4. Lilie
Lilie je květina, která hraje různorodými barvami a je pěstovaná pro její příjemnou vůni a ladný vzhled. Sám malíř Alfons Mucha si ji vybral k ozdobě svůdných dam na jeho obrazech. Jak ale lilie získala své jméno a pro co je nejvíce ceněna? Takové a další otázky zkusíme společně zodpovědět.
Popis
Květina tak půvabná a zdobná jako lilie patří k cibulnatým rostlinám. Cibulnaté znamená, že kvítek vyroste právě z cibulky. Nesnaž se ale do hlíny zasadit cibuli, kterou mají rodiče v kuchyni. To by asi nebyli rádi. Tato cibulka vypadá sice podobně, ale jedná se o jiný druh. Kuchyňská cibule je na vaření různých jídel a cibulka lilie je pro okrasu… tedy až vykvete.
„Zvláštně vypadající cibulka lilie něčím upoutala i alchymisty žijící před více než 400 lety. Alchymisté byli něco jako předchůdci nynějších vědců. Pokoušeli se totiž využít vlastností cibulky k výrobě zlata. Hm… napadne tě, co dalšího dávní alchymisté chtěli vyrobit? No jasně, elixír mládí!“
Květ
Květ rostlinky se pyšní zářivými barvami a velmi krásně voní. To je hlavním důvodem, proč je lilie oblíbená okrasná rostlina. Pokud o květinu pečuješ, obvykle kvete koncem jara až začátkem podzimu. Květy se občas mohou trochu lišit, ale vždy jsou tvořeny 6 okvětními lístky. Rostou buď čistě jednobarevné, nebo jsou ozdobeny barevnými skvrnami. Zkus si to představit, jako by někdo vzal barvu a květ s ní pokropil. Lístky květu jsou i různě pokroucené, a tak tvoří trochu odlišné tvary. Dle nich se i typ květu nazývá.
Výskyt
Liliím se daří v zahradách, lesích a křovinách. Můžeš na ně natrefit v Evropě, v Asii i v Severní Americe. Průměrně dorostou do výšky jednoho až dvou metrů. U některých druhů to mohou být i 3 metry. To už by byla vyšší než ty nebo já! Nejvíce druhů lilií se nachází v Číně a Himalájích.
Jméno
S původním jménem Lilie bychom se mohli setkat již ve starověkém Řecku. Jméno totiž pochází ze slova leirce. Tímto pojmem lidé označovali věci bledé nebo něžné. Jistě ale vidíš, že slova leirce a lilie jsou odlišná. Za to může špatná výslovnost starých Řeků, kteří původní výraz zkomolili až do současné podoby výrazu: lilie.
Mytologie
Dochoval se nám dokonce i jeden řecký mýtus, který popisuje příběh samotné lilie. Dle báje se dívka Lilie jednoho dne utkala s Afrodité. Afrodité byla starověká řecká bohyně lásky a chtěla by být tou nejkrásnější v okolí. Lilie se jí však v kráse dokázala vyrovnat. Byla čistě bílá a aby si Afrodité nenechala prvenství v kráse vzít, vložila do jejího květu zářivě žluté tyčinky produkující pyl a další barevné prvky. Lilii to mrzelo, ale objekty v jejím květu jí nyní dovolují se množit, a tak nám dělá parádu ve vázách a na zahrádkách až dodnes.
„Pyl, který produkuje, se nyní používá i k výrobě kosmetiky… děkujeme Afrodité!“
Alfons Mucha
Alfons Mucha byl jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších českých umělců. Lilii ve své výtvarné tvorbě použil mnohokrát, stejně jako spoustu dalších květin, které velmi věrně zobrazoval. Maloval své obrazy před necelými 150 lety. Zní to jako dlouhá doba, ale jeho obrazy můžeš najít všude kolem sebe. Lidé si jeho plakáty věší doma, v obchodech se prodávají hrnky nebo záložky do knih zobrazující jeho práci. Určitě už jsi je někdy viděl, přesvědč se sám/a:
Styl Mucha
Mnohaletou prací si Mucha vytvořil svůj vlastní výtvarný styl: Le Style Mucha. Jeho obrazy tvoří ústřední postava mladé ženy. Má tajemný a až zasněný výraz. Její vlasy a šaty jsou perfektně upraveny a ladí s detailně nakresleným okolním prostředím. Po prohlédnutí si obrázku nad textem si to dokážeš lépe představit. Půvabné modelky se nachází na vysokých úzkých plakátech a jsou většinou zobrazeny do určitého tématu. O tom blíže v následující podkapitole.
Téma umění
Mucha například vytvořil čtyři obrazy zaměřené na umělecké obory: tanec, malba, poezie a hudba. Nevyužil však klasických znaků pro tyto obory (štětec, pero…), ale využil pózy a řeč těla žen na obraze. Můžeš si zkusit obrazy přiřadit k jejich názvům. Toto je ale trochu složitější, zde v aktivitě můžeš zkusit přiřadit jednotlivé dámy k ročním obdobím. Malý typ ode mne: dívej se na jejich oblečení a na rostliny, které je obklopují. Co roste, v jakou roční dobu? Co si oblékáš třeba na podzim? To stejné, co v létě?
Přiřaď obrázek k jeho názvu podle ročních dob.
Lilie a něco navíc…
Muchu zajímala nejrůznější témata: roční doby, drahokamy nebo umělecké směry. Často využíval květin ke svému vyjádření. Jsou barevné, krásné a symbolické. Zobrazil jich nespočet. Každou, na kterou si jen vzpomeneš. Tímto se dostáváme k liliím. Jejich bělost jej uhranula a často jimi nechal zdobit hlavy žen, které ji měly jako korunu.
„Lilie bílá (jako na obrázku) se v křesťanství bere jako symbol čistoty, nevinnosti a panenství. Je zde tedy jistá spojitost s Pannou Marií. Dále je lilie bílá rozšířeným symbolem světla. Na vybraných obrazech doslova září, že?“
Pro své půvabné modelky je Mucha známý, ale jeden jeho projekt se jim přece jen vyrovná. Jedná se o Slovanskou epopej. Není to však jeden obraz, který by sis pověsil/a v pokoji na zeď. Vytvořil dohromady 20 obrazů velkých jako zdi školní tělocvičny. To muselo zabrat spoustu času – a taky že zabralo. Celých 14 let pracoval na tomto zobrazení historie slovanského národa (do nějž patříme nejen my Češi, ale i například Slováci nebo Ukrajinci).
Zde se můžeš podívat na epopej a i na některé Muchovy plakáty v pohybu!
Na závěr musím upozornit na to, že Muchův styl znalci umění přiřazují k secesi.