5. Zloději času
Kam mizí tvůj čas? Co se schovává pod pojmem zloděj času? Co znamená pojem prokrastinace? Jaké jsou spouštěče prokrastinace a jak proti ní bojovat? Jaké existují prokrastinační typy?
Čas je při plnění tvých cílů ten nejcennější zdroj. Ale co když se ti neustále někam ztrácí, jakoby ho někdo požíral? Mohou za to zloději času, kteří tě věrně doprovází na každé cestě k vysněnému cíli.
Zloději času
Znáš ten pocit, kdy celý den něco děláš, ani na chvíli se nezastavíš, řešíš několik věcí zároveň a najednou je konec dne a ty jsi vlastně nic podstatného neudělal/a? Pak sedíš večer na posteli a přemýšlíš, kde se stala chyba. Začneš si vyčítat čas strávený hraním počítačových her, lakováním nehtů nebo scrollováním na sociálních sítích a plakat nad blížící se probdělou nocí s učebnicí v ruce.
Otázka: Jak často se ti taková situace stává?
Každý máme ty své časožrouty, díky kterým se z dvaceti čtyřhodinového dne stává nanejvýš tříhodinový. Je to přirozené, pravděpodobně neexistuje člověk, který by se s tímto problém alespoň jednou v životě nesetkal. Jak se s tím ale vypořádat? Jak proti zlodějům času bojovat? Důležité je nad svými chybami nesmutnit, ale poučit se z nich a příště se jim vyvarovat. Nauč se své zloděje času rozpoznat a snaž se je eliminovat na minimum!
Otázka: Jaké máš zloděje času?
„Už antický filozof a spisovatel Seneca varoval před zloději času: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.““
Druhy časožroutů
Time management, jak už název napovídá, vznikl za účelem efektivního řízení času. Časožrouti způsobují, že svůj čas využíváme neefektivně a plýtváme jím. Zloděje času můžeme rozdělit podle jejich původu na vnější a vnitřní.
Vnějšími časožrouty jsou všechny nečekané události a situace, které ti nabourávají stanovený plán. Mezi typické vnější zloděje času můžeme zařadit: neohlášené návštěvy, zdlouhavé telefonáty, hledání pomůcek z důvodu nepořádku nebo obecně rušivé prostředí, neustále na tebe někdo mluví nebo dělá velký hluk a ty se nemůžeš soustředit na práci.
I přesto, že se jedná o vnější zloděje, můžeme se naučit s nimi lépe vypořádat. Například nečekané telefonáty vyřídit rychle, uklidit si své pracovní místo a v pomůckách a materiálech mít pořádek. V případě hlučného prostředí, je možnost jít pracovat někam jinam či poprosit o větší klid na práci.
Otázka: Ze svých vypsaných zlodějů času vyber ty vnější a zamysli se nad tím, které ti berou nejvíce času a jak by se dalo proti nim bránit?
Mnohem těžší bývá se vypořádat s vnitřními časožrouty, kteří pramení ze špatných vzorců chování nebo neefektivních návyků. K vnitřním zlodějům času lze zařadit: prokrastinaci nebo-li neustálé odkládání úkolů, perfekcionismus, obavy, nadměrnou zátěž, nedostatek motivace nebo špatně stanovený plán či priority.
Otázka: Ze svých vypsaných zlodějů času vyber ty vnitřní a zamysli se nad tím, které ti berou nejvíce času a jak bys je mohl odstranit?
Prokrastinace
Jedním z největších a nejčastějších zlodějů času je prokrastinace. Podle statistik trpí prokrastinací v dnešní době zhruba 80 % studentů.
Prokrastinace je v české společnosti poměrně nový, ale o to více oblíbený a používaný pojem. Slovo bylo do češtiny převzato z angličtiny, ale původem je z latiny a překládá se jako „patřící zítřku“. Prokrastinace bývá nejčastěji definována jako časté až chorobné odkládání úkolů a povinností.
Tip: Konec prokrastinace
Mám pro tebe tip na úspěšnou knížku Konec prokrastinace od českého autora Petra Ludwiga. Na této webové stránce máš k dispozici zdarma ukázkovou kapitolu.
