4. Jak léčit některé neduhy pomocí léčivých rostlin?

Jaké jsou nejběžnější techniky pro přípravu léčivého čaje, sirupu nebo tinktury? Odpověď najdeš v této kapitole. A přidáme i jednoduché recepty pro přípravu čaje, relaxační soli nebo hojivé masti.

Úvod tématu
3. Jak získat kvalitní drogu?
5. Současná medicína

Pro léčbu využíváme nejčastěji léčivé čaje, tinktury, sirupy, zřídka léčivá vína, zevně používáme nejčastěji oleje a masti. Proces, kterým přechází léčivé látky z drogy do vody, lihu nebo oleje, nazýváme odborně extrakce. Podmínky extrakce můžeme měnit podle povahy extrahovaných látek nebo extrakční tekutiny.

Šálek čaje

Léčivý čaj – jednodruhová nebo vícedruhová směs léčivých drog. Můžeme ho mít sypaný přímo v papírovém sáčku nebo už předpřipravený v malých čajových sáčcích. Připravuje se z něj nálev nebo odvar.

Nálev – droga se přelije horkou vodou (100 °C).

Odvar – takto připravujeme nejčastěji pevné drogy jako kořeny, kůry. Drogu zalijeme vodou a vaříme 10-20 minut.

Tinktura je alkoholový extrakt, nejčastěji se používá 40 – 60% líh, poměr drogy a lihu je 1 : 5. Droga se zalije lihem a nechá se stát (maceruje se) 1 – 2 týdny, občas se protřepe.

Sirup vznikne rozpuštěním cukru (sacharózy) v odvaru nebo v nálevu z drogy v poměru 65 : 35. Směs se zahřeje na teplotu 60 °C, přefiltruje a plní do lahví. Velmi často se tak připravují sirupy proti kašli.

Bylinný olej

Medicinální vínopro extrakci se droga zaleje přímo vínem nebo 20-30% alkoholem.

Olej, mast – extrahujeme léčivou drogu přímo do masťového základu. Masťovým základem může být i obyčejné sádlo. Pro přípravu oleje volíme pro extrakci rostlinný olej – mandlový, slunečnicový, olivový aj. Látky, které přechází do oleje, tuku, mají také lipofilní charakter.

V další části jsou jednoduché receptury pro přípravu léčivých přípravků. Podmínkou je ovšem bezpodmínečná znalost léčivých rostlin a základní laboratorní zručnost.


Čajová směs při nachlazení, proti kašli

Celý recept včetně videonávodu najdeš také na webu Noci vědců!

1 díl mateřídoušky
1 díl lipového květu
1 díl bezového květu
½ dílu listu jahodníku

Rostlinné drogy jemně rozemneme v dlaních, smícháme a uskladníme v tmavé sklenici. 1 čajovou lžíci zalijeme 150-200 ml horké vody a necháme odstát 10-15 minut. Pijeme 2-3x denně v době nachlazení. Nikdy nepoužíváme jednu čajovinu dlouhodobě, léčivé čaje střídáme.

Mateřídoušková nať obsahuje silice, které usnadní rozpouštění a uvolnění hlenu v dýchacích cestách, silice má také výrazné dezinfekční účinky (tymol a karvakrol). Tymol a karvakrol mají také tlumivé (sedativní) účinky. Flavonoidy obsažené v bezovém a lipovém květu mají účinky podporující pocení. Podporují také vylučování odpadních látek z těla močí nebo potem. List jahodníku dodá čaji příjemnou barvu a lehce svíravou chuť. Pro zvýšení účinnosti čaje při nemocech z nachlazení můžeme do čaje přidat drcené šípky, které mají vysoký obsah vitamínu C.

Šípek

 


Šalvějová tinktura 

Šalvěj lékařská

1 skleněná nádoba, 60% líh z lékárny nebo jiná čistá lihovina jako např. vodka, sušená nať šalvěje lékařské

Sklenici naplníme natí a zalijeme lihem tak, aby celá droga byla ponořena. Nádobu uzavřeme a necháme 3-4 týdny louhovat. Poté slijeme přes jemné sítko nebo plátno nebo pokud máme, tak přes filtrační papír. Používáme 20 kapek do 1 dcl vlažné vody jako kloktadlo při nachlazení, bolestech v krku, drobných zánětech v dutině ústní. Šalvěj má protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Pozn. Šalvěj může způsobovat pocit suchosti v ústech.


Měsíčková mast

Recept ve video podobě dostupný na webu Noci vědců.

Měsíček lékařský

Květy měsíčku lékařského, 4-10 g na 100 g masti, vazelína žlutá, bílá (dá se koupit v lékárně nebo v drogeriích), bambucké máslo (v drogeriích) nebo i vyškvařené vepřové sádlo bez soli, kelímek na uložení masti

Do misky vložíme masťový základ, pomalu zahříváme na vodní lázni do rozpuštění hmoty na teplotu cca 40-50 °C, poté přidáme měsíčkové květy, sušené nebo čerstvé, dáme jich tolik, aby byly všechny v tuku ponořené a necháme extrahovat cca 2-4 hodiny, poté necháme vychladnout. Druhý den zahřejeme, aby se směs roztopila, přefiltrujeme přes gázu do obalu a necháme zchladit. Měsíček můžeme extrahovat také přímo do rostlinného oleje (mandlového, slunečnicového aj.).

Měsíčková mast je vhodná na drobná poranění na kůži, na začervenalou kůži po slunění, podporuje hojení drobných ran a popálenin.


Koupelová sůl - relaxační

Videonávod si můžeš pustit zde.

Levandule lékařská

Mořskou sůl nejlépe z Mrtvého moře (dá se koupit v drogeriích), levandulové květy, citronová tráva, skořice, koupená silice/éterický olej (dá se koupit, ale není nutný).

Sůl vložíme do sklenice. Přidáme pár kapek éterického oleje. Obsah protřepeme, aby se sůl promíchala (maximálně 2 minuty). Přidáme sušené bylinky na dekoraci – levanduli, plátky růže apod. Sůl nasypeme do připravené nádoby.

Při pocitu psychické i fyzické únavy si můžeme připravit relaxační koupel, 1 lžíci soli na 1 koupel. S opatrností u alergiků. Levandule obsahuje silici, která má uklidňující účinky. Kromě koupelí se levandulový květ používá do čajovin ke zklidnění a usnadnění usínání.

Hlavní složkou silice je linalool a linalylacetát, které mají květinově citronovou, svěží vůni. Někdy je označována jako vůně čistoty, proto tak často mají čistící prostředky pro domácnost levandulovou vůni. I původ slova lavandula je spojený s umýváním, je pravděpodobně odvozený z latinského slova lavare, což znamená omývat. A nakonec je levandulová silice součástí čistících pleťových vod pro problematickou pleť. Pokud přidáváme čistou silici, pak dodržujeme doporučené dávkování. Silice nejsou vhodné pro malé děti a rizikové skupiny lidí (alergici, těhotné a kojící ženy aj.).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info