2. Anesteziolog

Rychlé zvraty, chůze po hraně mezi životem a smrtí, vědomím a nevědomím, péče o kriticky nemocné, ovládání bolesti, obsluha high-tech zařízení – i to je práce anesteziologa v nemocnici. Jak to ale vypadalo kdysi?

Úvod tématu
1. Anestezie
3. Celková anestezie

Historie anestezie

Nálezy kostí našich předků nám ukazují, že snahy o léčbu různých poranění jsou staré jako lidstvo samo. Už v době kamenné dokázali lidé narovnávat a hojit zlomeniny, připravovat různé směsi bylin, a dokonce si troufli i na první neurochirurgické operace. Trepanace představuje vytvoření otvoru do lebeční kosti a stále se provádí i v současné době s cílem ulevit mozku utisklému krevní sraženinou. Kdysi tím cílem bylo sice vypustit z lebky zlého ducha, ale ke zlepšení stavu pacienta to určitě v některých případech vedlo, o čemž svědčí lebky se zahojenými okraji trepanačních otvorů. Mezi další nejstarší známé operační výkony patří operace šedého zákalu v Egyptě, odstranění močových kamenů v Indii a amputace končetin, které však dlouhé roky neprováděli lékaři, ale lazebníci (tj. holiči) anebo ranhojiči.

Mandragora

Ke tlumení bolesti při těchto zákrocích se používaly různé látky, například opium, alkohol a kořen mandragory. Často tyto „koktejly“ vyvolávaly i nepříjemné halucinace, zvracení, poruchy dýchání, křeče a mnohdy vedly až ke smrti pacienta. Někdy ale vyvolávaly pocity „létání“ nebo „oddělení duše od těla“, čím daly základ povídačkám o čarodějnicích, upírech a oživlých mrtvých. Není se tedy čemu divit, že i v příběhu o Harry Potterovi studenti čarodějné školy v Bradavicích přesazovali sazenice mladých mandragor. Její omamné účinky na lidský organismus umocňovalo ještě to, že její kořen skutečně vypadá jako drobná lidská postava – mužíček.

Vyhánění zlých duchů z těla, léčba horečky, narovnávání zlomenin i kontakt se záhrobím – to vše bylo doménou šamana. S trochou nadsázky lze říct, že dnešním ekvivalentem šamanského povolání je právě akutní medicína. Ta zahrnuje širokou paletu lékařských specializací, které mají společnou jednu podstatnou věc: Jde o čas! Buď svádíte boj s časem, když musíte zachránit pacienta dřív, než mu jeho čas vyprší. Anebo se snažíte mu co nejvíce zkrátit čas strávený v kruté bolesti. Někdy mu svým zákrokem získáte čas, dáte šanci uzdravit se a prodloužíte mu život.

Šaman od Bajkalského jezera

Provedení všech operačních výkonů bylo v minulosti značně složité. Museli jsme mít po ruce dost velikou skupinu lidí, která byla schopna pacienta udržet, zatímco chirurg se snažil co nejrychleji odvést svou práci. Úspěšný operační výkon zdaleka ne vždy znamenal, že pacient se uzdraví a přežije. Ve snaze omezit jeho vnímání bolesti byly používány prostředky, které často vedly i ke smrti během operace. A když už samotnou operaci pacient přežil, stále zde byla přítomná hrozba těžké infekce. Vše se významně proměnilo objevem anestezie a asepse.

„Asepse znamená nepřítomnost mikrobů, které by způsobily infekci.“

Asepse přestavuje zajištění podmínek bezinfekčnosti. U jejího zrodu stál lékař maďarského původu Ignác Semmelweiss, který zavedl povinné mytí rukou v roztoku chlorového vápna před kontaktem s pacientem. Během pár týdnů pak rapidně klesl počet úmrtí rodiček na těžkou poporodní infekci, tzv. horečku omladnic. Jeho zásluhou tak byly zachráněny miliardy lidských životů. Semmelweiss natolik překonal svou dobu, že byl kvůli urputné snaze zavedení aseptických principů v boji proti neviditelným nepřátelům umístěn do ústavu pro choromyslné.

