5. Lotosový květ

Slyšel jsi už o džungli? Máš chuť a odvahu se s námi vydat do džungle za velkým dobrodružstvím? Začneme hned otázkou: Zdálo se ti někdy o džungli? Jestli ano, jaká je ve tvých snech o džungli krajina? Dokážeš vyjmenovat nějaké tropické rostliny, které v džungli rostou? Pokud máš pocit, že jsi jich vyjmenoval/a málo, nebo jsi si nevzpomněl/a zrovna na žádné, vůbec to nevadí! Pokračuj dál ve čtení!

Úvod tématu
4. Lilie
Kvíz

Jméno aneb Co je lotosový květ

Lotos indický je vodní rostlina (to znamená, že k růstu potřebuje být v blízkosti vody), která je podobná našim leknínům. Květ lotosu ale neplave na hladině vody, jako je tomu u leknínu, ale je výš nad vodou a vody se vůbec nedotýká.

Lotosové květy jsou však mnohem náročnější na pěstování, než se může zdát, protože mají rády vysoké teploty. Lotos pochází z asijských zemí, kde slouží dokonce i jako potrava pro lidi, kteří je jedí jako zdravou zeleninu.

A teď je ten pravý čas na aktivitu!

Dokážeš rozpoznat jednotlivé rostliny?

Schválně si v této hře vyzkoušej přiřadit k rostlinám jejich názvy.


Původ

Lotosový květ roste v pralese (džungli). To je oproti české krajině úplně jiný svět. Džungle je hustý tropický les, kde jsou vysoké teploty, často tam prší, a proto je tam hodně vlhký vzduch. Kde se přesně tyto lesy nachází? Konkrétně to můžeme vidět na obrázku níže. Tropické lesy se nachází po obou stranách rovníku. V Americe, Africe, Asii a v některých částech Austrálie. Najdeš pro srovnání na mapě Českou republiku? To je dálka, viď?

Kde na světě můžeme najít tropické deštné lesy?

„V posledních letech je ekosystém (příroda) v pralese ohrožený, protože stromy bývají často vykáceny a na jejich místě jsou stavěny třeba nové silnice. Z těchto důvodů vymírají vzácné druhy zvířat a rostlin. V důsledku ničení deštných pralesů dochází například ke globálnímu oteplování a ničení přirozeného koloběhu přírody.“

Další rostlina, která roste v tropech a subtropech, je bavlník (z této rostliny můžeš mít vyrobené například tričko nebo kalhoty).

A kdo v pralese (džungli) žije? Žije zde spousta živočichů: orangutan, gorila, anakonda, kobra, krokodýl, papoušek nebo třeba kolibřík. Z rostlin se tam nachází hlavně tropické palmy, liány, orchideje, bambus nebo právě lotos indický.

Bez popisku

Tip: Atmosféra džungle

Jestli chceš zažít atmosféru džungle, navštiv ZOO/botanickou zahradu v Brně! Jedna taková botanická zahrada je na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Uvidíš zde kakaovník nebo banánovník, na kterém rostou skutečně trsy banánů. Rozhodně se zde naladíš do exotické atmosféry. Více se dozvíš na těchto stránkách.

Pokud chceš vidět filmy inspirované exotickou džunglí, můžeš se podívat na film Tarzan nebo na film Jumanji.


Využití

Lotosový kořen se užívá v tradiční čínské medicíně jako léčivo, a to především k léčbě dýchacího ústrojí. Lotos má blahodárné účinky na plíce a průdušky. Ideální je si z něj udělat čaj. Dávní předci z květu dělali dokonce obklady, které používali při léčbě zlomených kostí.

Bez popisku

Tip: Pokud máš problémy (se zahleněním), uvař si čaj z kolečka lotosového květu.

Bez popisku

 Otázka: Věděl jsi, že v józe (typ cvičení) existuje poloha (viz obrázek), která se jmenuje lotosový květ? Tato poloha, pokud v ní člověk sedí, má zklidňující účinky na nervy.

Pozice lotosového květu.

„Schválně! Vyzkoušej si sednout do polohy lotosového květu! Buď ale opatrný, poloha nemá v žádném případě bolet! Cítíš ten proud energie, která proniká vaším tělem?
A ještě jednu zajímavost pro tebe mám! Tvar lotosu byl oblíbený i při stavbě budov, proto dnes můžeme tento tvar najít jako budovy po celém světě. Existuje například knihovna nebo chrám ve tvaru lotosu!“


Mytologie a náboženství

Lotos je opravdu výjimečná květina, která je provázaná bohatou symbolikou. Teď když víme, jak lotos vypadá a kde roste, můžeme si říct něco o tom, jaký význam v sobě tato rostlina ukrývá. Na tuto cestu se ale musíme vydat do jiných států. Můžeš pracovat s touto mapou světa:

Kde se nachází Čína a Indie?

