1. Krevsající členovci – úvod
Je klíště hmyz, nebo roztoč? Co znamená, že je hematofágní? Přenášejí klíšťata více nemocí než komáři? Co jsou to zoonózy? Jak se jmenují zoonózy, kterými můžeme po kontaktu s klíštětem onemocnět? Zkusíš vytipovat, které patogeny přenášené klíšťaty jsou spojovány s bioterorismem?
Klíště jako hematofágní roztoč
Nebudeme tě napínat. Klíště je roztoč, i když se lidé někdy pletou a myslí si, že klíště je hmyz. Jedná se o hematofágního živočicha. To znamená, že se živí sáním krve podobně jako řada dalších bezobratlých včetně komárů. Takové potravní chování je spojeno s možným přenosem řady mikroorganismů z klíštěte na hostitele. Hostitelem se může stát člověk i zvíře. K přenosu mikroorganismů dochází nejen během vlastního sání, ale také např. při neopatrné manipulaci s infikovaným klíštětem při odstraňování.
Obecně platí, že z hematofágních členovců jsou komáři prvními a klíšťata druhými nejvýznamnějšími činiteli v přenosu původců závažných onemocnění. Jenže to neplatí v naší geografické oblasti! U nás „vyhrávají na plné čáře“ klíšťata, konkrétně druh klíště obecné, latinským názvem Ixodes ricinus Linné 1758 (údaj „Linné 1758“ označuje autora a rok původního popisu živočicha).
Vnitřní tělní obsah klíšťat skrývá viry, bakterie i prvoky způsobující infekční onemocnění, která mohou mít i závažný průběh. Dle statistických údajů, které pravidelně zveřejňuje Státní zdravotní ústav, zjistíš, že např. lymeskou borreliózou onemocní cca 3 000–4 000 pacientů ročně. Jde o jednu z nejznámějších nemocí, kterou přenášejí klíšťata. I klíšťová encefalitida je příkladem infekce, která je přenášena klíšťaty. Postihuje také relativně vysoký počet pacientů, bývají jich hlášeny stovky ročně.
Zjisti více: Informační systém infekčních nemocí
Do webové aplikace ISIN (Informační systém infekčních nemocí) můžeš nahlédnout skrze webové stránky Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Tento systém je základem pro management infekčních nemocí v ČR. Lékaři do něj hlásí případy všech infekčních onemocnění s výjimkou těch, která jsou evidována ve vlastních samostatných registrech. V samostatných registrech jsou evidovány např. HIV, tuberkulóza a sexuálně přenosné nemoci.
Ve statistické databázi ISIN vyhledej přesnější data ohledně počtu případů lymeské borreliózy a klíšťové encefalitidy v ČR.
Zoonózy
Všechna onemocnění přenášená klíšťaty patří mezi zoonózy (zoonotická onemocnění). Tento název je odvozen z řeckých slov „zoion“ – zvíře a „nosos“ – nemoc. V následujícím textu si vysvětlíme téma zoonóz na obecné úrovni.
Jde o onemocnění, která se snadno šíří mezi zvířaty a mohou být přenesena na člověka. Z člověka na člověka je přenos vzácný. Původci zoonóz mohou být viry, bakterie, prvoci, houby a priony (infekční bílkovinné částice, jejich název je odvozen z anglického pojmu „proteinaceous infectious particles“).
Mezi zoonózy způsobené viry patří již zmíněná klíšťová encefalitida. Jako další příklady uveďme západonilskou horečku, vzteklinu, ptačí chřipku, žlutou zimnici. Z bakteriálních nákaz si jako příklady uveďme salmonelózu, lymeskou borreliózu, mor, antrax. Prvoci jsou původci toxoplazmózy, spavé nemoci, malárie atd. Z houbových infekcí můžeme onemocnět kupříkladu plísňovými kožními onemocněními. A nezapomeňme na priony. O nemoci šílených krav, kterou priony způsobují, jsi jistě slyšel(-a).
Zoonózy jsou nemoci s pestrou škálou příznaků. Tyto příznaky nemusí být specifické pro danou nemoc. Jinými slovy – více nemocí se může projevovat stejnými příznaky, které se navíc u jednotlivých pacientů projevují v různé míře.
Složitost problematiky a náročnost diagnostiky těchto nákaz si představíme na příkladu. Pacient Tonda má teploty, bolesti hlavy, svalů, kloubů, cítí velkou únavu a malátnost. Pacientka Hanka pouze zaznamenala na ruce červenou skvrnu s bílým projasněním ve středu. Mají ale stejnou nemoc – lymeskou borreliózu. Přestože Alenu trápí stejné obtíže jako Tondu, byla jí diagnostikována chřipka. Je tedy zřejmé, že diagnostika infekčních chorob nemusí být snadná, např. právě lymeská borrelióza bývá označována za „velkou imitátorku“. Je obtížné ji odlišit od nemocí s podobnými projevy. Diagnózy lze relativně snadno zaměnit.
Navíc zhruba 20 % obyvatel rozvinutých zemí je považováno za osoby s oslabenou imunitou. Do této skupiny patří zejména děti, senioři a pacienti s chronickými (tj. dlouhodobými) onemocněními. U nich lze očekávat komplikovanější a zdlouhavější průběh infekcí.