Moderní techniky anestezie se však začaly vyvíjet až v polovině 19. století. V roce 1846 americký zubař William T. G. Morton poprvé úspěšně demonstroval éterovou anestezii při chirurgickém zákroku. Éter působí tak, že tlumí centrální nervový systém, což vede ke ztrátě vědomí a vnímání bolesti, jako anestetikum má ale také několik nevýhod. Je vysoce hořlavý a výbušný, jeho použití tedy mohlo být nebezpečné ve špatně větraných prostorách. Má také silný zápach a u některých pacientů vyvolává nevolnost a zvracení. Bohužel, jak se ukázalo, rozdíl mezi dávkou, která způsobí dobrou anestezii a dávkou, která způsobí smrt pacienta je poměrně malý. I přesto se ale používání éteru v lékařské komunitě rychle rozšířilo a brzy následoval vývoj dalších typů anestezie, včetně chloroformu a oxidu dusného.

W. Morton provádí anestezii éterem.

Královna a chloroform

Anglická královna Viktorie se v polovině 19. století významně podílela na popularizaci používání chloroformu jako anestetika.

V roce 1847 čekala královna Viktorie své osmé dítě a během porodu trpěla silnými bolestmi. Její lékař, Dr. John Snow, navrhl použít chloroform jako anestetikum, které by jí ulevilo od bolesti. Po počátečním zdráhání královna Viktorie souhlasila, že novou léčbu vyzkouší.

Použití chloroformu při královnině porodu bylo široce medializováno a rychle se stalo oblíbenou metodou tlumení bolesti při porodu a operacích. V následujících letech se používání chloroformu jako anestetika rozšířilo a pomohlo výrazně zvýšit pohodlí a bezpečnost pacientů při chirurgických zákrocích.

Používání chloroformu však nebylo bez rizika a vyskytly se případy, kdy v důsledku jeho použití došlo u pacientů ke komplikacím nebo dokonce k úmrtí. Samotný doktor Snow testoval nová anestetika sám na sobě a při jednom z těchto pokusů zemřel. Postupem času byla vyvinuta novější a bezpečnější anestetika a používání chloroformu se snížilo ve prospěch těchto novějších možností. Přesto zkušenost královny Viktorie s chloroformem pomohla připravit půdu pro rozvoj moderních anesteziologických technik a zůstává důležitým milníkem v dějinách medicíny.

V průběhu let se techniky podávání anestezie zdokonalily a používané léky se staly bezpečnějšími a účinnějšími. Anesteziologie se také stala uznávaným specializovaným lékařským oborem, v němž jsou anesteziologové vyškoleni k vedení a sledování pacientů během operací a jiných lékařských zákroků.


Moderní anesteziologie

V současnosti je anesteziologie klíčovým hráčem, který určuje množství i úroveň operativy v nemocnici, a je nezbytná pro zajištění pohodlí a bezpečnosti pacienta během těchto zákroků. Přinesla revoluci do moderní medicíny a umožňuje provádět složité operace a zákroky s minimální bolestí nebo nepohodlím pro pacienta.

Najdeš tady všechny slova související s anestezií?

Anesteziolog je lékař, který se specializuje na podávání anestezie a péči o pacienty před, během a po chirurgickém zákroku. Jeho hlavním úkolem je zajistit bezpečnost a pohodlí pacienta po celou dobu perioperačního období.

Před zákrokem anesteziolog přezkoumá anamnézu pacienta, provede fyzikální vyšetření a zhodnotí případná rizika nebo komplikace spojené s anestezií. Na základě těchto informací vytvoří anesteziologický plán na míru konkrétnímu pacientovi.

Během zákroku bude anesteziolog sledovat pacientovy životní funkce, jako je krevní tlak, srdeční frekvence a saturace kyslíkem, a podle potřeby upraví anestezii, aby zajistil, že pacient zůstane v pohodlí a stabilní. V závislosti na typu zákroku a potřebách pacienta může také poskytnout další typy úlevy od bolesti, jako jsou nervové blokády.

Anesteziolog na operačním sále

Po zákroku bude anesteziolog nadále sledovat stav pacienta a podle potřeby zajistí pooperační léčbu bolesti. Zajistí také bezpečný přesun pacienta do prostoru pro zotavení a následně poskytne veškerou potřebnou péči.

Kromě své role při podávání anestezie a sledování pacienta se anesteziologové podílejí také na řešení naléhavých zdravotních situací, které mohou během operace nastat, jako je například srdeční zástava nebo závažné alergické reakce. Jsou vysoce kvalifikovaní v pokročilých technikách podpory života a mohou rychle zasáhnout a stabilizovat stav pacienta.

