co dalšího za vychytávky tě napadá?

Bez popisku

 Zjisti více: Video o paměti

Zopakuj si poznatky v tomto krátkém videu o paměti. 


Vnímání

Informace nemusí být jenom nudné letopočty do dějepisu, telefonní čísla nebo knížky. Kognitivní psychologie se zabývá i vnímáním. To možná znáš spíše jako jednotlivé smysly, přes které vnímáme. Je to zrak, sluch, čich, chuť a hmat. A třeba barevné podzimní listí, chuť oblíbeného jídla nebo nová písnička jsou mnohem příjemnější předměty zkoumání.

Bez popisku

Vnímáním získáváme informace o předmětech z vnějšího světa. Funguje to tak, že na naše smyslové receptory (v očích, uších, nose, kůži nebo ústech) působí informační médium, takový posel (odražené světlo, zvukové vlny, chemické molekuly). V receptorech se přemění na informaci v podobě elektrických nervových vzruchů, které dále putují nervovou soustavou a vytvoří vjem v našem vědomí. Tak jako jsme si to ukázali v neurovědě výše.

Květina

„Květina → odražené světlo→ oko → nervové vzruchy → vjem květiny.“

Jedním ze způsobů, jak kognitivní psychologie zkoumá zrakové vnímání jsou případy, kdy nefunguje úplně správně - jedná se o optické iluze. Znáš nějakou? Na následujících obrázcích si je můžeš vyzkoušet a uvidíš, jestli iluzi také podlehneš.

Gestaltismus

Toto německé slovo označuje jeden ze směrů psychologie, který si možná pamatuješ z kapitoly Dějiny psychologie. Jejich hlavním zájmem bylo právě vnímání a optické iluze. Formulovali mnoho zákonů, kterými lze vysvětlit iluze, které sis před chvilkou vyzkoušel.

Jednou z oblastí psychologie vnímání je i psychologie barev. Řekl bys, že takový obor existuje? Barva je často to, čeho si na předmětu všimneme jako první, snadno si to zapamatujeme a rozumíme jim a třídíme podle nich svět kolem sebe. Jen si představ, jak by vypadal dopravní provoz bez barev - nepoznali bychom barvy na semaforu ani značky. Barvy ale nejsou jen praktické. Jsou spojené s našimi emocemi. Mají účinek na estetický prožitek, to znamená, že se nám jednoduše líbí a krásné barvy nám dělají radost. Třeba čerstvě napadený sníh, rozkvetlá louka, povedený obrázek z výtvarky… Co napadá tebe?

Indická slavnost barev

Bez popisku

 Otázka: Jaké pocity v tobě vyvolávají jednotlivé barvy? Třeba černá, modrá, červená, nebo zářivě růžová? Smutek, vztek, radost?

Zamysli se nad svými významy barev a poté je porovnej s tím, co napadlo tvé kamarády. Vnímáte barvy každý jinak, nebo se shodujete?

Nelišíme se pouze v tom, jaké emoce v nás barvy vyvolávají, ale i v tom, jak je pojmenováváme. Výzkumníci Sapir a Whorf předpokládají, že to, jak a kolik barev rozlišujeme, rozhoduje naše kultura a jazyk. Například že lidé žijící za polárním kruhem nebudou rozlišovat tolik odstínů zelené jako obyvatelé Amazonie. Víš proč?

K ověření tohoto zjištění se používá experiment, v kterém mají lidé za úkol rozlišit v barevné řadě či kruhu jeden čtvereček, který má odlišný odstín než ostatní. Co myslíš, šlo by ti to?

Schéma používané při experimentu

Na základě toho se zjistilo, že neumíme rozlišit barvy, pro které nemáme v naší slovní zásobě pojmenování. Možná si vzpomeneš na situaci, kdy jsi byl s přáteli nakupovat oblečení a divil ses, že ten druhý rozlišuje u oblečení barvy jako vínová, cihlová, fuchsiová a karmínová, ale pro tebe to byla pořád prostě červená, nebo možná naopak.

Bez popisku

Zjisti více: Pojmenovávání barev

Přečti si krátký článek o tom, jak pojmenováváme barvy.

Ženy vs. muži a barvy

A tady se naopak může dozvědět více o rozdílech v tom, jak vidí barvy muži a ženy.

Bez popisku

Tip: Video o barvách

Chceš si něco z psychologie barev vyzkoušet na vlastní kůži? Pusť si toto video!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info