3. Jak získat kvalitní drogu?

Už jsme si zvykli na odborné názvosloví a víme, že pro samoléčení je drogou převážně sušená rostlinná část. Teď se dozvíme něco o sběru léčivých rostlin, sušení a skladování rostlinných částí, které je důležité pro to, aby nám přinesly požadovaný účinek. Dozvíme se, zdali je něco pravdy na tom, že „svatojánské kvítí“ má kouzelnou moc.

Úvod tématu
2. Není droga jako droga
4. Jak léčit léčivými rostlinami?

"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny.“ Autorem citátu je věhlasný lékař, vědec Paracelsus. Cesta od čerstvé rostliny ke droze je však doprovázena mnoha procesy a pravidly, které je nutné dodržovat, abychom získali z léčivé rostliny i kvalitní drogu pro přípravu léčivých přípravků. Tady jsou některá z nich:

Sběr

  • Sbíráme rostliny, které přesně známe. Pro samoléčení nepoužíváme jedovaté rostliny!
  • Nesbíráme v oblastech, kde to je zakázané, např. chráněná území, národní parky, botanická zahrada nebo sousedova zahrádka.
  • Rostliny by měly být ve skvělé kondici, tzn. bez viditelných známek strádání.
  • Většinou sbíráme rostliny za suchého počasí, vlhké rostliny jsou náchylné k zapaření a k plísním.
  • Doba sběru má také svůj účel, sbíráme je v době, kdy má rostlina nejvíce požadovaných léčivých látek, např. kořeny na podzim nebo na jaře, kdy jsou plné zásobních látek, květy na začátku kvetení, nať krátce před kvetením rostliny nebo na začátku kvetení. Semena a plody na začátku své zralosti nebo v době plné zralosti.

O správném sběru nerozhoduje jenom roční období, ale také denní doba. Rostliny s obsahem silic sbíráme v dopoledních hodinách za suchého počasí. Většina semenných drog se sbírá ráno nebo večer. Své opodstatnění má sběr rostlin na svatého Jana (24.6.), kdy mají rostliny údajně kouzelnou moc. Dnes už víme, že některé z nich mají opravdu v tuto dobu nejvyšší obsah účinných látek, jsou tedy účinnější.

Bez popisku

Tip: Podmínky sběru

Některé léčivé rostliny a podmínky sběru najdete na této internetové adrese.

Sušení

Sušení má také spoustu pravidel, tak snad jen stručně. Cílem je zbavit rostlinnou část vody a zabránit enzymatickým procesům v rostlině.

  • Teplota. Podle druhu obsahových látek volíme teplotu sušení, siličné drogy sušíme teplotou do 35 °C a nesušíme je na přímém slunci. U ostatních drog většinou nepřekračujeme teplotu 50-60 °C. Správně usušená rostlina si má zachovat svoji barvu, je křehká, udrží barvu květů i vůni, ale ovšem existují výjimky potvrzující pravidlo. Nepříjemná vůně čerstvého koriandru se při sušení změní na příjemnou kořeněnou vůni, žluté květy někdy přechází na smetanovou barvu a drogy s obsahem červených barviv tmavnou.

Sušený květ slézu s obsahem červených anthokyanových barviv

  • V některých případech řídíme záměrně proces sušení tak, aby došlo u zpracovávaných drog k barevným nebo čichovým změnám (oxidace a fermentace čajovníkových listů, příprava zeleného nebo černého čaje).
  • Délka sušení závisí na druhu rostlinné části:
    - Listy sušíme přibližně 4-6 dní,
    - natě sušíme přibližně 8-10 dnů,
    - kořeny 20-60 dnů.

Čajovník čínský je stálezelená kulturní plodina pocházející z Číny. Pro své povzbuzující účinky a příjemnou chuť se stala jedním z nejoblíbenějších nápojů.

Bez popisku

Bez popisku

Tip: Historie čajovníku

Za povzbuzujícími účinky čajovníku stojí sekundární metabolit – kofein, který odstraňuje pocit únavy, zlepšuje poznávací funkce mozku, usnadňuje vybavování informací, proto je tolik oblíbený zejména u studentů. Jako doba nástupu účinku kofeinu se uvádí cca 30 minut a účinek trvá asi 1 hodinu. Ve vysokých dávkách ale může způsobit třes, nervozitu, bušení srdce, bolest hlavy, vysoké dávky mohou způsobit smrt.

Z čerstvých čajovníkových listů můžeme vybranými postupy získat několik typů sušené drogy, mezi nejznámější typy patří zelený a černý čaj.

Černý versus zelený čaj

Černý čaj se získává z lístků čajovníku čínského Camellia sinensis. Lístky se nechají nejprve zavadnout a poté se nechají oxidovat, přesněji se za řízené teploty a vlhkosti suší, oproti čaji zelenému je oxidační proces delší. Čajové lístky získávají tmavě červenou až hnědou barvu a charakteristickou vůni.

Čajovník čínský

„Víš, že čajovník získal své rodové jméno Camellia na počest brněnského rodáka, jezuitského misionáře, lékárníka a botanika Georga Josepha Camela (1661-1706)?“

Uchování

  • Nejčastěji se sušená droga uchovává v obalech z papíru, tmavých zábrusových lahvích nebo pytlích.
  • Důležité je také správné označení – složení a rok sběru.
  • Rostlinné drogy mají také svoji expiraci. Časem dochází ke snížení obsahu účinných látek, případně ke změnám v jejich složení. Drogy s obsahem silic ztrácí vůni nebo mohou pryskyřičnatět a ztrácet svou účinnost.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info