2. Příprava motivačního dopisu

Motivační dopis je spolu s životopisem první věcí, kterou se budoucímu zaměstnavateli představíš. Podcenit jeho přípravu se nevyplácí. Přinášíme pár tipů, jak být s motivačním dopisem kamarád.

Úvod tématu
1. Výběr práce
3. Mýty o kariéře

Životopis a motivační dopis jsou dokumenty, které budou potřebné při ucházení o zaměstnání. Oba dokumenty mají formálně stanovenou strukturu, kterou je dobré dodržovat. Struktura životopisu a motivačního dopisu je vždy obdobná, i když názory na detaily se mohou lišit. Namísto použití šablony doporučujeme použít některé z tipů Kariérního centra a nad obsahem se nejdříve zamyslet.

Základní dokumenty pro komunikaci se zaměstnavatelem.

Bez popisku

Zjisti více: Jak napsat životopis

Podrobný návod, jak napsat životopis, najdeš v článku Kariérního centra a on-line kurzu, na který se můžeš přihlásit.

Bez osobního kontaktu, ve velmi krátkém čase a pomocí pouze dvou dokumentů není vůbec jednoduché ukázat, že právě ty jsi nejvhodnějším kandidátem na danou pozici. Jak se co nejlépe uvést a dostat pozvání na pohovor? Zapracuj na své textové sebeprezentaci, provedeme tě přípravou motivačního dopisu.

Bez popisku

Zjisti více: Věděl/a jsi, že motivační dopis od tebe můžou vyžadovat i při přijímačkách na vysokou školu, při výjezdu do zahraničí nebo na brigádu ke škole?

Pak budeš řešit i spoustu dalších věcí, tak si v klidu natrénuj, jak poskládat myšlenky tak, aby dávaly smysl.

Níže najdeš dokument, který si v této kapitole můžeš cvičně vypracovat.

Dokument ke stažení

Pro oba dokumenty platí, že by měly být plné relevantních informací, a to k pozici, na kterou se hlásíš. Zároveň by měly být stručné a velmi konkrétní. V neposlední řadě je důležité si pohlídat přehlednou grafickou a formální úpravu i zkontrolovat gramatiku.

Krok 1 - Najdi si inzerát

Piš někomu konkrétnímu, ať se ti lépe formulují myšlenky. Najdi inzerát na studentskou stáž, která tě zaujme, nebo napiš do nějaké práce.

Bez popisku

Jak zajistit relevantnost? Vypiš si z pracovní nabídky hlavní klíčová slova o požadavcích na uchazeče, nebo třeba o poslání firmy či její kultuře. Tento výčet měj na mysli, až budeš CV a motivační dopis tvořit.

Bez popisku

Tip: Klíčová slova

Pokud se klíčová slova shodují s tvými dovednostmi a schopnostmi, kterými se můžeš pochlubit, zmiň je na různých místech do CV i motivačního dopisu. Zvýšíš tím šanci, že se personalistovi propojí informace z požadavků na uchazeče právě s tebou a staneš se pro ně hledanými kandidáty.

Krok 2: Zamysli se nad svou motivací

Zkus neposuzovat kvalitu své motivace. Nastav si časovač na 5 minut a vypiš, co tě napadá. Určitě najdeš důvody, které jsou důležitější než jiné, a na těch můžeš svůj motivační dopis vystavět.

Bez popisku

Proč chceš pracovat na dané pozici? Sepiš si 5 důvodů a zkus být co nejkonkrétnější (např. Chceš se uplatnit v oboru svého studia? Sepiš si důvody, proč chceš pracovat právě v tomto oboru, na této pozici atp.).

Můžeš se zamyslet ještě nad samotnými body. Proč o každý z nich usiluješ? Co tobě nebo druhým lidem jejich dosažení přinese?

Krok 3: Co můžeš zaměstnavateli nabídnout? 

Využij informace z předešlé kapitoly o svých silných stránkách.

Bez popisku

Očísluj si pár řádků do svého sešitu a sepiš si 5 svých dovedností, které budeš moci na dané pozici využít. Vyjmenované příklady by měly souviset s klíčovými slovy, která jsi si napsal/a výše. K dovednostem si napiš, kde jsi je získal/a (např. škola, zájmy, pracovní zkušenosti...) nebo v jakých situacích je využíváš. 

Krok 4: Shrň své dosavadní myšlenky

Pokud si napíšeš, co jsou nejdůležitější myšlenky tvého motivačního dopisu, bude se ti lépe psát.

Bez popisku

Co jsou 3 hlavní informace, kterými chceš personalistovi sdělit, že jsi vhodným kandidátem na tuto pozici?

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info