1. Počítač, tablet i telefon jako sejf
Je šifrování a zálohování jenom pro ajťáky? K čemu je dobrý antivir a je opravdu tak důležitý? Na co dát pozor při stahování aplikací? A jak vlastně zamknout správně telefon, tablet i počítač?
Za deset minut překopírovat obsah celého počítače, aniž bys o tom věděl. Z vypnutého telefonu vytáhnout soubory skrze USB kabel – a mrknout se co zajímavého v nich je. Kvůli nezabezpečenému zařízení přijít o zprávy nebo dokonce fotky. Nepřeháníme, tohle se opravdu děje.
V této lekci představíme užitečné triky pro bezpečnost tvého smartphonu a dalších mobilních zařízení (tablet, notebook), doporučení jsou ale jakbysmet platná pro stolní PC. Nudí nebo děsí tě slova jako ověřování, šifrování nebo zálohování? Že je to jen pro ajťáky? Ukážeme ti, že chránit sebe i své zařízení můžeš nejlíp sám a většinu opatření zvládneš zhruba na pět kliknutí. Vsadíme se? Připrav si všechny svoje technologické pomocníky, jde se zabezpečovat!
Prevence
Abychom ochránili naše zdraví, dostáváme očkování proti nebezpečným nemocem. Očkování funguje totiž jako preventivní opatření, tedy něco, co uděláme ještě dříve, než se samotnému nebezpečí přiblížíme. Co všechno může být podobnou prevencí nepříjemných zážitků v kyberprostoru? Aneb co může poskytovat ochranu na denním pořádku.
Určitě víš, že telefon, tablet nebo notebook s sebou všichni nosíme téměř všude – riziko ztráty, krádeže či jiného útoku se tak násobí a následky bývají hrozivé. Nemluvě o škodlivém kódu, který samozřejmě může napadnout zařízení, ať jsme kdekoliv.
Je dobré si zapamatovat, že v případě kyberbezpečnosti správná prevence problémů nestojí žádné velké množství času, síly ani peněz. Bezpečnost nemusíš hrotit každý druhý den ani do ní investovat své kapesné. Pokud se jí ale nebudeš věnovat vůbec, poradit si s následky zanedbaných opatření bývá často nemožné, stejně jako může zanedbaná péče o zuby vyústit v bolestivý kaz. Drobná, ale efektivní účinná preventivní opatření mohou mít podobu instalovaných programů, které dělají práci za Tebe (třeba u antiviru). Dobré je ale také vytvořit si správné základní návyky, které pomohou používat počítač, telefon i tablet bezpečně. V následující části textu Ti vysvětlíme, jak se snadno vyhnout nejhorším nebezpečím.
Antivir. Zbytečná otrava nebo naprostá nutnost?
Antivir funguje jako síto toho nejhoršího, co na internetu číhá: jeho úkolem je poznat podezřele se chovající soubory a programy. Na počítači je antivir nutnost, někdy ale váháme u mobilů a tabletů – přenosných minipočítačů. I když na těchto zařízeních antivir funguje maličko jinak, jeho používáním například ve svém smartphonu rozhodně nic nezkazíš. Ani žádné zpomalení zařízení se konat nebude, čestný skautský!
Myslíš, že bezpečnost se smartphonů a tabletů netýká? Omyl, množství útoků na tato zařízení stále roste. A kdo nejčastěji způsobuje problémy? My sami. Největšímu riziku svoje zařízení vystavuješ tím, že stahuješ bezmyšlenkovitě aplikace, které po instalaci páchají nekalosti. A tím myslíme i aplikace z oficiálních zdrojů jako je například Google Play nebo Apple Store. Rozhodovat se jen podle oblíbenosti mezi Tvými kamarády nebo na sociálních sítích nestačí. Zkus se aspoň v rychlosti podívat na vydavatele dané aplikace: má dalších deset vysoce hodnocených aplikací? Tak to začíná vypadat hned věrohodněji, že? Pozor také dávej, jaká oprávnění (tedy povolení toho, co aplikace ve tvém zařízení smí dělat) po tobě aplikace požaduje. Vždy by měla souviset pouze s její hlavní funkcí. Takže simulátor mravenčí farmy by rozhodně neměl chtít přístup ke kontaktům, mikrofonu nebo uskutečňování hovorů. To zní naprosto logicky, přesto to tak často bývá a my si toho třeba ani nevšimneme.
