1. SARS-Cov-2 – o viru jako takovém

Pro lepší pochopení tématu začneme úplně od začátku. Víš, co je to virus? A čím je specifický ten SARS-Cov-2? Jak virus SARS-Cov-2 vypadá? Kde se vzal? A jaké má účinky na lidský organismus? To všechno, a ještě něco navíc, si řekneme v této kapitole.

Úvod tématu
2. Výskyt

Co je to virus

Viry jsou malé infekční částice s jednoduchým složením. Přísně vzato totiž o virech nelze hovořit jako o organismech, protože se nedokáží množit bez hostitelské buňky. Viry se proto množí v živých buňkách živočichů, rostlin a bakterií. Všechny viry obsahují pouze jeden typ nukleové kyseliny – DNA, nebo RNA, která nese genetickou informaci unikátní pro každý virus. Nukleová kyselina je chráněna proteinovým obalem nazývaným kapsida. Virové částice jsou tak malé, že je musíme pozorovat elektronovým mikroskopem, a pouze ty největší z nich lze vidět mikroskopem světelným.

Bez popisku

 Zjisti více: Viry a epidemie

V následujícím videu si můžeš nejen zopakovat obecné informace o virech, ale také se dozvědět něco víc o tom, jak může hostitelská buňka na virus reagovat, jak se viry dostanou do lidského těla nebo o jejich mutaci. Dále také, co je to epidemie a pandemie a jaká léčba se u virových onemocnění (ne)uplatňuje.


Virus SARS-Cov-2

SARS-Cov-2 je virus patřící do skupiny koronavirů, konkrétně rodu betacoronavirus. Jako koronaviry souhrnně označujeme celkem 4 rody. Lidských koronavirů (neboli těch, které způsobují onemocnění lidem) jsme doposud znali 6, z nichž nejnověji objevené byly viry SARS-Cov (2002) a MERS-Cov (2012). Virus SARS-Cov-2, který se vyskytl v roce 2019 ve Wuhanu v Číně, je tedy sedmým lidským koronavirem.

Sedm lidských koronavirů a rok jejich vzniku.

Virus SARS-Cov-2 se poprvé objevil ve městě Wuhan v Číně v prosinci 2019. V některých nemocnicích ve Wuhanu bylo zaznamenáno vícero případů nevysvětlitelných zápalů plic a tyto případy spojovalo jedno místo – trh s mořskými plody ve Wuhanu. Později bylo potvrzeno, že se jedná o akutní respirační infekci způsobenou novým koronavirem. Nemoc se rychle rozšířila do dalších oblastí Číny a dalších 66 zemí a celkem 6 kontinentů.

„Není Ti jasné, jestli je SARS-Cov-2 a covid-19 jedno a totéž? Pozor, není! SARS-Cov-2 je označení pro virus, zatímco jako covid-19 nazýváme nemoc, kterou způsobuje.
SARS-Cov-2 = virus.
Covid-19 = nemoc.
Teď už to nespleteš 😉!“

Jak SARS-Cov-2 vypadá?

SARS-Cov-2 řadíme do skupiny RNA virů, protože nukleová kyselina, kterou nese v kapsidě je RNA. Virová částice (tzv. virion) obsahuje 4 hlavní strukturální proteiny – nukleokapsidový protein (N), transmembránový protein (M), obálkový protein (z angl. envelope – E) a spike protein (S). Spike protein, o kterém jsi možná už slyšel, je klíčový při vstupu koronaviru do buňky. Využívá k tomu receptor ACE2, na který se pomocí spike proteinu naváže.

Struktura viru SARS-Cov-2.

Receptor ACE2

Ke vstupu do buňky využívá virus vazbu na receptor ACE2 – jedná se o angiotensin konvertující enzym 2. Tento receptor se nachází na plicních buňkách typu 1 a 2, epitelových buňkách tenkého a tlustého střeva nebo také buňkách, které jsou součástí tepen a žil. Po navázání na receptor ACE2 je virus dopraven do buňky, kde dochází k uvolnění virové RNA, na jejímž základě začne hostitelská buňka produkovat nové virové částice. Bylo zjištěno, že vazba spike proteinu na receptor ACE2 je 10krát pevnější u viru SARS-Cov-2 než u jeho předchůdce SARS-Cov. To může být dáno odlišností v aminokyselinových zbytcích obsažených ve spike proteinu daného viru.

Varianty viru SARS-Cov-2

Viry se neustále mění prostřednictvím mutací a někdy tyto mutace vedou k nové variantě viru. Některé varianty se objevují a zase mizí, zatímco jiné přetrvávají. Vědci sledují všechny varianty a klasifikují je podle jejich nebezpečnosti.