Původci zoonóz jsou přenášeni mnoha způsoby, např. konzumací kontaminované potravy a vody, vdechnutím nebo pomocí živého (biologického) přenašeče, tzv. vektora. Těmi mohou být např. klíšťata, komáři, blechy či vši. Pro jistotu zopakujme, že na předchozích řádcích uvedený výčet zoonóz zahrnuje příklady zoonóz obecně, i bez vazby na klíšťata.
V České republice je z klíšťat a hematofágních členovců epidemiologicky nejvýznamnější již zmíněné klíště obecné, které přenáší mikroorganismy způsobující následující zoonotická onemocnění:
- Babesiózu: původci prvoci z rodu Babesia,
- bartonelózu: původce bakterie Bartonella henselae,
- klíšťovou encefalitidu: původce virus klíšťové encefalitidy (rod Flavivirus),
- lidskou granulocytární anaplazmózu (dřívější označení je ehrlichióza): původce bakterie Anaplasma phagocytophilum (v textu budeme používat zkrácený název anaplasmóza),
- lymeskou borreliózu: původci jsou kmeny bakterií, které souhrnně označujeme jako borrelie. Jinými slovy tyto kmeny patří do širší skupiny pojmenované Borrelia burgdorferi sensu lato (latinský pojem „sensu lato“ překládáme jako „v širším slova smyslu“),
- tularémii: původce bakterie Francisella tularensis,
- Q horečku: původce bakterie Coxiella burnetii,
- jiné, méně známé choroby.
Někdy se stává, že při sání klíštěte na hostiteli dojde k přenosu více patogenů zároveň s následným rozvojem příslušných onemocnění. Pak hovoříme o koinfekcích. Jedná se spíše o raritní záležitost, ale koinfekce reálně nastávají, jak dokazuje odborný článek s názvem „Trojí infekce vinou jednoho parazita aneb Co vše může způsobit jediné klíště“. Článek uveřejněný v lékařském časopise Medicína pro praxi popisuje případ pacientky, která onemocněla klíšťovou encefalitidou v kombinaci s lymeskou borreliózou a anaplasmózou (dříve označována jako ehrlichióza).
Tip: Zkus vytipovat patogeny spojované s bioterorismem
Definice bioterorismu uvádí, že se jedná o zneužití biologických nebo chemických prostředků proti lidem. Snahou bioteroristů je dosáhnout svých cílů a splnění požadavků skrze lidské oběti, zastrašování, šíření paniky, neklidu a destabilizaci společnosti.
Bioterorismus je spojen se zneužitím biologických zbraní v podobě snadno přenosných mikroorganismů s vysokou nakažlivostí a krátkou inkubační dobou u vyvolaného onemocnění. Mikroorganismy způsobená choroba by měla mít i vysokou smrtnost. S pomocí internetu se pokus vytipovat, které nemoci, jejichž původce přenáší klíště obecné, patří mezi ty obávané v souvislosti s bioterorismem. Informace si ověř z více zdrojů, nejlépe autorizovaných – ověřování informací je dobrý způsob, jak získat větší jistotu, že získané informace jsou pravdivé. Výsledky svého pátrání si ověříš v následujících kapitolách.
Prevence zoonóz
Abychom se vyhnuli zoonotickým onemocněním, lze využít řadu preventivních postupů. Je třeba dbát na dostatečnou hygienu při přípravě jídel, dostatečné tepelné opracování potravin. Vyplatí se nekonzumovat syrové nepasterované mléko, pokud možno vyloučit kontakt domácích zvířat s volně žijícími či dodržovat zásady běžné každodenní hygieny. Možná je to legrační, ale důkladné mytí rukou je jedním z nejdůležitějších opatření, které chrání před řadou infekcí, snadno a levně! A před kontaktem s nepříjemnými krevsajícími členovci Tě ochrání repelentní přípravky. Lékárny a drogerie jich nabízejí hodně, určitě si vybereš!
Důležitým opatřením v prevenci nákaz je očkování (vakcinace). Toto opatření hraje významnou roli v prevenci závažných infekčních onemocnění včetně zoonóz. Existence vakcíny proti určité chorobě a proočkovanost obyvatelstva „bere vítr z plachet“ i případným bioteroristům.
Avšak v naší současné společnosti jsou postoje k této problematice různé. Někteří lidé očkování odmítají a vyjadřují svoje výhrady a pochyby k němu. Ano, kritika a výhrady mohou být oprávněné. I vakcíny mají svoje rizika, negativa a jejich aplikace není příjemná.
Ale nezapomínejme, že v průběhu historie byly infekční nemoci jednou z hlavních příčin úmrtí obyvatel a infekce stále patří k hlavním příčinám úmrtí lidí v rozvojových zemích, a to včetně dětí. Světová zdravotnická organizace (World Health Organization; WHO) na svých stránkách uvádí: „Imunizace je klíčovou součástí primární zdravotní péče a nesporným lidským právem. Je to také jedna z nejlepších investic do zdraví, kterou lze za peníze koupit… Navzdory obrovskému pokroku však příliš mnoho lidí na celém světě – včetně téměř 20 milionů kojenců každý rok – nemá dostatečný přístup k vakcínám. V některých zemích se pokrok zastavil nebo dokonce obrátil…“ A co si o očkování myslíš Ty?
Ve vztahu k nákazám, které přenáší klíště, je v České republice dostupná vakcína proti klíšťové encefalitidě. Tématu se budeme detailněji věnovat v kapitole 5. V případě zájmu Ti více informací mohou poskytnout rodiče či ošetřující lékař.