2. Skleníkový efekt a skleníkové plyny

Jak funguje skleníkový efekt? Jak do něj zasahuje člověk svými aktivitami? Co se s tím dá dělat?

Úvod tématu
1. Klimatický systém
3. Změny v minulosti

Přísun a výměna energie v klimatickém systému

Hlavním zdrojem energie pro všechny procesy odehrávající se v klimatickém systému je sluneční záření. Část tohoto záření, kterou vnímáme okem, nazýváme viditelné světlo. Dále sluneční záření obsahuje ultrafialové záření, které je částečně pohlceno ozonosférou (konkrétně UV-B záření) a krátkovlnné infračervené záření.

Elektromagnetické spektrum

Bez popisku

 Otázka: Víš, proč je obloha modrá?

Odpověď

Může za to rozptyl slunečních paprsků na molekulách plynných složkách v atmosféře. Rozptyl záření při průchodu atmosférou je závislý na velikosti rozptylujících částic a na vlnové délce dopadajícího záření. Podívej se na video, kde je to názorně ukázáno.

Sluneční záření prochází atmosférou k zemskému povrchu. Část je cestou v atmosféře pohlcena či rozptýlena. Na zemském povrchu je záření pohlceno či odraženo zpět do atmosféry. Pohlcené záření se z velké části přemění na teplo. Tato energie je pak využita na všechny děje odehrávající se v klimatickém systému.

Na čem záleží, zda se sluneční záření na zemském povrchu odrazí či pohltí?

Odrazivost neboli albedo je poměr odraženého slunečního záření ku množství dopadajícího záření. Hodnota albeda závisí na vlastnostech povrchu (zejména barvě), vlnové délce a úhlu dopadajícího záření (nejvyšší hodnoty jsou v ranních a večerních hodinách, kdy je slunce nízko nad obzorem a paprsky dopadají na zemský povrch pod ostrým úhlem). Čím vyšší je hodnota (0–1 nebo 0–100 %), tím více záření povrch odráží. Albedo/typ povrchu tak významně ovlivňuje i teplotu vzduchu, jelikož především vzduch blízko povrchu se otepluje/ochlazuje od země. V astronomii se dá z albeda např. usuzovat na složení povrchových vrstev (atmosféry) planet a měsíců.

Typ povrchu

Typické hodnoty albeda

čerstvý asfalt

0,03–0,04

širé moře

0,06

jehličnatý les

0,08–0,15

asfalt

0,12

listnatý les

0,15–0,18

písek

0,15–0,45

tundra

0,18–0,25

zemědělské plodiny

0,18–0,25

holá půda

0,17

zelená tráva

0,20–0,25

pouštní písek

0,30–0,40

sníh

0,40–0,90

mořský led

0,50–0,70

čerstvý sníh

0,80–0,90

Stejné množství energie, které zemský povrch přijal, musí opět vydat, aby celý systém zůstal v rovnováze. Kdyby tomu tak nebylo, docházelo by k hromadění energie na zemském povrchu a jeho ohřívání. Proto zemský povrch vyzařuje energii ve formě dlouhovlnného infračerveného záření zpět do atmosféry.

Energetická bilance systému

Bez popisku

Zjisti více: Vyzařování energie

Každé těleso s teplotou větší než absolutní nula (–273,15 °C) vyzařuje energii ve formě tepelného záření, takovým tělesem je třeba i led. Protože intenzita tohoto záření je závislá na povrchové teplotě objektu, lze změřením intenzity záření stanovit jeho povrchovou teplotu. A právě toto je princip bezdotykového měření teploty, na kterém funguje i měření termokamerou.

Snímek z termokamery

Skleníkový efekt

Kdyby všechno vyzářené záření prošlo atmosférou do kosmického prostoru, ochladila by se Země na průměrných –18 °C. Současná průměrná teplota na Zemi je ale +15 °C. Jak je to možné?

Když je ti zima, přikryješ se dekou. Deka sama o sobě nehřeje, ale zadrží a vrací ti část tebou vyzařovaného tepla. Země má svou “deku” jménem skleníkový efekt.

