1. Pomoc osamělé seniorce

Tušíš, kdo je starý? Jak se stáří může projevovat? Jak ty sám/sama můžete pomoci seniorům ve svém okolí? Příběh Aničky Ti může napovědět.

Úvod tématu
2. Sourozenec s PAS

O stáří​

Seniorka

Někdy se o naši společnosti hovoří jako o společnosti stárnoucí. Je to tak proto, že se dožíváme vyššího věku než dřív, což je super. Jako důsledek toho u nás, stejně jako v celé Evropě, přibývá starších lidí. V roce 2000 lidé starší 65 let tvořili 13,8 % všech obyvatel v ČR, v roce 2018 už 19,2 %. Pojďme se podívat, co o starších lidech nebo seniorech víme.

Začněme tím, kdo je senior. Že to víš, i když přesnou definici bys těžko hledal? To nejsi sám! Přesné vymezení slova senior v češtině chybí. Víme ale, že je to člověk vyššího věku, takže není od věci, podívat se na to, jak se to s tím vyšším věkem má. Světová zdravotnická organizace rozděluje stáří na starší věk od 60 do 74 let, starý věk od 75 do 89 let a dlouhověkost nad 90 let. Podle věku se však nedozvíme nic o tom, jak je člověk zdravý nebo jestli je už v penzi. Proto existuje rozlišení na biologické stáří spojené se zdravotním stavem člověka a sociální stáří spojené s událostmi, které s sebou stáří přináší, hlavně právě s tím odchodem do penze. Podívej se do tabulky, jaké změny můžou člověka ve stáří potkat.

Změny spojené se stářím

Máš dvě babičky, nebo dva dědečky, nebo dokonce prabičku či pradědu? Určitě nežijí stejně, a to ani pokud jsou stejně staří. Někdo možná žije sám, někdo v páru a někdo se širší rodinou. Někdo je zdravý a někoho trápí nějaký zdravotní problém. Každý má jiné koníčky. Je třeba na to pamatovat a nepřemýšlet o seniorech jako o jednolité skupině s vlastnosti popsanými v tabulce výše, ale jako o lidech s různými přáními a potřebami.

Senior sám doma

Podívej se na krátký dokument, který různorodost seniorů hezky ukazuje.

V obecné rovině se potřeby seniorů se také moc neliší od zbytku populace. Jen někteří autoři uvádějí větší důraz na potřebu jistoty a také potřebu najít způsob seberealizace s přicházejícím důchodem. Pro seniory, tak jako pro zbytek z nás, je důležitou otázkou bydlení. Lidé ve vyšším věku chtějí často žít tam, kde prožili svůj život a nechtějí se stěhovat. Preferují místo, které znají. Toho se týká i další případ pro Klub tajné pomoci.

Seniorka

Ahoj,

Píšu vám do klubu, protože mám strach o svoji babičku Martu. Babička žije sama, protože se s dědou už před dlouhou dobou rozvedli. To jsem ještě nebyla na světě. Babička měla jenom jedno dítě, moji mámu. Jezdíme za babičkou, jak často jen můžeme, ale bydlíme až v Ostravě a babička bydlí v Pardubicích, takže nemá cenu jezdit za ní na jeden den. Jezdíme za babi na víkendy, ale ne každý víkend, tak jednou za dva měsíce.

Slyšela jsem včera večer mámu s tátou, jak se bavili o tom, že babi už je stará a že to doma moc nezvládá a že by možná měla jít do domova. Ale já vím, že babi bydlí ráda u sebe v bytě. Má tam svoje kytky a nábytek a všechno. Jak mám babi pomoct? Je ještě někdo jiný, kdo by jí mohl pomoci, třeba aby mohla bydlet u sebe?

Díky, Anička

Teď je čas na Klub tajné pomoci. Anička položila dvě otázky. První se týkala toho, jak může pomoci ona sama.

Zkus vymyslet, co by Anička mohla udělat pro svoji babičku. Zkus se taky zamyslet nad tím, jak můžou mladí lidé obecně pomoct seniorům ve svém okolí. Zaregistrovals nějakou takovou aktivitu?

Nevíme, kolik Aničce je, a to nám ztěžuje rozhodování o tom, co by Anička mohla udělat. Je ale něco, co dokáže každý a co by Aniččině babičce mohla udělat radost. Anička by mohla s babičkou trávit svůj čas a to i když je daleko. Je totiž dokázáno, že ke spokojenosti seniorů (tak jako nás ostatních) přispívá, když mají dobré vztahy s dalšími lidmi. Jak by Anička mohla trávit s babičkou čas? Třeba má babička chytrý telefon, počítač nebo tablet. Mohly by vést videohovor a dá se vymyslet spoustu věcí, co by spolu na dálku mohly dělat. Třeba hrát lodě :-). I kdyby babička chytrý telefon neměla, můžou si volat normálním telefonem. Co se dalšího týče, bylo by potřeba zeptat se babičky, jestli ji něco nechybí, jestli by nepotřebovala s něčím pomoci.

Zdá se, že Anička je ještě docela malá, ale člověk starší 15 let může jako dobrovolník trávit smysluplně a zábavně svůj volný čas aktivitami, které seniorům pomůžou. Tyto aktivity můžou zahrnovat třeba přátelská návštěvy seniorů, výpomoc s organizací výletů a přípravou volnočasových aktivit pro seniory. Kdyby tě zajímalo víc, můžeš se podívat na stránky organizací, které se věnují pomoci seniorům, třeba Života 90 nebo ADRA.

Technika často není seniorům cizí

Druhá otázka se týká toho, jestli jsou v České republice nějaké služby zaměřené na seniory, které by jim umožňovali bydlet tam, kde to znají?

Aniččina babička by možná potřebovala pomoct s některými činnostmi v domácnosti, aby tam mohla dále zůstávat. Jak to ale zařídit? V České republice funguje systém sociálních služeb. Jedná se o aktivity, které poskytují státní i nestátní organizace. Stát na ně finančně přispívá, takže jsou některé zadarmo a jiné za příspěvek, který je ale menší, než by byla tržní cena. Stát také finančně přispívá přímo lidem, kteří by služby potřebovali využít. Člověk, který se nezvládne úplně sám postarat sám o sebe třeba kvůli nemoci, nebo postižení, může zažádat o příspěvek na péči a z něj pak služby platit. Napadá tě, služby by mohla Aniččina babička potřebovat? Pokud bys potřeboval poradit, můžeš se podívat na wikipedii, je tam moc hezký přehled.

Babička Marta by mohla využít služeb pečovatelské služby. Ta by jí třeba mohla pomoci s úklidem, praním nebo s dovážkou jídla.

Bez popisku

Zjisti více: Senioři o roce 2020

Zajímalo by Tě, jak se žilo seniorům, když jsme všichni řešili Covid 19? Můžeš si to poslechnout v podcastu.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info