2. Příprava motivačního dopisu
Motivační dopis je spolu s životopisem první věcí, kterou se budoucímu zaměstnavateli představíš. Podcenit jeho přípravu se nevyplácí. Přinášíme pár tipů, jak být s motivačním dopisem kamarád.
Životopis a motivační dopis jsou dokumenty, které budou potřebné při ucházení o zaměstnání. Oba dokumenty mají formálně stanovenou strukturu, kterou je dobré dodržovat. Struktura životopisu a motivačního dopisu je vždy obdobná, i když názory na detaily se mohou lišit. Namísto použití šablony doporučujeme použít některé z tipů Kariérního centra a nad obsahem se nejdříve zamyslet.
Zjisti více: Jak napsat životopis
Podrobný návod, jak napsat životopis, najdeš v článku Kariérního centra a on-line kurzu, na který se můžeš přihlásit.
Bez osobního kontaktu, ve velmi krátkém čase a pomocí pouze dvou dokumentů není vůbec jednoduché ukázat, že právě ty jsi nejvhodnějším kandidátem na danou pozici. Jak se co nejlépe uvést a dostat pozvání na pohovor? Zapracuj na své textové sebeprezentaci, provedeme tě přípravou motivačního dopisu.
Zjisti více: Věděl/a jsi, že motivační dopis od tebe můžou vyžadovat i při přijímačkách na vysokou školu, při výjezdu do zahraničí nebo na brigádu ke škole?
Pak budeš řešit i spoustu dalších věcí, tak si v klidu natrénuj, jak poskládat myšlenky tak, aby dávaly smysl.
Níže najdeš dokument, který si v této kapitole můžeš cvičně vypracovat.
Pro oba dokumenty platí, že by měly být plné relevantních informací, a to k pozici, na kterou se hlásíš. Zároveň by měly být stručné a velmi konkrétní. V neposlední řadě je důležité si pohlídat přehlednou grafickou a formální úpravu i zkontrolovat gramatiku.
Krok 1 - Najdi si inzerát
Piš někomu konkrétnímu, ať se ti lépe formulují myšlenky. Najdi inzerát na studentskou stáž, která tě zaujme, nebo napiš do nějaké práce.
Jak zajistit relevantnost? Vypiš si z pracovní nabídky hlavní klíčová slova o požadavcích na uchazeče, nebo třeba o poslání firmy či její kultuře. Tento výčet měj na mysli, až budeš CV a motivační dopis tvořit.
Tip: Klíčová slova
Pokud se klíčová slova shodují s tvými dovednostmi a schopnostmi, kterými se můžeš pochlubit, zmiň je na různých místech do CV i motivačního dopisu. Zvýšíš tím šanci, že se personalistovi propojí informace z požadavků na uchazeče právě s tebou a staneš se pro ně hledanými kandidáty.
Krok 2: Zamysli se nad svou motivací
Zkus neposuzovat kvalitu své motivace. Nastav si časovač na 5 minut a vypiš, co tě napadá. Určitě najdeš důvody, které jsou důležitější než jiné, a na těch můžeš svůj motivační dopis vystavět.
Proč chceš pracovat na dané pozici? Sepiš si 5 důvodů a zkus být co nejkonkrétnější (např. Chceš se uplatnit v oboru svého studia? Sepiš si důvody, proč chceš pracovat právě v tomto oboru, na této pozici atp.).
Můžeš se zamyslet ještě nad samotnými body. Proč o každý z nich usiluješ? Co tobě nebo druhým lidem jejich dosažení přinese?
Krok 3: Co můžeš zaměstnavateli nabídnout?
Využij informace z předešlé kapitoly o svých silných stránkách.
Očísluj si pár řádků do svého sešitu a sepiš si 5 svých dovedností, které budeš moci na dané pozici využít. Vyjmenované příklady by měly souviset s klíčovými slovy, která jsi si napsal/a výše. K dovednostem si napiš, kde jsi je získal/a (např. škola, zájmy, pracovní zkušenosti...) nebo v jakých situacích je využíváš.
Krok 4: Shrň své dosavadní myšlenky
Pokud si napíšeš, co jsou nejdůležitější myšlenky tvého motivačního dopisu, bude se ti lépe psát.
Co jsou 3 hlavní informace, kterými chceš personalistovi sdělit, že jsi vhodným kandidátem na tuto pozici?