3. Jak se léčí PAS?

Je tedy možné PAS léčit a úplně vyléčit? Zlepší se PAS v dospělosti? Jaké se na to berou léky?

Úvod tématu
2. Diagnostika PAS
4. Vzdělávání dětí s PAS

Bohužel – v dnešní době neexistuje žádný lék, který by léčil a dokázal vyléčit PAS. Současná léčba a terapie PAS se zaměřuje na zmírnění symptomů a dalších nemocí, které se mohou vyskytovat společně s PAS –⁠⁠⁠⁠⁠ tzv. komorbidit. Takovou komorbiditou bývá třeba epilepsie, nespavost, úzkosti, poruchy chování, ADHD a další.

Jak už jsme si říkali ve druhé kapitole, symptomy se s věkem mění. U lehčích forem PAS by se dalo říci, že děti alespoň do určité míry z PAS „vyrostou”. Nicméně tato spektrální porucha je plná záhad, tajemství a protikladů. Z tohoto důvodu je prostě těžké něco u PAS zobecnit. Někteří jedinci s těžkou formou PAS během dospívání udělají takové pokroky, že se tomu až nechce uvěřit. Jiní ale třeba pokrok neudělají téměř žádný a rozdíl mezi nimi a vrstevníky se pořád zvětšuje.


Jak vlastně vypadá terapie a léčba symptomů?

Existuje řada terapeutických programů, které byly vytvořeny speciálně pro děti s PAS. Programy rozvíjí děti s PAS a jejich společným cílem je zajistit těmto dětem i jejich rodinám co nejlepší kvalitu života a zapojení do společnosti.

TEACCH program

Jedním z programů, který se využívá hlavně při vzdělávání dětí s PAS, je TEACCH program, jež je základem strukturovaného učení, které je v ČR populární.

TEACCH program

Zkratka TEACCH pochází z anglického názvu Treatment and Education of Autistic and Related Communication-Handicapped Children.

Tento program je založen na klíčových principech jako např. vizualizace (všechno je vyjádřeno názorně, doplněné obrázky a fotkami), strukturalizace (všechno má svou strukturu, plán a je na první pohled jasné, co, kde, kdy, jak a jak dlouho budu muset dělat). Základem všeho je individualizovaný přístup ke každému jedinci.

TEACCH PROGRAM –⁠⁠⁠⁠⁠ Úkol má jasně danou strukturu. Na první pohled dítě vidí, co a v jakém pořadí bude provádět.

ABA terapie

Další velmi doporučovanou terapií, která je vhodná třeba u problematického chování dítěte s PAS anebo když dítě nekomunikuje a nemá motivaci, je ABA – tedy aplikovaná behaviorální analýza.

Aplikovaná behaviorální analýza (ABA)

Cílem ABA terapie je zlepšit porozumění řeči a vyjadřování dítěte s PAS. Také v rámci ní probíhá např. nácvik předškolních dovedností a zlepšení samostatnosti při každodenních činnostech. ABA se také snaží rozvíjet u dětí schopnost napodobovat a způsob vnímání jiných osob.

Tato terapeutická metoda se zabývá zkoumáním vztahu mezi prostředím dítěte a jeho chováním. Snaží se zjistit, proč určité chování u dítěte vzniká a jak by se dalo změnit. ABA je velkým pomocníkem rodičů, protože mimo jiné nacvičuje u dětí vhodné chování a učí je zvládat i psychicky náročné situace.

„Víš, že anglický název ABA je Applied Behavior Analysis, a tím pádem má i v originále zkratku ABA?“

ABA terapie pomáhá s nácvikem vhodného chování a zvládání emocí u dětí.

Bez popisku

 Otázka: Co to je SNOEZELEN?

Snoezelen (čti snůzelen) je speciálně vybavená relaxační místnost, která vypadá tak trochu jako z jiného světa. Je plná různých světelných předmětů, řetězů, relaxačních pomůcek a neobvyklých předmětů různých tvarů a materiálů.

Termín Snoezelen vznikl spojením dvou holandských slov snuffelen (cítit čichové vjemy) a doezelen (dřímat, relaxovat). Tento terapeutický koncept vznikl v 70. letech 20. století v Holandsku a jeho zakladatelem je pan Ad Verheul se svými kolegy, kteří pracovali s pacienty s postižením.

Pobyt ve Snoezelenu dětem umožňuje multisenzorickou stimulaci, tedy stimulaci hmatu, sluchu, zraku, čichu a případně i chuti. Kromě toho napomáhá zklidnění, odstranění napětí, zmírnění psychických problémů nebo problémového chování. Uvolnění a relaxace ve Snoezelenu pomáhají dětem zvládat některé symptomy PAS.

Tato terapie je vhodná i pro jedince s nejtěžšími formami PAS.