No a pokud je aplikace, kterou si stáhneš opravdu nebezpečná? Před drtivou většinou stažených virů Tě ochrání antivir. Na takové aplikace bys ale neměl na oficiálních zdrojích narážet nijak často. Tyto zdroje vše před uveřejněním testují a ty špatné objeví. Nicméně to, jaká oprávnění po tobě aplikace mohou chtít, už takovou kontrolou neprochází.
Tip: Který antivir vybrat?
V otázce antiviru vždycky sahej po programech, které jsou již spojené s daným systémem, který používá tvoje zařízení. Klasickým příkladem je Windows Defender, což je antivirus zabudovaný ve verzích systému Windows 8 a výše. Bude bohatě stačit.
Maličkosti
Následující výčet tipů ti poskytne maximální možnou ochranu s nejmenším možným úsilím.
Zamykání obrazovky
Tohle není žádná novinka. Minimálně na svém telefonu zámek obrazovky určitě máš. Znamená to, že před zobrazením obsahu telefonu je potřeba provést nějakou akci. V nejhorším případě třeba jen přejet prstem po obrazovce. To je takový “zámek”, který tě ale ve skutečnosti moc neochrání. Jaký zámek tedy smysl má? Většina novějších zařízení umožňuje zvolit takzvaný biometrický zámek (otisk prstu, rozpoznání obličeje), který ti systém nabídne nastavit hned po prvním spuštění telefonu a dalších zařízení. Biometrický zámek je dobré kombinovat se silným heslem (o heslech se dozvíš v následující lekci). Nikdy totiž nevíš, kdy si zraníš prst a senzor na telefonu jej nepřečte. K tomu dobře poslouží obyčejný PIN, tedy číselný kód. U chytrých telefonů se těší oblibě kreslená gesta, oproti PINu je lze ale snadno odkoukat nebo uhádnout a jejich opakování zanechává na displeji viditelnou stopu. U počítačů můžeš využívat ruční zamykání obrazovky (klávesová zkratka, která zamykání urychlí, je tlačítko Windows s písmenem L) – a to vždycky, když od něj budeš chtít odejít, třeba o přestávce ve škole. Výjimku tvoří snad jen domácí počítač, pokud nemáš například moc zvědavé sourozence.
Přímé náhledy upozornění
U smartphonů prozrazují víc informací, než bys (nejen při krádeži) uvítal. Zkus někdy chvíli sledovat, jaké zprávy běžně posíláš a dostáváš a kolik z nich je určeno jen pro tvoje oči. Vsadíme se, že to bude minimálně větší polovina. A takové zprávy přece nechceš, aby si četl někdo jiný, což se může stát, pokud se ti i na zamčené obrazovce zobrazují celé. Kompromisem mezi praktickými rychlými náhledy a bezpečností, je nastavit si náhled pouze na jméno osoby, která ti píše (najdeš v Nastavení, v sekci typu Oznámení či Centrum upozornění). U počítače toto řeší opět zamykání obrazovky.
Dostupné aktualizace
Zanedbaná aktualizace signalizuje, že tvoje verze programů nebo systému má asi takovou šanci se ubránit útoku jako trabant vyhrát rychlostní závod nad formulí. Neotálej a nauč se aktualizace neodkládat, spojit si je můžeš třeba se znamením na svačinovou pauzu od příprav do školy nebo od oblíbené hry. Leckde je navíc dostupná možnost automatických aktualizací. Doporučujeme dát pozor jen u aktualizací systémů Android a Windows, kde může zpočátku dojít ke zpomalení zařízení a taky to může chvilku trvat.