Prokrastinace je za začátku často velmi příjemná. Kdo by nechtěl místo učení sledovat seriál? Po pár hodinách však zjistíš, že tvá povinnost už opravdu hoří a nemáš dostatek času na její splnění. Zvlášť když se ti k ní přidají ještě další úkoly. Co tedy začneš dělat? Pracovat na jejím splnění? Právě naopak! Začneš si své nicnedělání vyčítat, jsi vystresovaný a bezmocný, což vede k tomu, že opět neděláš vůbec nic důležitého. Zapneš si další díl seriálu a snažíš se na své povinnosti zapomenout.
Otázka: Zamysli se nad tím, jak často prokrastinuješ?
Podívej se na krátké, ale především vtipné video o prokrastinaci!
Důsledky prokrastinace
Mezi důsledky prokrastinace patří: pocity viny, špatné výsledky, nízké sebevědomí nebo dokonce deprese.
Prokrastinace není lenost
Někoho by mohlo napadnout, že člověk prokrastinuje, protože je líný, ale není to pravda. Líný člověk nic nedělá a netrápí ho to. Naopak prokrastinátor neustále na svůj úkol myslí, chtěl by ho splnit, ale něco mu v tom brání a místo toho dělá spoustu jiných méně důležitých věcí.
Prokrastinace není odpočinek
I přesto, že prokrastinace může být velmi příjemně strávený čas, nelze ji považovat za odpočinek. Když odpočíváš, tak získáváš novou energii a sílu na práci. Ale při prokrastinaci svou energii naopak ztrácíš!
Spouštěče prokrastinace
- úkol vypadá složitě
- nesrozumitelné zadání
- nízká motivace
- malá soustředěnost
- úkol je pro tebe nezajímavý
- děláš více věcí najednou
Otázka: Co je tvým nejčastějším spouštěčem prokrastinace?
Boj s prokrastinací
Prokrastinace nám brání prožít život naplno, ztrácíme kvůli ní spoustu času, který bychom mohli vložit do něčeho smysluplného.
6 rad, jak proti prokrastinaci bojovat
- Osvojte si správné vzorce chování a návyky!
- Udělejte si plán a držte se ho!
- Soustřeďte se jen na jednu věc!
- Povzbuzujte se a za úspěch se odměňte!
- Nenechte se ničím ani nikým rušit!
- Myslete na odpočinek!
Otázka: Zkus vyhrát nad svou prokrastinací za pomocí výše uvedených rad!
Zjisti více: Podcast
Máš rád podcasty? Poslechni si podcast Prokrastinace a jak na ni od Terezy Salte a Karla Kováře známého pod přezdívkou Kovy.
Spojovačka: Prokrastinační typy
Rozlišujeme 6 základních prokrastinačních typů. Zkus přiřadit správnou definici k pojmu!
Otázka: Jaký jsi prokrastinační typ?
Kdy se ti pracuje nejlépe? Kdy jsi nejproduktivnější?
Znáš odpovědi na tyto otázky? Pokud ne, pojď to zjistit, ať neztrácíš svůj čas!
Každý člověk je individuální a každému se pracuje lépe v jiný čas. Někdo je skřivan a nejproduktivnější je brzy ráno a je úplně zbytečné, aby se nad úkoly trápil dlouho do večera. A někdo je naopak sova a nejlépe se mu pracuje až večer a je špatný nápad, aby tento typ člověka vstával brzy ráno, nad úkoly ještě pospával a neudělal vlastně nic.
Tady máš několik tipů, jak na svůj nejproduktivnější čas přijít:
- Nastav si budík o něco dříve než obvykle, cca o 10 minut a každý den přidej dalších 10 minut, dokud nebudeš vstávat zhruba o 40-60 minut dříve. Vyčisti si zuby, umyj se, uvař si čaj nebo kafe, udělej si snídani a pusť se do svého nejdůležitějšího úkolu.
- Stanov si pevný čas, kdy se nejdůležitějšímu úkolu budeš věnovat. Na začátku tohoto vytyčeného času odstraň všechny rušivé elementy a vrhni se do práce!
- Zkus pracovat před obědem nebo hned po něm a zjisti, který čas ti vyhovuje více.
- Stanov si čas na práci pozdě odpoledne nebo brzy večer.
- Zkuste pracovat později večer, těsně před spaním.
Pravděpodobně ti chvíli potrvá, než na svůj nejlepší čas přijdeš. Vůbec se za to nestyď a zkoušej další možnosti! Až svůj nejproduktivnější čas najdeš, nepromrhej ho a využij ho naplno!