Každá země i náboženství chápe význam lotosového květu jinak. Tak třeba staří Číňané věřili, že když člověk zemře, jeho duše odejde do nebe. V nebi duše najde jezírko a v něm svůj vlastní lotosový květ, se kterým se duše spojí. Lotosový květ je v jezírku buď rozkvetlý (pokud měl ten člověk dobré srdce), nebo zvadlý (pokud se v životě nechoval dobře).

Staří Indové zase věřili, že když se narodil Buddha (zakladatel jejich náboženství), udělal sám několik krůčků a z toho místa, kam šlápl, vyrostl lotosový květ. Věří také, že lotosový květ představuje cestu životem. Na začátku cesty vyrůstá lotos z bahna, prodírá se špinavou vodou až se květ objeví nad hladinou v celé své kráse! I proto je lotosový květ spojován s krásou a čistotou. Semínko lotosového květu navíc dokáže klíčit skoro věčně, klidně stovky i tisíce let.

Také záleželo na tom, jakou má květ barvu. Pokud byl bílý, symbolizoval klid, dokonalost a čistou mysl. Pokud byl červený, tak lásku a vášeň. Když byl růžový, představoval duchovní růst a pokud byl modrý, symbolizoval moudrost.

Fáze růstu lotosového květu.

Obecně ale můžeme říct, že lotosový květ představoval hlavně: KRÁSU, ČISTOTU, ZNOVUZROZENÍ A VĚČNÝ ŽIVOT V RÁJI.


Henri Rousseau

Víte, že lotosové květy můžete najít i na obrazech Henriho Rousseau (čti: Rusó)? Henri Rousseau byl slavný francouzský malíř, který tvořil zhruba před 250 lety. Mimo jiné na obrazech maloval džungli a rostliny, které v ní rostou. Proč maloval džungli? Líbila se mu! On sám však v džungli nikdy nebyl! Jak tedy věděl, jak džungle vypadá? Jednoduše – navštěvoval botanické zahrady a přírodovědná muzea!

Mezi jeho nejznámější dílo patří obraz, který se jmenuje SEN. Zdají se ti sny? A zdálo se ti někdy o džungli? Jak jedete na slonovi, krmíte opice nebo se procházíte kolem krásných rostlin? Podobný sen se totiž zdál dívce na tomto obrazu:

Henri Rousseau – Sen

Dívka se jmenuje Jadwiga a usnula na pohovce. Na obraze se probudila uprostřed svého snu (proto má na obraze otevřené oči). Probuzená Jadwiga naslouchá zvukům džungle a dud (hudebního nástroje), na které hraje kouzelník. Henri Rousseau k tomuto obrazu napsal i báseň, která byla přeložena z francouzštiny do češtiny:

Jadviga ve snu plném krásy
usnuvši sladce, jako vzlyk
slyšela dudy, na něž hrá si
on, dobře smýšlející kouzelník.

Zatímco luna planouc v kraji
zrcadlí zeleň na květech,
divocí hadi naslouchají
kouzelným nápěvům dud těch.

Slovníček pojmů: usnuvši – usnula, dudy – hudební nástroj, luna – úplněk, měsíc na obloze, nápěvy – zpěv, melodie, zvuk.

Dívka je obklopená obřími lotosovými květy. Lotosové květy doplňují její krásu a celá džungle vypadá jako ráj (zahrada, ve které věřící lidé žijí s Bohem). V džungli kromě lotosových květů příroda zahrnuje také stromy (palmy), kaktusy a vysokou trávu. Zajímavostí je, že při tvorbě tohoto obrazu Henri Rousseau použil až 30 odstínů zelené barvy!

Bez popisku

 Otázka: Kolik druhů zvířat napočítáš celkem na obraze? Vidíš na obraze i hada? V jaké části se nachází?

Odpověď

Dívku obklopuje několik divokých zvířat: ptáci, opice, slon, lev a lvice a také had.

Henri Rousseau namaloval hodně obrazů s přírodou (džunglí). Zobrazoval také zvířata (tygra jako krále džungle nebo třeba ptáky a opice), květiny (včetně lotosového květu) a stromy (třeba pomerančovník).

Bez popisku

Tip: Další filmy ke zhlédnutí 

Pokud tě bude bavit film Tarzan (zmiňovaný v kapitole Jméno aneb Co je lotosový květ), můžeš se podívat i na film Kniha džunglí. Je tam tygr Šírkán a mohl by ti opět trochu více doplnit téma džungle. Navíc je to sranda!

Občas můžeme vidět, že Henri Rousseau bývá označován za takzvaného naivního umělce, co to ale znamená? Naivní umění je styl příznačný pro jeho tvorbu. Znamená to, že malíř maluje jednoduchou technikou (jednoduché tvary), jeho obrazy nepřipomínají moc realitu, spíš sen. Obrazy zavádí diváka do světa fantazie a kouzel.

Bez popisku

Tip: Henri Rousseau v galerii

Pokud chceš vidět nějaké dílo od tohoto malíře i naživo, můžeš navštívit Národní galerii v Praze, tam jeden takový je!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info