3. Mýty o kariéře

V této kapitole se budeme společně věnovat jednomu kariérnímu mýtu. Mýtus je společensky akceptovaná nepřesnost ve vnímání práce. Napadají tě nějaké mýty, které si lidé o práci vykládají? A víš, jak je to ve skutečnosti? V této kapitole lépe porozumíš tomu, co je to kariérní úspěch, a otázkami tě navedeme na to, aby sis jej sám/sama lépe uchopil/a a tím si určil/a své směřování.

Úvod tématu
2. Motivační dopis
4. Měkké dovednosti

Mýtus: Kariérní úspěch je jen jeden a stejný pro všechny

Porozumění vlastní motivaci je důležitý krok k hledání správného oboru a práce. Každý ji totiž můžeme mít někde jinde. Někdo víc ve výkonu, někdo ve vztazích a pro někoho je důležitý třeba vliv na ostatní.

Bez popisku

 Otázka: Zamysli se nejdřív sám/a. Co je to kariérní úspěch, co pro tebe znamená?

Lidé mají širokou škálu odpovědí na tuto otázku. Neexistuje jedna správná odpověď, jenom se zaměř na to, co považuješ za důležité ty sám/a. Pokud nevíš, zkus zhodnotit své chování a prožívání v minulých situacích. Kdy jsi se cítil/a úspěšný/á? Kdy měla tvá práce smysl? Další možností, jak se o sobě dozvědět víc, je zeptat se, jak tě vnímá okolí.

Otázka: Zamysli se, jestli tvá odpověď odpovídá tomu, jak úspěch chápe tvoje okolí a společnost celkově. V čem je to podobné a kde vidíš rozdíl?

Výzkumníci zjistili, že existují kulturní rozdíly napříč světem a lidé v různých částech světa chápou úspěch různě. Právě převažující společenský pohled na to, co je to úspěch, formuje pohled jednotlivce. Vyrůstáme vždy v určité kultuře, která oceňuje určité společenské hodnoty (ocenění za výborné známky, pomoc druhým, propracovanost úkolů), proto se učíme tomuto pohledu, který ovlivňuje to, co budeme sami považovat za úspěch. Napadá tě, co považují za kariérní úspěch v Číně? Podle srovnání 11 zemí ve výzkumné studii pociťují častěji než v jiných zemích potřebu zabezpečit rodinu. Naproti tomu v Jižní Africe preferují lidé osobní měřítka úspěchu, jako je získání ocenění nebo splnění cílů.

Podle Demela můžou být lidé úspěšní ve třech základních oblastech pracovního výkonu.

  1. Spokojenost se svým výkonem, nebo úspěch zaměřený na osobu, znamená dosažení osobní spokojenosti a výkonu. Tento pohled na úspěch je asi nejrozšířenějším po světě.
  2. Skvělé ovládnutí práce, nebo úspěch zaměřený na práci, znamená dosažení vysoké úrovně odpovědnosti za svěřenou práci a podstupování pracovních výzev. Pro lidi zaměřené na práci je často důležité dokonalé ovládnutí aktivit (tzv. mastery). Toto zaměření je typické pro Izrael nebo Japonsko.
  3. Přispění společnosti, nebo úspěch jako prosperující prostředí, znamená zájem o obecné dobro společnosti. Lidé v zemích s egalitářským přístupem chápou úspěch převážně jako prosperující prostředí, kde mají všichni dobré podmínky na život. Jako příklad země s převažující motivací přispět společnosti autor uvádí Rakousko.

Bez popisku

 Otázka: Už víš, která z oblasti pracovního výkonu je ti nejbližší? Zkus porovnat s cvičením, které jsi vyplňoval/a v minulé kapitole.

Není to však tak, že si zvolíš jednu oblast, ve které setrváš, své zájmy a definici úspěchu můžeš v průběhu života měnit. Ani teď, když přemýšlíš o výběru budoucí profese, nebude tvým zájmům odpovídat jenom jedna oblast nebo motivace. Ve skutečnosti je možné rozdělit to, jak lidé vnímají úspěch nebo smysl své práce, na dvě přímky, které znázorňují dva protiklady. U následování každého kariérního cíle se pohybuješ někde na těchto přímkách, jejichž protnutím se zařadíš do převažujícího kvadrantu. Podle toho, v jakém kvadrantu se nacházíš, může tvá práce vyžadovat jiný přístup.

Nejdřív si na papír nakresli přímku, jak vidíš na obrázku. Jak jsi teď na tom? Možná se právě rozkoukáváš na střední škole a užíváš si zábavu s novými spolužáky, nebo se naopak připravuješ na přijímačky. Podle tvé vlastní situace vyber, čemu teď věnuješ víc pozornosti – prožívání, nebo výkonu? Jinými slovy, kde se na přímce nacházíš? Pokud jsi blíž levé straně, tak se přikláníš k výkonu, pokud pravé, tak je důležitější tvé vnitřní prožívání. Výkonem přitom myslíme plnění úkolů, namáhání se, překonávání překážek a zaměření na cíl, ať už je to soutěžení s druhými nebo překonávání vlastních standardů. Vnitřním prožíváním myslíme zaobírání se myšlením, vztahy, hrou, uměleckou činností, sněním, učením či bádáním. Na přímce 1 označ své číslo:

Bez popisku

Nakresli si další přímku. Jak v současnosti posuzuješ své úspěchy? Co je pro tebe důležitější? Možná preferuješ vlastní měřítka úspěchu, jako je například zlepšení oproti dřívějšku nebo ovládnutí nějaké části úkolu, která ti předtím nešla. Nebo jsou pro tebe teď důležitější mezilidská měřítka – jak tvé úspěchy hodnotí jiní lidé, jaké máš známky, jak jsi na tom ve srovnání s druhými. Na přímce 2 označ své číslo:

Bez popisku

Teď z těchto přímek udělej kolmice jako na obrázku níže a vytvoříš tak 4 kvadranty. Tam, kde se úsečky vedené od tvých odpovědí protnou, můžeš najít kvadrant, který je ti v současné době zřejmě nejbližší.

Ve cvičení k této kapitole pak budeš umisťovat definice a odpovědi různých lidí podle toho, kde by se v kvadrantech umístili. Díky tomu, že se naučíš zařadit typické výroky, si v budoucnu můžeš víc všímat, které vyjádření motivace používáš ty nebo někdo ve tvém okolí. Možná taky nalezneš svou definici úspěchu, nebo naopak narazíš na tu, bez které se obejdeš.

Bez popisku

 Dokážeš rozřadit všechny popisky do 4 kvadrantů z předchozího obrázku?

Poradíme ti: do každého kvadrantu patří pět popisků.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info