3. Cukr jako zdroj energie
Co používá celé naše tělo jako hlavní zdroj energie? Které cukry ukládáme na horší časy a kdy je lepší energii hned spotřebovat? Jak se tráví složené cukry? Co je to vláknina a proč je důležitá? Jaké potraviny bychom bez cukru nedokázali vyrobit? Co jsou to kvasinky a k čemu jsou dobré? Co je to potravinová pyramida? A k čemu jsou biopotraviny?
Úvod tématu
2. Výroba a skladování
4. Cukr jako stavební materiál
Cukr – glukóza je pro tělo základní zdroj energie. Úplně všechny části našeho těla ji využívají. Jednoduché cukry jsou pro tělo rychlý zdroj energie, ale jen glukózu si tělo umí uložit na později (ve formě glykogenu – viz kapitola 2) Energie z jiných jednoduchých cukrů (jako třeba fruktózy) se uloží ve formě tuku.
„Tuky jsou zásobárna energie na horší časy. Něco, na co tělo nikdy nechce sáhnout, takže si je střádá jako strýček Skrblík. Ale pro svoji každodenní potřebu využívá glukózu. Když není dost energie z cukrů, tak svaly začnou využívat energii z tuků.“
Zjisti více: Fruktóza
Dřív byla fruktóza doporučovaná jako náhrada kuchyňského cukru, ale ukázalo se, že jíst velké množství fruktózy taky není ideální. Některé důvody proč najdeš v následujícím videu.
Pro představu, kolik energie je v cukrech ukryto, se podívej na následující video.
V tajence vylušti, který orgán v tvém těle potřebuje pro svou činnost nejvíce cukru.
Trávení složených cukrů
Složené cukry se tráví s pomocí trávicích enzymů, které je rozloží na cukry jednoduché. Tady už to začíná být složitější. Jednoduché cukry mohou být pospojované velkým množstvím různých způsobů a každý z nich potřebuje svůj vlastní trávicí enzym, aby ho rozložil.
Protože trávení trvá delší dobu, dostává se glukóza do krve postupně. Díky tomu se jí tolik neuloží na později a nemáš tak rychle hlad.
Některé složené cukry dokážeme úplně rozložit a některé jsou stravitelné jen částečně, nebo dokonce vůbec.
Tip: Štěpení škrobu
O škrobu jsi hodně slyšel v minulé kapitole. Ale nemluvili jsme o tom, jak se škrob tráví. První trávicí enzymy, které začnou rozkládat škrob, máme už ve slinách. Můžeš si to ověřit následujícím pokusem.
Budeš na to potřebovat: škrob, voda, 2 skleničky a jód (můžeš ho koupit v lékárně jako jódovou dezinfekci). Postupuj podle následujícího videa.
V minulé kapitole sis přečetl a možná i vyzkoušel, že škrob můžeš obarvit jódem na modro. Když ve skleničce s tvými slinami modrá barva mizí, dokazuje to, že trávicí enzymy z tvých slin škrob štěpí.
Vláknina
Slovo vláknina je často využívané výživovými poradci, kteří radí, jak bychom měli správně jíst. Označujeme jím složené cukry, které nedokážeme strávit. Tyto cukry tvoří rostliny a jsou důležité pro stavbu jejich těl. Blíže se o nich budeme bavit v následující kapitole.
Otázka: Proč je důležité jíst vlákninu, když ji nedokážeme strávit?
My vlákninu sice strávit nedokážeme, ale to neznamená, že ji nedokáže strávit nikdo. Ve střevech s námi žijí přátelské bakterie, které si na ní rády pochutnají. A ty cukry, které nestráví ani naše bakterie, na sebe naváží nežádoucí látky, které díky nim snadněji vyloučíme. Proto se říká, že vláknina čistí střeva.
Výroba potravin
Sladké cukry se používají běžně k dochucení až zbytečně velkého množství potravin, ale sladkostem se tu věnovat nebudeme. Podíváme se na některé potraviny, kde cukry hrají důležitou roli v procesu výroby, nebo na ty, kde by tě přítomnost cukru mohla překvapit.
Karamel
Karamel je vyroben přímo z kuchyňského cukru. Nejsou k tomu potřeba žádné další suroviny, jen teplo. Podívej se, jak se cukr karamelizuje.
Kvasinky
Kvasinky jsou jednobuněčné houby. Tyto malé organismy používáme při výrobě kynutých těst na chleba, knedlíky nebo buchty, dále při výrobě alkoholu v pivě a víně a také některých mléčných nápojů. Krmivem z kvasnic se můžou krmit také hospodářská zvířata. Při kvašení využíváme toho, jak kvasinky dýchají.
Tip: Pokus – dýchání kvasinek
Vyzkoušej si doma, že kvasinky jsou opravdu živé organismy.
Budeš na to potřebovat: láhev, kuchyňský cukr, sušené kvasnice, velkou nádobu, teplou vodu, balónek a provázek.
Postup
- Do láhve nasyp lžičku cukru a trochu sušených kvasnic.
- Přidej trochu teplé vody a vše důkladně promíchej.
