4. Kamarádka začala brát drogy

Co můžeme považovat za drogu? Proč lze drogám snadno popadnout a kdo nabízí pomoc, když se to stane? Víc než odpovědi na tyto otázky nabízí následující kapitola.

Úvod tématu
3. Problémy a konflikty v rodině
5. Ztráta domova

Drogy a závislost

Droga neboli také návyková látka je něco, co svým požíváním u člověka může způsobit, že s každým dalším ochutnáním chce víc a víc nebo si zvykne na určité množství a když to nemá, tak se začne cítit špatně. Když mluvíme o návykové látce, tak může mluvit o kofeinu v kávě, tabáku v cigaretě, alkohol dokonce i například cukru. Problémem však jsou hlavně drogy, které ovlivňují významně myšlení a chování člověka vytváří velmi silnou závislost. Říká se jim také tvrdé drogy. Tady můžeme mluvit o látkách jako je marihuana, kokain, heroin,...Každý člověk jsme jiný a naše tělo funguje jedinečným způsobem. Proto také drogy mohou na každého člověka působit různě. Máme několik druhů návykových látek.

Návykové látky

Bez popisku

Zjisti více: Návykové látky

Zajímá tě, jaké jsou druhy návykových látek a jaké mohou mít návykové látky účinky? Podívej se na video.

Pokud se však rozvine u člověk závislost, tak je to problém. Významně to totiž ovlivňuje tvoje tělo, tvé chování i myšlení. Samotný syndrom závislosti, který je už brán jako nemoc se určuje podle takovýchto ukazatelů: silná touha užívat látku, člověk má problémy v sebekontrole a kontrole užívání té látky (= nemůže si pomoc), další ukazatel je abstinenční syndrom, což znamená, že když si člověk tu látku nevezme, tak se fyzicky cítí špatně (př. začne se potit nebo třepat). Stejně tak se zvyšuje tolerance - potřeba množství látky. To znamená, že člověk potřebuje drogy stále víc, aby se cítil tak jak na začátku, když si vzal i třeba menší množství látky. Další ukazatel závislosti je, že člověk kvůli droze začne zanedbávat jiné věci, koníčky, kamarády, kteří dřív pro něho byli důležití. Droga je však pro něho stále důležitější. A nakonec posledním varovným signálem je, když člověk drogu užívá i přes to, že sám vidí, jak mu ubližuje a je pro něho škodlivá.

Tvrdé drogy

Bez popisku

Zjisti více: Jak drogy mění lidi

 Jak třeba droga může lidi změnit fyzicky se můžeš podívat tady:

Vedle toho, že se u člověka, který bere drogy rozvine závislost, tak dalším možným nebezpečím je, že pod vlivem drogy se dopustí nějakého špatného činu. Tak mohou ublížit sobě nebo někomu druhému - například v případě řízení automobilu pod vlivem může způsobit autonehodu nebo při koupání pod vlivem drogy se utopit. Mnoho činů jako vandalismus nebo krádeže jsou trestné, tak může také člověka takové chování dovést do vězení. Pro některé lidi trpící závislostí se nakonec drogy stanou tak důležité, že kvůli nim začnou okrádat a ubližovat i svým blízkým.

Drogově závislý

Bez popisku

Zjisti více: Dětský svět drog

Jak drogy vstupují do životů lidí ukazuje tento dokument

Ahoj,

píšu do Klubu tajné pomoci, protože bych chtěla pomoct kamarádce. Známe se už dlouho. Obě rády tancujeme a chodíme do tanečních klubů. Kamarádka začala něco brát. Nejdřív jenom o víkendu, když jsme někam vyrážely, ale v poslední době taky někdy přes den, třeba místo školy. Tam má už pár neomluvených hodin. Je to na houby. Navíc potřebuje peníze a nemá je. Něco si ode mě půjčila a ještě mi to nedala. Chtěla by si půjčit zase, jenomže já ji půjčovat nechci. O to víc, že vím, že je to na drogy. V poslední době je taky dost nespolehlivá. Třeba nepřijde na sraz, který jsme si domluvily a ani nedá vědět. Někdy, když se sejdeme, vede divný řeči. Už si tolik nerozumíme. Dost mě to štve a mrzí. Kamarádíme spolu dlouho a nechci o ni přijít. Nevím, jak se k ní mám chovat. Taky uvažuju, že bych o tom někomu řekla, ale bojím se, abych to ještě nezhoršila.

Když vás něco napadne, budu ráda,

Klára

Je čas připravit odpovědi od klubu.

Napadá Tě, co může udělat Klára, nebo na co by si ona sama měla dát pozor?

Drogy jsou velmi ošemetná věc. V první řadě je důležité, aby člověk sám do něčeho takového nespadl. Proto je super, když Klára situaci zvládne a nedá se zlákat k užívání. Pomoc ji k tomu můžou techniky odmítnutí.

Klára si s kamarádkou může zkusit promluvit. Vysvětlit jí nebezpečí drog a nabídnout jí nějaký jiný způsob, jak se zabavit a úplně ji vyvést z prostředí, které ji stahuje k drogám.. Je však možné, že kamarádka nebude mít zájem něco měnit. S tím je pak potřeba se smířit, protože nemůžeme své kamarády k ničemu nutit. Také si o tom může promluvit s někým dospělým a poprosit ho o radu a pomoc. Pokud chceš zůstat anonymní - může taky využít Linku bezpečí: 116111

Bez popisku

Zjisti více: Techniky odmítnutí

Že nevíš, co to ty techniky odmítnutí jsou? Podívej se tady, na strany 101 - 103.

Neboj se vyhledat pomoc

Uměl bys poradit, jaké služby mohou pomoci?

Pokud se kamarádka nechce drog vzdát, tak je dobré ji alespoň odkázat na kontaktní centra, která pomáhají snižovat negativní důsledky braní drog, taky tam u pracovníků může najít případnou radu, kdyby s něčím potřebovala pomoc nebo poradit. Služby tam může využívat anonymně. Také na ulici - v terénu se může setkat se sociálními pracovníky, kteří jí mohou poradit, jak se chovat, aby měla co nejmenší zdravotní problémy (říká se tomu terénní služba). Přehled různých služeb pro děti a mládež můžeš najít tady. V momentě, kdy si uvědomí, že je závislá a chce s tím něco dělat, tak je dobré se obrátit na kohokoliv ze sociálních pracovníků z těchto služeb a jistě ji poradí konkrétní odvykací program. Ta může být buď ambulantní - to znamená, že někde bude pravidelně docházet za odborníkem, který ji s tím bude pomáhat. Pokud však již jde o těžkou závislost, tak je líp funguje pobytová léčba. Ta může probíhat v psychiatrických léčebnách nebo speciálních terapeutických komunitách nebo centrech.

Bez popisku

Zjisti více: Tykadlo a Pološero

Pokud bys chtěl hledat další zdroje pro zamyšlení se nad drogovou tématikou, můžeš zkouknout Tykadlo nebo Pološero.

Přiřaď jednotlivé drogy ke kategorii, ke které patří

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info