„Mutace = změna v genetickém kódu v průběhu času. Projeví se např. odlišnou stavbou spike proteinu, vyšší nakažlivostí viru nebo jinak.“

Nová varianta viru může vzniknout také tzv. rekombinantně – pokud jednu osobu ve stejnou dobu infikují dvě varianty viru SARS-Cov-2, jejich genomy se během procesu replikace spojí a vytvoří novou variantu, která se liší od obou rodičovských linií.

Od počátku pandemie bylo variant, které vzbudily největší obavy, celkem pět a jsou shrnuty v následující tabulce:

Název

Název dle výskytu

Poprvé detekovány

Alfa

Britská varianta

Září 2020

Beta

Jihoafrická varianta

Září 2020

Gama

Brazilská varianta

Prosinec 2020

Delta

Indická varianta

Prosinec 2020

Omicron

Jihoafrická varianta

Listopad 2021

Bez popisku


Onemocnění covid-19

SARS-Cov-2 se přenáší respiračními kapénkami a aerosoly – tedy např. kašláním nebo kýcháním. Virus vstupuje do plic přes dýchací trakt a napadá buňky alveolárního epitelu typu 2. Střední inkubační doba je 4–5 dnů před nástupem příznaků. Ačkoliv v některých případech je infekce asymptomatická (= bez příznaků), většina pacientů vykazuje příznaky mírného až středně těžkého respiračního onemocnění. Mezi tyto příznaky patří nejčastěji kašel, bolest v krku, horečka, bolest hlavy a bolest svalů, můžou se ale objevovat i další příznaky jako průjem, bolest na hrudi a dušnost. Některé studie uvádí, že zatímco příznaky jako bolest v krku nebo kašel se vyskytují nejčastěji u pacientů s mírným průběhem nemoci, bolest na hrudi nebo bolest svalů se častěji vyskytuje u pacientů s vážným průběhem onemocnění. Je to pravděpodobně proto, že v prvním případě zůstává nákaza viru limitována pouze na dýchací soustavu, zatímco v případě vážnějšího průběhu se virus rozšíří dále do těla a napadá i další soustavy. Uvádí se, že závažný průběh onemocnění obvykle začíná přibližně 1 týden po nástupu příznaků. Asymptomatičtí pacienti mají i přes absenci příznaků pozitivní test na virovou nukleovou kyselinu a je zajímavé, že byla pozorována stejná virová nálož a rychlost přenosu u asymptomatických i symptomatických pacientů.

Některé pojmy a poznatky z tohoto odstavce si můžeš zopakovat v následující křížovce:

Komorbidity a rizikové faktory pro těžký průběh covidu-19

Existují faktory, které zvyšují riziko vážného průběhu onemocnění covid-19. Za ty nejobecnější je považován zvyšující se věk, obezita a dle studií i mužské pohlaví. Toto riziko zvyšují i tzv. komorbidity – přidružená onemocnění. Za tři statisticky nejčastější komorbidity jsou považovány vysoký tlak, obezita a diabetes, riziko závažného průběhu nemoci však zvyšuje de facto jakékoliv méně, či více závažné chronické onemocnění, které Tě napadne – onkologická či kardiovaskulární onemocnění, chronická onemocnění ledvin či plic a jiné. Střední věk pacientů s covidem-19 je 47–56 let a za obecně rizikový je považován věk vyšší než 45 let.

A jak se covid-19 léčí?

Při mírném průběhu je to jednoduché a nasazuje se pouze symptomatická léčba – to je léčba ke zmírnění příznaků. Takže například léky na snížení horečky, léky proti kašli, od bolesti apod. V případě těžších průběhů je otázka léčby složitější, protože doposud nebyl lék specifický pro virus SARS-Cov-2 vynalezen. Lékaři proto používají antivirotika, která se v minulosti osvědčila proti jiným virovým onemocněním. Jsou to např. léky používané při léčbě HIV (Lopinavir, Ritonavir), chřipky a eboly (Favipiravir) nebo předchůdců současného koronaviru SARS a MERS (Remdesivir). Slibné účinky prokázala také látka používaná při léčbě malárie Hydroxychlorochin.

Jiným slibným přístupem je podání rekonvalescentní plazmy. Rekonvalescentní plazma je plazma získaná z krve lidí, kteří již infekci prodělali, díky čemuž obsahuje specifické protilátky proti viru SARS-Cov-2. Tato plazma je podávána pacientům s oslabenou imunitou  nebo v raném stádiu nemoci a pomáhá jim se z covidu-19 rychleji uzdravit.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info