Ergoterapie

Ergoterapie je metoda léčebné terapie, kterou provádí ergoterapeut, což je nelékařské zdravotnické povolání. U dětí s PAS se zaměřuje především na nácvik soběstačnosti a zapojení do běžného života. Trénuje se jemná motorika, paměť, orientace a pracuje se s vnímáním smysly.

Bez popisku

Muzikoterapie

Muzikoterapie je vhodná nejen pro milovníky hudby. Jedná se totiž o přesně předepsané použití hudby kvalifikovanou osobou. Hlavním cílem je u dítěte s PAS dosažení pozitivních změn na těle i na duši.

Bez popisku

„Pojem muzikoterapie vznikl spojením latinského slova musica (hudba) a řeckého slova therapeia (léčení, terapie), takže to vlastně znamená léčit hudbou.“

Zooterapie

Zooterapie jsou léčebné metody, ve kterých se využívá rehabilitačních a jiných pozitivních účinků zvířat na člověka. Nutností je vzdělání zooterapeuta a také zkoušky zvířete, které má terapii provádět. Na prvním místě je u zvířecích terapií vždy bezpečnost, a to jak dítěte s PAS, tak zvířete.

Delfinoterapie

Nejatraktivnější je pro nás asi DELFINOTERAPIE, což je speciálně upravený a kontrolovaný kontakt člověka s delfínem. Cílem jsou také pozitivní změny u dítěte v mnoha oblastech a zvyšování léčebného efektu. Nevýhodou je špatná dostupnost a vysoká cena. Ne každé koupaliště v ČR zrovna jako BONUS chová delfíny, že?

Bez popisku

Canisterapie

Nejobvyklejší bývá CANISTERAPIE, kde se využívá jako terapeutické zvíře pes. Existují speciální programy pro děti s PAS, které bohužel nebývají levnou záležitostí. Pejsci často navštěvují také celé třídy dětí v rámci vyučování.

Bez popisku

Felinoterapie

Méně známá zvířecí terapie je FELINOTERAPIE, kde je tím léčivým zvířetem kočka.

Bez popisku

Hipoterapie

Mnohem více populární je pak HIPOTERAPIE, kde je terapeutickým zvířetem kůň. Tato terapie má kromě pozitivního účinku při pobytu zvířete v blízkosti člověka, nácviku dovedností např. nakrmení a vyčištění zvířete ještě další obrovskou výhodu a tou je, že na koni jde jezdit (na rozdíl třeba od koček). Pohyb hřbetu koně totiž stimuluje nervovou soustavu a dýchací svaly, uvolňuje ztuhlé svalstvo a u dítěte zlepšuje koordinaci pohybů i celkovou pohyblivost.

Bez popisku

Pohybové terapie

V minulé kapitole jsme si řekli, že až 80 % dětí s PAS má problémy také s motorikou a pohybem. V takovém případě jsou vhodné další doplňkové terapie, které jsou založeny na rozvoji motoriky a pohybových dovedností.

Mezi takové vhodné terapie patří např.:

  • fyzioterapie,
  • rehabilitační cvičení,
  • cvičení na rozvoj motoriky,
  • jóga a zdravotní tělocvik,
  • neurovývojové a neurostimulační cvičení.

Farmakoterapie

Farmakoterapie je léčba, která se realizuje podáváním léků neboli farmak. Je důležité připomenout, že dosud nebyla nalezena žádná účinná farmakologická léčba hlavních příznaků PAS (narušení řeči, komunikace a socializace, abnormální zájmy apod.).

Hlavní metodou ke zmírňování příznaků PAS je využívání výše zmíněné terapie. Odborně je nazýváme speciálně pedagogické a behaviorální intervence.

Farmaka, která se používají u jedinců s PAS, mají název psychofarmaka a zatím zůstávají spíše doplňkovou léčbou. Tlumení např. agresivního chování dítěte s PAS psychofarmaky je na jedné straně pro mnoho rodin významnou pomocí. Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že mnoho dětí s PAS zavedení farmakoterapie vůbec nevyžaduje. Ne všechno nevhodné chování musí být nutně řešeno psychofarmaky. Vždy je důležité se nad chováním dítěte s PAS důkladně zamyslet a pokusit se porozumět jeho významu a důvodu.

Psychofarmaka neslouží k léčbě jádrových příznaků PAS, ale pouze ke zmírnění některých obtíží.


Co to znamená, když se řekne RANÁ PÉČE?

Raná péče je odborná služba pro rodiny s dětmi do 7 let, které mají špatný zdravotní stav nebo zdravotní postižení. Služba je upravena zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a je v ČR poskytována zdarma. Buď se jedná o návštěvy odborného pracovníka doma v rodině dítěte, nebo dítě s rodinou navštěvuje např. centrum pro děti s PAS, případně se může jednat také o rehabilitační pobyt v instituci rané péče.

Raná péče NAUTIS.

Zkus si, jak jsi na tom s pamětí!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info