3. Vavřín vznešený

Vavřín, bylinka známá více než bobkový list, je spojena s překvapivě emotivními příběhy. To hlavně díky dávným bájím, ale také protože se z něj pletly věnce pro vítěze. Tyto příběhy zaujaly nejednoho umělce. Ovšem výjimečně dechberoucí je sochařské umění Berniniho. Jaký příběh si sochař vybral? Jak se takové sochy tvoří? Bádej dál a zjistíš odpovědi!

Úvod tématu
2. Slunečnice
4. Lilie

Vavřín - klíč

Popis

Vavřín je dřevina (rostlina s dřevnatým stonkem – keře, stromy) přirozeně se vyskytující ve Středomoří a na Makaronéských ostrovech. Má jednoduché, tuhé listy a drobné, pravidelné květy v okolíkatém květenství. Co je to květenství? Jak vypadá okolíkaté květenství?

To je docela jednoduché. Různé květiny kvetou jiným množstvím květů. Jakmile má rostlina na stonku více než jeden květ, říkáme, že má květenství. Příkladem další rostliny s květenstvím je třeba šeřík. Vybav si, kolik drobných voňavých kvítků najdeš na větvičce kvetoucího šeříku. Pokud ty květy na větvičce pozoruješ pozorně, můžeš si všimnout, že nejsou uspořádány náhodně. Způsob, jakým jsou květy uspořádány na společném stonku určuje typ květenství. Podívej se na obrázek a najdi ono “okolíkaté” květenství.

Květenství - klíč.

Bez popisku

Zjisti více: Kvetení rostlin

Zde najdeš, jaká jsou další “pravidla” týkající se kvetení rostlin.

Bez popisku

 Otázka: Plodem vavřínu je peckovice, tedy plod s peckou. Vzpomeneš si na nějaké ovoce, které má uprostřed pecku?


Název

V češtině známe vavřín spíš jako bobkový list. Je dost možné, že ho takto znáš z kuchyně. Používá se totiž jako koření. Avšak pozor! Rostliny mají často více názvů z cizích jazyků. Hlavně jde o latinské názvy. Vavřín má dvě jména i v latině a obě se dnes v upravené podobě používají jako dívčí jména.

První ti prozradím a na druhé budeš muset přijít.

Odborný název pro vavřín je laurentus. To znamená vítěz. Takže jestli znáš nějakou Lauru nebo Laurentinu, její jméno má stejný kořen slova a říká nám, že jde o vítězku.

Bez popisku

 Otázka: Druhé latinské jméno pro vavřín je použito pro jednu z hrdinek Scoobyho party. Této slečně záleží na jejím vzhledu. Má zrzavé vlasy a nosí fialové oblečení. Vzpomeneš si na její jméno?

Scooby-Doo parta.


Vavřín v kuchyni

Chutnají ti polévky? Svíčková? Guláš? Rajská? Zavařené okurky? Vavřín je součástí všech těchto skvělých pokrmů. V Česku ho používáme jako jedno ze základních koření, které můžeme použít v různých jídlech a v různých kombinacích s dalším kořením. Vaření je prostě trochu věda a magie. Naštěstí máme kuchařky, které nám vždy pomohou zjistit, kolik čeho potřebujeme.


Léčitelství

V dřívějších dobách se lidé naučili léčit nemoci a nachlazení tím, co jim nabízela příroda. Bylo proto běžné sbírat bylinky a znát jejich účinky. Dnes už tyhle znalosti nejsou tak běžné, ale v povědomí se některým uchovaly. Mnohé z bylinek se v lécích stále používají. Stejně jako při nachlazení, i dnes pijeme bylinkové čaje.

Vavřín mezi kouzelné bylinky také patří. Působí proti různým zánětům, upravuje trávení, ale hlavně – dokáže pomoci diabetikům. Vavřín totiž dokáže snížit hladinu cukru v krvi!


Květomluva

Pokud bys někomu dal darem vavřín, přeješ mu tím slávu – i beze slov.


Mytologie

Mytologie zpracoval náš spisovatel Eduard Petiška v knize Staré řecké báje a pověsti. Víš jaký je rozdíl mezi bájí a pověstí? Příběhy si mohou být podobné, ale jsou odlišeny svou provázaností s realitou. Pověst má reálný základ a většinou je spjata s konkrétním místem, zatímco báje (= mýtus) je jen představa lidí např. o fungování světa. Řada mýtů se nazývá mytologie.

