1. Historické výpravy Evropanů do Jižní Ameriky

Jak probíhala kolonizace jihoamerického kontinentu? Kde se nachází pohádková země plná zlata? A co se skrývá pod známým pojmem „eldorado“?

Úvod tématu
2. Zlaté poklady amazonského pralesa

Výprava Francisca Pizarra za zlatými poklady

Francisco Pizarro byl jedním z nejslavnějších dobyvatelů, kterým se španělsky říká conquistador (čti konkistador). Roku 1532 dobyl říši Inků, nacházející se na území dnešního Peru.

Pizarro byl obyčejným vojákem ze Španělska, na americký kontinent se poprvé dostal v roce 1502. Kolem roku 1520 se dozvěděl o legendárním městě Eldoradu plném zlatých pokladů a neslýchaného bohatství. Vidina zlata ho dovedla na pobřeží dnešního Peru, odkud se domů vrátil s obrovskou kořistí.

Tato výprava byla velkým úspěchem, a Francisco se proto rozhodl do Peru vydat znovu. Tentokrát přešel se svou družinou pohoří zvané Andy, které lemuje pobřeží. Po náročné cestě se dostal až do vyspělé a bohaté říše Inků. Tam se setkal s inckým vládcem Atahualpou, kterého zajal, a požadoval po něm nemalé výkupné – takové množství zlata a stříbra, které by zaplnilo celou místnost až po čáru, kterou namaloval na zdi téměř u stropu. Inkové ve snaze zachránit svého panovníka tento obrovský poklad opravdu nashromáždili a předali ho Pizarrovi. Ten však přesto nechal Atahualpu popravit. Využil skutečnosti, že v incké říši tehdy mezi sebou bojovaly dvě znesvářené strany. Podařilo se mu získat ke spolupráci Atahualpovy protivníky a incká říše pod jejich společným náporem padla.


Plodiny z Nového světa

Roku 1492 Kryštof Kolumbus přistál u břehů ostrova, o němž si myslel, že se nachází u Indie. Proto místní domorodé obyvatele nazval indiány. Teprve později se zjistilo, že jde o kontinent, o němž Kolumbovi současníci neměli tušení. Nový svět, jak se tomuto světadílu říkalo, později dostal název Amerika.

Mnoho plodin, které se dnes v Evropě běžně pěstují, pocházejí právě z Ameriky, a to jak Severní, tak i Jižní. Jsou to především brambory, které mají svůj původ v Andách. Dále můžeme zmínit kukuřici, fazole a rajčata.

Poznáš potraviny pocházející z Ameriky?


Po stopách bájného města ze zlata

Francisco Pizarro nebyl zdaleka jediný, koho vidina zlata a nepřeberného bohatství zlákala. Konec konců zlato a bohatství byly jedněmi z hlavních motivů, proč Evropané v 16. století pořádali objevné plavby. A tak není divu, že mnozí z nich byli zlatem, jež se mělo v Novém světě ukrývat, natolik fascinováni, že uvěřili legendě o bájném městu jménem El Dorado a snažili se ho najít stůj co stůj.

Legenda o Eldoradu

Povězme si nejprve, co se pod záhadným pojmem Eldorado ukrývá. Ve španělštině „el dorado“ znamená zlatý nebo pozlacený. Původně tento pojem označoval jihoamerického panovníka, který si při obřadech pokrýval tělo zlatým práškem. Postupem času, když se pověst šířila dál, však lidé začali věřit, že Eldorado je město, kterému tento panovník vládne a kde se nachází tolik zlata, že se z něj vyrábí i nejrůznější předměty denní potřeby, dokonce i hrnce na vaření.

Dnes už víme, že legenda o městě plném zlata vznikla na základě nedorozumění mezi Španěly a místními obyvateli. Ti totiž Evropanům vyprávěli o rituálu domorodého kmene Muiska, při kterém nový panovník pokrytý zlatým prachem a ozdobený šperky vyplul na voru na jezero, kde ze sebe zlatý prach smyl. Rituál měl panovníkovi zajistit, že jej bohové přijmou. Později se ukázalo, že kmen Muisků opravdu existuje. Zlata měl však málo a sloužilo k výrobě předmětů, které se obětovaly bohům.

Bez popisku

 Zjisti více: Objektiv: Muiskové

Zajímá tě, jak Muiskové žijí dnes? Jak se jim daří zachovávat indiánské tradice v dnešním moderním světě? Podívej se na tuto zajímavou reportáž z Kolumbie a dozvíš se víc.

Co se ukrývá na dně jezera Guatavita?

Jezero, v němž měl panovník Muisků provádět svou rituální koupel, skutečně existuje. Nachází se v Kolumbii, kousek od hlavního města Bogoty.

Muiskové jezero považovali za posvátné. Házeli do něj cenné předměty jako oběti bohům. Jedním z těchto předmětů mohla být i zlatá figurka stojící na voru, kterou na dně jezera vypátrali archeologové.

Bez popisku

Zjisti více: Bájné El Dorado – staletý mýtus, jehož zlatý stín nás pronásleduje dodnes

Pokud tě historie spojená s Eldoradem zaujala, přečti si tento zajímavý článek a dozvíš se víc.

„Víš, že postupem času se význam slova Eldorado rozšířil a dnes kromě bájného města může označovat i vysněné cíle, materiální či jiné bohatství?“


Eldorado jako inspirace pro umělce

Eldorado v literatuře

Eldorado v literatuře

Tématem bájného města Eldorada se inspirovalo mnoho umělců. Jedním z nich byl například významný americký básník Edgar Allan Poe, který o něm složil báseň.

Eldorado (překlad Vítězslav Nezval)

Světácký šat,
princ bloudil rád
přes lesy, pole a lada
a bloudil sám
vstříc krajinám Eldorada.

A bloudil dál -
Leč sestaral -
Stín srdce mu padá,
však žel, ó žel,
když nenašel
ani stop Eldorada,

a když už byl
na dně svých sil
on potkal Stín, jejž žádá,
kudy má jet,
přes který svět
do krajin Eldorada.

"Tam, přes ty Hory
Měsíčné,
Údolím Stínu, jenž padá,
jeď, směle jeď" -
zní odpověď, -
"tam je cíl Eldorada."

Eldorado v hudbě

Eldorado v hudbě

Český zpěvák Waldemar Matuška dokonce v jedné ze svých písní ukrývá informaci o tom, kde přesně se Eldorado nachází. Budete-li pozorně poslouchat, dozvíte se to.

Eldorado kvíz

Bez popisku

Tip: Film El Dorado

Pokud tě téma Eldorada zaujalo a chceš prožít podobné dobrodružství jako kdysi Evropané hledající hluboko v Andách bájné město ze zlata, doporučujeme animovaný film s názvem El Dorado.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info