2. Neprůstřelné heslo

Proč jsou hesla pro bezpečnost v kyberprostoru tak důležitá? Jak dlouho trvá prolomit dobré heslo? A jak si takové jedinečné a skutečně silné heslo vytvořit?

Úvod tématu
1. Počítač, tablet i telefon jako sejf
3. Karate v kyberprostoru

Nepodceňujeme Tě – víme, že tvoje heslo je určitě promyšlenější než Jméno123. Jenže v dnešní době tohle už bohužel pro pohyb v kyberprostředí plném nástrah jen tak nějaké heslo nestačí. V této lekci si připomeneme, proč jsou hesla jednou z nejdůležitějších prvků bezpečného kyberprostředí, jak si vytvořit unikátní bezpečné heslo (tedy jedinečné, takové, které nikdo jiný kromě Tebe nemá) a nepřijít o něj, a v neposlední řadě jak se k heslům chovat, aby zůstala doopravdy v bezpečí. Volíme zlatou střední cestu – jen to, co opravdu využiješ.

Hesla dnes již neprolamují hackeři v temné místnosti, nýbrž algoritmy a boti. Ty jich dokáží projít nezměrné množství za krátký čas. Proto je důležité nad hesly přemýšlet.


Proč se hesly vůbec zabývat?

Heslo odemyká všechna skrytá tajemství. Je tvojí občankou, účtem v bance, na kterém jsou uložené peníze, zprávou od spolužáků, informací o tvém zdravotním stavu, bláznivým videem s kamarádkou i adresou místa, kde bydlíš.

Heslem prokazuješ svou identitu, tedy to, kdo jsi, a jakmile jej získá kdokoliv další, otevírá se mu přístup do všech zákoutí tvého života a stává se tebou. Všichni kyberútočníci nesedí v mikině s kapucí za stolem a nelámou si hlavu nad tím, jak by zjistili jméno tvého domácího mazlíčka a konečně se tak dostali ke známkám na Bakalářích nebo fotkám z Instagramu (ačkoliv i takovou cestou se lze hesla dopídit). Internetoví boti a algoritmy zkoušejí tisíce kombinací hesel za jednu každou minutu. Takové technologie nevidí Tebe jako konkrétního člověka, neznají lítost, nepřimhouří oči. Jediným jejich cílem je dostat se k tvým cennostem, tajemstvím nebo vzpomínkám.

„Temná místnost, osoba v černém schoulená nad počítačem, tvář osvětlená monitorem. Určitě přemýšlí nad mým heslem! ...tak tahle představa už je spíš minulostí, dnes tvé heslo rychleji odhalí algoritmy a internetoví boti.“


Co znamená to „bezpečné heslo“?

Umění tvořit bezpečná (silná) hesla nespočívá ve využití desítek speciálních znaků a symbolů, ze kterých se ti motá hlava i jazyk. Jak to?

Tajemství silných hesel totiž tkví v kombinaci pro tebe zapamatovatelných slov. Taková hesla označujeme jako frázová (například trhatfialkyB00Mdynamitem) a prolomit je by trvalo několik milionů let. Naproti tomu nabourat se do účtu s heslem se zástupnými znaky na očekávatelných místech (@ místo a, $ místo S, ! místo i, tečka na konci a tak podobně) zabere zhruba 4 týdny.

Perlička z praxe: ti, kteří přecházejí z jednoduchého hesla identického pro všechny účty na nové, frázové, mají tendenci si jej vytvořit velmi kreativně komplikované, a proto jej zapomenou za pár dní. Nové frázové heslo si raději ze začátku často opakuj, než si ho pořádně zapamatuješ.

Další příklady frázových hesel: H0OPskočilzajícpřes2pole, 3karatovýprstenodM., 10%šancevsázcesPetrem, 8_polibšosKosům, třistaTřicet3stříbrných...

Bez popisku

 Otázka: Vytvoř si frázové heslo

Část oblíbené písničky, zážitek cestou do školy, vzpomínka z prázdnin – to všechno může být základ frázového hesla. Tři až čtyři slova postačí. Pokud chceš heslo dovést k dokonalosti, přidej na náhodná místa zástupné znaky (mezera, čísla, tečky a další interpunkce, symboly). V našem příkladě trhatfialkyB00Mdynamitem jsme díky citoslovci "B00M" dostali do hesla číslice i velká písmena, a to na netradiční místo.

Co nikdy nedělat

  1. Nepřidělávej si práci psaním hesel na papírek. Papírek se zatoulá, ztratí, poleje limonádou, uvidí ho spolužák. Nikdy nevíš.
  2. Nesdílej hesla (ne, ani se sourozencem nebo nejlepší kámoškou). Každý si zaslouží vlastní soukromí. Vztahy dokáží být komplikované i bez sdílených účtů.
  3. Neopakuj stejná hesla pro různé účty. Prolomit jedno heslo a získat přístup ke čtyřem účtům? Jackpot pro útočníka.

Zopakuj si zásady a klíčové pojmy ohledně hesel pomocí krátkého kvízu.

Body 3, 5 a 7 vyplň vodorovně a 1, 2, 4 a 6 směrem dolů. Písmena v barevných políčkách pak prozradí tajenku.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info