5. Chcete vědět víc? Příklady dalších běžných infekcí

Junior není jediný, který se občas necítí dobře nebo je nemocný. Chceš vědět, s jakými potížemi zápasili Juniorovi sourozenci?

Úvod tématu
4. V lékárně
Kvíz

„Pocházím z velké rodiny a mám několik sourozenců. Každý z nás se už někdy setkal s nějakou nemocí či potíží. Někdy se při bolesti hlavy postačilo nadýchat čerstvého vzduchu, jindy si nechat uvařit teplý čaj od maminky. Když se ale objevil závažnější problém, vždy jsme se svěřili do rukou odborníka. Tak například můj bratr Boris...“

Boris

Juniorův starší bratr Boris si jednou večer stěžoval na bolest hlavy. Sáhl na teploměr, který potvrdil horečku. Cítil celkovou slabost a bolest svalů, kterou připisoval včerejší námaze. Po chvíli zpozoroval, že pod levým kolenem má červenou skvrnu. Vzpomněl si, že je to na stejném místě, na kterém měl minulý týden po celodenním výletu v horách klíště. V okolí kousance se vytvořila červená skvrna, která vypadala zvláštně. Byla plochá, červeně lemovaná a uprostřed byla jakoby zdravá kůže. Když se skvrna zvětšovala a následující ráno se objevila i na břiše, Boris navštívil lékaře. Po důkladné diagnostice a po zhodnocení výsledků laboratorních testů, lékař určil, že se jedná o lymeskou nemoc.

Lymeská borelióza

Lymeská nemoc neboli lymeská borelióza je nemoc způsobena bakteriemi rodu Borrelia, v Evropě především Borrelia garinii a B.afzelii, v USA hlavně B.burgdorferi. Člověk se může nakazit po kousnutí infikovaným klíštětem rodu Ixodes a to nejčastěji v období letních měsíců při běžných rekreačních aktivitách. Mezilidský přenos neexistuje. Inkubační doba, (tj. doba od nakažení až po vznik prvních příznaků), trvá asi jeden týden. Potom se objeví horečka, bolest hlavy a svalů, a charakteristická skvrna v místě kousnutí, tzv. erythema migrans. Tato skvrna se během několika týdnů zvětšuje a šíří do okolí, přičemž zůstává červená a plochá, v některých případech se u ní objevuje centrální vyblednutí. Nesvědí a nebolí. U poloviny pacientů se skvrny objevují přechodně i na dalších částech těla. Pokud se infekce neléčí, tak se v rozmezí týdnů až dvou let objeví další pozdní projevy, postihující mozek, srdce nebo klouby (bolesti, záněty). Tyto komplikace přetrvávají měsíce až léta. Léčba je založená na podávání antibiotik. Prevencí lymeské nemoci je předcházení kontaktu s klíšťaty hlavně za pomoci repelentů a vhodného oblečení.


Anežka

Anežka je Juniorova mladší sestřička a chodí do školky. Přes víkend se osypala vyrážkou a také měla zvýšenou teplotu. Protože se zrovna ve školce šířily plané neštovice, Juniorova máma tušila, že Anežka je asi bude mít taky. Všichni ostatní členové domácnosti kromě malé Anežky je již překonali. Je to nemoc, kterou způsobuje Varicella-zoster virus (VZV).

Varicella-zoster virus

VZV se projevuje jako plané neštovice (varicella), proti kterým se vyvíjí trvalá imunita zabraňující reinfekci, tj. opětovnému nakažení tímto virem. Průměrná doba od nakažení a vypuknutí prvních příznaků (zvýšená teplota a nevolnost) a objevením vyrážky je 14 dnů. Virus roste pomalu a není uvolňován z nakažených buněk. Infekce se přenáší kapénkami slin a výměšky dýchacího ústrojí, nebo dotykem s kožní vyrážkou. Avšak virus v těle přežívá a při oslabení organismu může být znovu aktivován - dochází k novému vzplanutí infekce za vzniku pásového oparu (herpes zoster). Nejčastěji se vyskytuje v oblasti hrudníku, v oblasti kůže zásobené příslušným míšním nervem, ve kterém se VZV ukládá a přežívá. Na vznik pásového oparu má vliv věk, se stoupajícím věkem výrazně roste procento výskytu.

Anežka své potíže zvládala statečně, i když ji trápila horečka a svědění kůže. Malé červené pupínky, které se postupně měnily na puchýřky až na krusty, měla Anežka po celém těle. Maminka ji napomínala, aby si vyrážku neškrábala, a nezavedla si tak do ní infekci.

Infekční komplikace

Nejčastěji jsou vyrážky kontaminovány zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus), který průběh onemocnění výrazně komplikuje a prodlužuje léčbu.

Bez popisku


Tom

Poprvé se Junior setkal s oparem, když měl Tom na rtech hodně škaredou vyrážku. Bylo to v době, kdy si bráška našel novou přítelkyni a o ničem jiném nemluvil. Od té doby pak i ostatní členové rodiny (včetně mámy a táty) měli stejné potíže velice často. Tato vyrážka, tzv. opar, je způsobená lidským virem herpes simplex.

Herpes simplex

Virus herpes simplex je středně velký virus, který se množí v měchýřcích označovaných jako opar. Obvykle se vyskytuje v místě, kde kůže přechází v sliznici, hlavně v ústech a v nose. Je přenášen hlavně slinami, obvykle při líbání. Infekce se však může projevovat i v oku, na prstech, genitálu ale i na jiných místech pokožky přicházejících do styku s nakaženými osobami ( např. při sportu, zápasení). Během infekce virus vstupuje do nervových zakončení v postižené oblasti a v těle přetrvává po celý život. Po aktivaci obranného mechanismu a vytvoření imunity opar zmizí. Oživení viru herpes simplex mohou vyvolat různé vlivy, jako např. horečnatá onemocnění, nachlazení, zápal plic, přímé sluneční světlo, stres, menstruace aj., a proto se s výskytem oparu setkáváme opakovaně - ne jen jednou za život.

Bez popisku

Pojď si zahrát pexeso!

Dokážeš najít správné dvojice obrázku a jeho popisu? Zkus to!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info