3. Podívejte se na svět očima satelitů – kde se dají sehnat dostupné satelitní snímky
Kde se dají sledovat oběžné dráhy jednotlivých satelitů? Kde se můžete podívat na volně dostupné snímky s různou tematikou? A jak takové snímky mohou vypadat?
Úvod tématu
2. Satelity všude kolem nás
4. Jak se monitoruje Země
Kde satelity létají
V současné době existuje už celá řada webových stránek i mobilních aplikací, které ti umožní sledovat aktuální polohu jednotlivých družic přímo naživo. Buď jsou to portály oficiálních institucí jako je Americká vesmírná agentura NASA nebo evropská kosmická agentura ESA, případně stránky jednotlivých vědeckých institucí u nás i v zahraničí nebo stránky nadšených amatérů.
Pojďme se na některé z nich podívat podrobně.
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Tato stanice je vlastně také družice obíhající kolem Země, která je jako jediná trvale obydlená posádkou z různých zemí. Astronauti mají celou řadu vybavení, kterými mohou snímkovat jednotlivé části povrchu a někdy také vysílají přímo živě z paluby.
Tip: Live Space Station Tracking Map
Kdepak nám zrovna kosmonauti létají, se můžeš podívat zde.
Že i na vesmírné stanici není nuda, a dají se tam dělat různé druhy sportů ve stavu beztíže, dokazuje následující video, které natočili současní astronauti v době olympijských her v Tokiu.
Otázka: Zkus zjistit, jak dlouho už vlastně na své orbitě Mezinárodní vesmírná stanice putuje.
Nápovědu zjistíš třeba tady.
Webová stránka Stuff in Space
Poměrně rozsáhlý přehled různých družic včetně raketoplánů a neaktivních satelitů najdeš na stránce "Stuff in space". Pokud si vlevo nahoře zadáš do vyhledávání název družice, kterou chceš sledovat, zvýrazní se ti její dráha a parametry. Obrázek je interaktivní a lze s ním pomocí myši různě otáčet.
Zjisti více: Mezinárodní vesmírnou stanici
Dokážeš v této aplikaci najít současnou oběžnou dráhu ISS a porovnat jí s odkazem, který je na stránkách NASA? Na co se zrovna kosmonauti dívají z “okna” se dozvíš třeba zde. Ale pozor, podle aplikace taky můžeš zjistit, že tam mají zrovna noc a nic moc vidět není :-).
Kde se mohu podívat na aktuální snímky?
Na internetu existuje celá řada webových stránek, kde se můžeš podívat na aktuální i historické letecké nebo satelitní snímky. Možná už znáš českou aplikaci Mapy.cz, která ukazuje poměrně detailně situaci z výšky. Tomuto typu map se říká ortofotomapa a jedná se o kolmý pohled z vrchu. Leteckou mapu (i některé historické letecké mapy) si můžeš zapnout vlevo nahoře přes ikonku “změnit mapu”.
Zjisti více: Změny během století
Zkus rozpoznat, která známá vodní nádrž se nachází na tomto odkazu.
Když se pak přepneš do historické mapy z 19. století, uvidíš, že tam tenkrát žádná voda nebyla.
Aktuální satelitní snímky z družice Sentinel 2 evropského programu Copernicus si můžeš na území naší republiky prohlédnout v nové mapové aplikaci CollGS. Ovládání je sice trochu složitější, ale určitě to s nápovědou, kterou najdeš pod ikonkou “i” zvládneš.
Pokud tě zajímají i další barevné zvýraznění třeba vegetace (NDVI colormap) , zemědělství (Agriculture) nebo vlhkosti (NDWI), určitě využij ikonku “vykreslovač” a vyzkoušej si i netradiční zobrazení. Pokud se přiblížíš na vodní nádrž, kterou si měl uhodnout v minulé aplikaci, a zapneš si vrstvu NDVI colormap, můžeš prozkoumat, kde je nejhustší (nejtmavší zelená) a naopak nejřidší nebo žádná (žlutočervená) vegetace.
Tip: Existuje ještě celá řada dalších možností, jak se podívat na satelitní snímky z celého světa.
Některé vyžadují pokročilejší znalosti a taky angličtinu. Můžeš vyzkoušet např.:
- Google Earth
- Prohlížeč satelitních snímků na stránkách Českého hydrometeorogického ústavu
- EO Browser (anglicky)
- Earth Data Search(NASA anglicky)
Luštitel snímků
Na závěr si ještě vyzkoušej, jestli dokážeš přiřadit jednotlivé snímky pořízené z Mezinárodní stanice ke správným pojmům.