Šifrování zařízení
Šifrování ochraňuje data: zkomplikuje jejich zneužití a krádež. U smartphonu a tabletu stačí „šifrování“ povolit v nastavení (zpravidla v „Zabezpečení zařízení“). Je také možné, že tuto možnost budeš moct zaškrtnout při prvním spuštění nového zařízení. Šifrování SD karet, které možná používáš jako další úložiště, je nutné v nastavení povolit zvlášť. U PC a notebooků se jedná o proces složitější, který zatím nebudeš potřebovat - hodí se spíš později při zaměstnání, ve kterém se například pracuje s citlivými daty (medicínskými, vědeckými, ale i třeba osobními). Pokud ale v PC nebo notebooku schováváš nějaké velmi citlivé informace, možná by stálo za to poohlídnout se, jaké programy pro tuto službu nabízí výrobce tvého operačního systému. Rozhodně se o tom ale s někým poraď, tenhle druh šifrování už je opravdu vyšší level.
Hledání ztraceného zařízení (anti-theft tracker)
Vzdáleně vymaže soubory a informace, zabezpečí zařízení, nechá telefon vyzvánět a zobrazí jej na mapě. Stačí do internetového prohlížeče vepsat Google Find My Device (Najdi mé zařízení), přihlásit se do svého Google účtu a potvrdit vyhledávání. Funkce je platná pro všechna zařízení s Androidem, podobná služba pro Apple je dostupná na iCloudu. Tak na to mrkni, může se to hodit!
Anonymní prohlížeč
Potřebuješ se přihlásit na e-mail, Facebook nebo do jiného účtu a nemáš u sebe svoje zařízení? Kamarád ti nabídl svoje? Použij anonymní prohlížeč! Využiješ jej na zařízeních, kterým plně nedůvěřuješ, ale přesto se jim občas nejde vyhnout (veřejné PC v knihovně, kamarádův notebook). Díky anonymnímu prohlížeči po tobě nezůstávají důležité digitální stopy jako cookies, cache, historie prohlížení (i v našeptávači vyhledávání). Přesto navštívené weby vidí poskytovatel internetových služeb, ale i zaměstnavatel a škola. Stoprocentní anonymitu tedy nezískáš, ale nebude možné určit, že jsi to byl přímo ty, kdo dané stránky navštívil. A především si díky anonymnímu režimu sám zase trochu rozhoduješ o tom, co o tobě kdo ví. V praxi se vyhneš třeba reklamám, které jsou vytvořené tak, aby zaujaly přímo tebe. Anonymní režim spustíš klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + N (nebo na horní liště téměř každého prohlížeče).
Zálohování
Co je to zálohování? Nebudeme ti lhát. Je to docela nudné a otravné téma, ale někdy zachraňuje životy (nebo aspoň nervy a peníze).
Je to vlastně docela jednoduché. Pokud máš nějaké soubory a informace, které jsou pro Tebe důležité (fotky s nejlepším kamarádem, zprávy od milované osoby), může se stát, že o ně přijdeš. Zařízení, ve kterém jsou taková data uložena, ti může někdo ukrást nebo počítač prostě odejde do křemíkového nebe pomocí rozlitého hrnku ranního čaje. A neštěstí je na světě. Na to ale máme jednoduchý recept. Zálohování. V podstatě to znamená jen to, že tyhle důležité věci máš uložené ještě někde jinde. Může to být třeba online úložiště (např. Google Drive) nebo flashka. Zabere to pár minut a ušetří spoustu slz. Dávej jen pozor na to, kdo k takovým zálohám má přístup. Mít konverzaci o spolužácích ze třídy hozenou v batohu na flashce může být docela hazard.
Zopakuj si zásady a klíčové pojmy k ochraně tvého zařízení pomocí kvízu, lépe si pak zapamatuješ důležité informace!
Body 2, 4, 5, 6 a 9 vyplň vodorovně a 1, 3, 7 a 8 pak směrem dolů.