„Anesteziolog je multifunkční specialista propojující chladnokrevné rozhodování s manuální zručností, pracující v přítomnosti lidské bolesti a utrpení. Ačkoli je de facto 'strážným andělem pacienta', na setkání s ním většina pacientů úplně zapomene.“

Celkově je úkolem anesteziologa na operačním sále zajistit bezpečné a účinné podání anestezie, řídit pohodlí a bezpečnost pacienta po celé perioperační období a poskytovat odbornou lékařskou péči v případě jakýchkoliv komplikací nebo mimořádných událostí.

Chceš se stát anesteziologem?

Za prvé, stát se anesteziologem vyžaduje spoustu tvrdé práce a odhodlání. Budeš muset udělat maturitu a poté šest let studovat na lékařské fakultě. Pak budeš mít titul MUDr., ale aby ses stal specialistou, který může pracovat samostatně bez dohledu, čeká tě dalších 4,5 let atestace. Když poté složíš atestační zkoušku, staneš se odborníkem v oboru anesteziologie a intenzivní medicína. Lidově se tomu říká „dělat ARO“.

„ARO je zkratka z názvu 'anesteziologicko-resuscitační oddělení'. Je to oddělení, kde leží pacienti se selháním orgánů a pečují o ně týmy anesteziologů a specializovaných zdravotních sester.“

Jako anesteziolog budeš zodpovědný za podávání anestezie pacientům před operacemi nebo jinými lékařskými zákroky. Budeš se také starat o pacienty, jež jsou hospitalizovaní na ARO, a taky o pacienty s obtížně léčitelnou bolestí. Když se v nemocnici zastaví nějakému pacientovi srdce, budeš to ty, koho zavolají na pomoc, aby provedl resuscitaci.

„KPR znamená kardiopulmonální resuscitace – náhrada oběhu a dýchání u pacienta se zástavou srdce. Lidově se tomu říká i kříšení nebo oživování, protože bez kvalitní KPR pacient se zástavou oběhu zemře.“

Bez popisku

Zjisti více: Jak zachránit život?

Chceš zjistit, jak správně poskytovat první pomoc, provádět srdeční masáž a umělé vdechy? Projdi si to krok za krokem spolu s virtuálním pacientem.

Co bys měl jako anesteziolog umět?

A co bys měl jako anesteziolog ovládat? Celkově musí být dobrý anesteziolog vysoce kvalifikovaný, pozorný a soucitný, se schopností kritického myšlení a efektivní práce v týmu. Musí se také neustále vzdělávat a profesně se rozvíjet, aby mohl svým pacientům poskytovat tu nejlepší možnou péči. Měl bys teda mít:

Dobré schopnosti řešit problémy

Budeš muset být schopen rychle se rozhodovat v naléhavých situacích.

Smysl pro detail

Anesteziologové musí být velmi pozorní k detailům, aby zajistili, že podávají správné množství anestezie a pečlivě monitorují pacienty.

Dobré komunikační schopnosti

Musíš být schopen efektivně komunikovat s pacienty, jejich rodinami, a ostatními zdravotníky i z jiných oborů medicíny. Musíš umět vysvětlit složité lékařské pojmy jednoduchými slovy a poskytnout uklidnění a podporu pacientům, kteří mohou být úzkostní nebo vystrašení.

Manuální zručnost

Správná a rychlá manipulace s nástroji, zejména jehlami k provádění nervových blokád a zavádění různých „hadiček“ určených k napojení pacienta na přístroje je nezbytná.

Schopnost dobře pracovat pod tlakem

Anesteziologové často pracují v situacích pod vysokým tlakem a musí zůstat klidní a soustředění, přitom si musí zachovat kritické myšlení a schopnost řešit problémy.

Týmová spolupráce

Anesteziologové musí být schopni efektivně pracovat jako součást širšího lékařského týmu, spolupracovat s chirurgy, zdravotními sestrami a dalšími zdravotnickými pracovníky, aby pacientovi poskytli co nejlepší péči.

Znalosti a odbornost

Anesteziologové musí dobře rozumět lidskému tělu, farmakologii a mechanismům anestezie. Musí si také neustále udržovat přehled o nejnovějších výzkumech a technikách ve svém oboru.

Bez popisku

 Zjisti více: Když opravdu jde o čas

Anesteziolog se během své péče o pacienta stává „pánem jeho času“. Ovládá totiž účinné nástroje, které dovedou změnit pacientovo vnímání času: doba operace mu „uteče jako voda“ anebo mu „získá čas“ tolik potřebný k tomu, aby jeho tělo vyhrálo souboj s nemocí. Chceš zjistit více o práci anesteziologa? Podívej se na tohle video:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info