5. Nehty

Jak vznikají nehty, z čeho jsou tvořeny a jak nám nehty rostou se dozvíš v této kapitole. Pod mikroskopem uvidíš jejich detailní strukturu.

Úvod tématu
4. Kůže
6. Chlupy a vlasy

Chlupy a nehty vznikají rohovým typem keratinizace, což znamená, že v buňce se tvoří bílkoviny zvané keratiny, které jsou velmi pevné a tvoří takovou stabilní „kostřičku“ v buňce (cytoskelet). Mezi původními buňkami přetrvávají pevné spoje, takže chlupy, včetně vlasů, a nehtové ploténky jsou pevné a tuhé struktury.


Nehet

Nehet je zrohovatělá vyklenutá ploténka na hřbetní straně konce prstu ruky a nohy. Je tvořena buňkami pokožky.

K čemu je máme?

Nehty jsou jednak mechanickou ochranou konců našich prstů a také zlepšují hmatovou schopnost jako opora hmatových polštářků z druhé strany prstů.

Jak vznikají?

Buňky pokožky, které se jmenují keratinocyty, se v těchto místech vyplní uvnitř bílkovinou zvanou keratin, která je velmi tvrdá. Tyto buňky zůstanou pevně spojeny. Keratinocyty nehtové ploténky vyrůstají z nehtové matrix, která je obsažena v kořenu nehtu. Nacházejí se tam i další typy kožních buněk. Tyto buňky se posunují směrem ke konečku prstu a při tom postupně rohovatějí. Stávají se součástí nehtové ploténky. Část matrix je patrná pod průsvitnou nehtovou ploténkou jako bělavý srpeček.

„Keratin nehtu je keratin tvrdého typu, stejně jako v kůře vlasu. Na rozdíl od keratinocytů pokožky se tyto neodlupují. Pokud ale poškodíme matrix v kořenu nehtu, upadne ti celý nehet!“

Zde můžeš vidět povrch nehtu a jeho zaoblený přirozený okraj dole, nahoře ostrý okraj ustřižený nůžkami zvětšeno 43x, 200x, 850x a 8000x.

Nehtová ploténka je uložena v tzv. „nehtovém lůžku“. Jak nehet roste, klouže ploténka po nehtovém lůžku a její konec se od lůžka uvolňuje a je postupně opotřebován nebo odstřižen. Tento okraj je volný, ale boční okraje nehtu a jeho kořen je překryt kožním záhybem.

Níže na prvních dvou obrázcích ti ukazujeme přirozený okraj nehtu, kde je vidět mírné zaoblení. Zvětšeno v elektronovém mikroskopu 190x a 1300x. Na dalších dvou jsou viditelné šupinky keratinu. Zvětšeno v elektronovém mikroskopu 4000x a 10000x.

„Na rozdíl od vlasů rostou nehty nepřetržitě. Na ruce narostou asi o 1 mm za týden. Za rok tedy přibližně 5 cm. Jejich růst není nijak omezen. Nehty na noze rostou až čtyřikrát pomaleji. Známkou zpomalení růstu nehtu je jeho žlutavé zabarvení. Změna vzhledu nehtu také může ukazovat na nějaké chorobné stavy organismu.“

Zajímá tě také jak vypadá ulomený a ustřižený konec nehtu mnohonásobně zvětšený?

Jak rostou nehty a vlasy

Chceš vědět, jak dopadneš, když si nebudeš stříhat nehty? Budeš je mít opravdu pořádně dlouhé. Podívej se na dokument o člověku, který se je nestříhal 66 let a dostal se tak do Guinessovy knihy rekordů!

Křížovka

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info