- Přes hrdlo láhve důkladně připevni nafukovací balónek.
- Láhev polož do nádoby s teplou vodou.
Teplem kvasinky probudíš k životu a ony se začnou živit vodou, cukrem a kyslíkem. Jak dýchají, vytváří oxid uhličitý, který ti nafoukne balónek (pokud se ti nepodařilo balónek pořádně připevnit, může se stát, že místo toho, aby se nafouknul, ti odletí).
Kvasinky mají velké množství dobře stravitelných bílkovin, cukrů a zejména komplexu vitamínu B, což platí zvláště pro pivovarské kvasinky. Ty se využívají i při léčbě nervových onemocnění, při zánětlivých kožních chorobách, při poruchách zažívacího traktu a jaterních chorobách. O tom, že lidé kvasinky využívali, svědčí nálezy už z doby kamenné.
Zjisti více: Bez chleba nelze žít!
V následujícím videu se můžeš podívat, jak se peče chleba.
Všechny druhy kvasinek nejsou pro nás jen užitečné. Některé nám mohou způsobit nepříjemné infekce.
Zjisti více: Kvasinky
Podívej se na další zajímavé informace o kvasinkách v následujícím videu.
Výroba alkoholu
Když mají kvasinky kyslík, tak cukr využívají velmi efektivně a mají z něj velké množství energie – z jedné glukózy získají až 38 ATP (připomeň si, co je to ATP, v kapitole 2 v části „Fotosyntéza z pohledu chemie“). Ale když je kyslíku málo, a navíc mají kvasinky dostatek cukru, tak si s tím tolik práce nedají. Zpracují cukr rychleji, jednodušeji, ale s nižším ziskem. Po takovém rychlém zpracování zůstane jako odpadní produkt ethanol (tomu se běžně říká alkohol). Tomuto kvašení se proto říká alkoholové.
Alkoholové kvašení však nemůže probíhat do nekonečna. Maximální koncentrace alkoholu může být až 16 %. Pokud je alkoholu hodně, mohou se namnožit bakterie, které nám místo alkoholu vyrobí vysokoprocentní ocet.
Alkohol je navíc pro kvasinky velice jedovatý, takže pokud by se zabránilo rozmnožení bakterií, kvasinky by se nakonec alkoholem otrávily.
Alkoholické nápoje, které vznikají kvašením, mohou mít i vyšší obsah alkoholu. Po dokončení kvašení kvasinkami se do nich další alkohol jednoduše přilije. Další možností je produkt po kvašení vypálit.
Jestli tě zajímá, jak se vyrábí víno a pivo, podívej se na následující videa.
Výroba piva
„Pálení alkoholu je z chemického pohledu destilace. Je to metoda, kdy se postupným ohříváním oddělují jednotlivé složky kapalné směsi. Funguje to díky tomu, že různé látky začnou vařit (vypařovat se) při různých teplotách.“
Mouka
Mouka je zásadní surovinou pro značné množství potravin, jako je pečivo, těstoviny nebo cereálie, ale používá se i na zahuštění polévek a omáček nebo třeba na obalování řízků. Vyrábí se ze zrn obilí, která obsahují množství škrobu a obilné bílkoviny (jako je lepek).
V následujícím videu se můžeš podívat na to, jak se dělají těstoviny.
Zdravý přístup k jídlu
Nejsou potraviny, které by byly jen zdravé, ani potraviny vyloženě nezdravé. Stejně tak se ani cukry nerozdělují na zdravé a nezdravé. Existuje jen zdravé a nezdravé množství. Jogurty nebo zeleninu můžeš jíst denně, ale i těchto potravin se můžeš přejíst a už pro tvoje tělo nebudou zdravé. Dokonce z nich můžeš mít střevní problémy. Když budeš jíst celý den jen ovoce, tak budeš mít pořád hlad. Malá sladkost venku na hřišti s kamarády ti naopak nijak výrazně neuškodí. Ideální je jíst všechno a s ničím to nepřehánět.
Zjisti více: Výživa
Následující videa ti připomenou obecné zásady, na které je dobré myslet, když si vybíráš, co si vezmeš k jídlu.
Potravinová pyramida
Někdy může být těžké se zorientovat v tom, jaké je vhodné množství konzumace pro jednotlivé potraviny. Pomoct ti v tom může potravinová pyramida. Je to obrázek pyramidy rozdělené na patra. V jednotlivých patrech jsou namalované potraviny a platí, že čím výše je potravina namalována, tím méně bychom ji měli jíst.
Není pouze jediná správná pyramida. Existují různé varianty podle toho, jak vypadá místní kuchyně. Další možné varianty se vytváří pro lidi s různými dietami (například veganská potravinová pyramida).
Zjisti více: Biopotraviny
Dnes máš v obchodě na výběr z obrovského množství stejné potraviny od různých výrobců. Proto není špatné se na ně podívat blíž a vybírat víc podle složení než barevného obrázku na obalu. Pomoci v orientaci ti může také logo biopotravin. Může ho mít pouze potravina, která splňuje zákonem definované podmínky ekologického zemědělství.
Více o biopotravinách se dozvíš v následujícím videu.