Vavřín je spojený i s romantickým příběhem o Apollonovi a Dafné. Zde je příběh zpracován v kresleném videu.
Příběh

Apollon, bůh slunce, měl stejně jako další řečtí bohové své špatné vlastnosti. Jednoho dne se začal posmívat Erotovi, bohu lásky. To však neměl dělat. Eros si posměšky nenechal líbit a rozhodl se Apollonovi pomstít. Eros měl velkou moc – uměl vyvolat i zahubit v srdci lásku pomocí svého luku a šípu. Ve své zlobě střelil šípem lásky Apollona přímo do srdce a způsobil tak, že se Apollon beznadějně zamiloval do krásné nymfy (víly) Dafné. Jenže Eros nevystřelil jen jeden šíp. Druhý střelil do srdce Dafné, jednalo se však o šíp, který lásku ničil.

Tak se stalo, že Apollon se neustále snažil Dafné získat, ale ta jej nechtěla a utíkala mu. Jednoho dne byla z útěku před Apollonem tak unavená, že požádala svého otce, aby ji ukryl, proměnil, aby ji Apollon už dál nemohl pronásledovat. Dafnino přání bylo vyslyšeno. Její tělo se proměnilo v kmen a ruce ve větve. Stala se vavřínovým keřem. Avšak Apollon chtěl mít na svou lásku alespoň vzpomínku. Vyrobil si proto z větviček vavřínový věnec, který od té doby vždy nosil na hlavě.

Ačkoliv se jedná o smutný příběh, lidé v něm našli mnoho inspirace. Díky Apollonovi začali římští císaři i vojevůdci nosit vavřínové věnce jako symboly vítězství.

Socha

Apollon a Daphne, Gian Lorenzo Bernini

Bez popisku

Nyní se dostáváme k uměleckému dílu Apollon a Dafné. Socha byla vytvořena podle příběhu Apollona a Dafné. Umělci dříve i dnes často hledali předlohu pro svá díla v mytologiích či náboženských příbězích. Mytologické bytosti najdeš i ve filmech, které možná znáš. Víš, že třeba pan Tumnus z Narnie, kentauři nebo tříhlavý pes Fousek z Harryho Pottera jsou všechno bytosti, které byly popsány v mytologii? Ve starých příbězích samozřejmě nebyl přímo Fousek nebo Tumnus, ale bytosti, které vypadaly jako oni. V řecké mytologii trojhlavý pes Kerberos hlídal vstup do podsvětí (podsvětí je říše zemřelých). Fauni, lidé s kozíma nohama, zase byli kouzelnými bytostmi chránícími úrodu.

Sochu Apollon a Dafné vytvořil barokní umělec Gian Lorenzo Bernini. Baroko je umělecký sloh, tedy období před asi 300 lety. V módě tehdy byly ornamenty, mnoho ozdob, zlato a také zpodobňování gest. Oproti dřívějším umělcům se barokní umělci snažili zachytit pohyb. Jednoduše nechtěli, aby se na tebe z obrazu díval pán, který stojí rovně jako pravítko, ale abys viděl scénu, jako kdybys zastavil film. Jak vidíš, Bernini byl v tomto ohledu velice šikovný. Vytvořil sochu, která zpodobňuje okamžik těstě před tím, než se Dafné promění ve strom. Vidíš její výraz? Zdá se vylekaná, ale i překvapená. Možná se bojí, protože Apollon se ji snaží přitáhnout k sobě – má ruku kolem jejího pasu, ale možná je jen překvapená, protože její přání o bezpečí bylo vyslyšeno, ale nečekala, že úkryt najde změnou své podoby. Je to chvíle, kdy se její prsty zahalují do listí a její tělo se pokrývá kůrou. Zatímco ona je zastavena v momentě velké změny, Apollon působí klidně. Nepřipadá ti? Vidíš jeho ladné pohyby těla? Vůbec nepůsobí hrubě. Zdá se, že k Dafné přiskakuje, jako by ji chtěl obejmout. Jenže to nevíme, protože přesně v moment všech změn se film zastavuje a podle tohoto momentu je stvořena socha, která sice vypadá, že se každou chvíli rozpohybuje, ale my víme, že ne. Zůstane zastavena v tomto momentu navždy.

Bez popisku

Tip: Domácí sochání

Schválně, pokud máš doma plastelínu, můžeš si vyzkoušet základy sochařiny. Můžeš zkusit vymodelovat maminku u vaření, sebe na židli nebo svého domácího mazlíčka. Uvidíš, že vytvořit malou vymodelovanou sochu není vůbec jednoduché. No a teď si představ, že Bernini neměl plastelínu, ale mramor, který je tvrdý, takže nemohl při modelování používat ruce. Bernini musel používat kladívko a dláta. Tady máš ukázku, jak takové sochání pomocí dláta vypadá.

Osmisměrka

Pro označení hledaného slova je třeba kliknout na první a poslední písmeno.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info