Historie výzkumu skleníkového efektu

Již ve dvacátých letech 19. století Jean-Baptiste Joseph Fourier, francouzský matematik a fyzik, spočítal, jaká by měla být průměrná teplota Země, pokud by byla ohřívána jen Sluncem. A protože mu vycházela hodnota nízká, uvažoval o dalších zdrojích tepla a také o tom, že by atmosféra mohla být jakousi izolační vrstvou (dekou). Mechanismus zachycování tepla atmosférou objevil později John Tyndall.

Historie výzkumu skleníkového efektu

V minulé kapitole ses dozvěděl/a, z jakých plynů se atmosféra skládá. Celkem 99 % připadá v suchém vzduchu na dusík a kyslík. Zbylé 1 % obsahuje plyny jako argon, oxid uhličitý, neon, helium, metan a ve stopovém množství např. krypton, vodík, ozon, oxid dusičitý a další. Dále se v atmosféře vyskytuje vodní pára v proměnlivém množství 0–4 %. A právě vodní pára, oxid uhličitý, metan, oxidy dusíku, ozon a člověkem uměle vyrobené chlor-fluorované a fluorované uhlovodíky jsou důležitými tzv. skleníkovými plyny. Tyto plyny pohlcují dlouhovlnné infračervené záření, které vyzařuje zemský povrch, a tím dochází k dalšímu ohřívání vzduchu. Ohřátý vzduch začne také vyzařovat infračervené záření – směrem do kosmu i zpět na Zemi. Díky tomuto mechanismu je tedy průměrná teplota na Zemi o 33 °C vyšší než teplota Země jako černého tělesa. Proto můžeme prohlásit, že samotný skleníkový efekt je přínosný a nebýt něj, velmi pravděpodobně by se na Zemi nerozvinul život v takové podobě, v jaké ho známe dnes.

Princip skleníkového efektu

Nejvýznamnějším skleníkovým plynem je vodní pára. Obsah vodní páry ve vzduchu se mění podle počasí a polohy na Zemi. Maximální množství páry roste s teplotou vzduchu. Pokud je jí v atmosféře hodně, zkondenzuje a v podobě kapek spadne na zem.

Oxid uhličitý je plyn přírodního i antropogenního původu. Nejvýznamnějším přírodním zdrojem je hoření a sopečná činnost, člověk ho uvolňuje do atmosféry zejména při spalování fosilních paliv (uhlí, ropa) pro výrobu energie.

I metan je plyn přírodního a antropogenního původu. Vzniká při rozkladných procesech – např. v mokřadech, termitištích, ale i na skládkách, při pěstování rýže či chovu dobytka.

Oxid dusný se vyskytuje v hojné míře v půdě, v biomase nebo v oceánech. Z těchto rezervoárů se uvolňuje do atmosféry. Člověk přispívá ke zvýšení koncentrace skrze dusíkatá hnojiva, používání spalovacích motorů nebo spalování biomasy.

V troposféře se též nachází malá část ozonu. Vzniká složitými chemickými reakcemi oxidů dusíku a těkavých organických sloučenin ve městech a průmyslových oblastech za horkých letních dnů (vzniká tzv. fotochemický smog).

Chlor-fluorované a fluorované uhlovodíky (CFC a HCFC) jsou látky uměle vytvořené člověkem. Používaly se jako chladiva do ledniček a klimatizací, jako plastické pěny či rozpouštědla. Jsou známé též jako plyny narušující ozonovou vrstvu.

Jednotlivé skleníkové plyny se v atmosféře vyskytují v různých koncentracích, pohlcují záření v různých vlnových délkách a setrvávají v atmosféře různě dlouhou dobu. Co to pro skleníkový efekt znamená? Pusť si následující video, kde se dozvíš detailnější informace.

Skleníkový efekt

Kvíz

Pokud jsi pozorně četl/a text a sledoval/a video, bude pro tebe hračka odpovědět na otázky v následujícím kvízu.

Zesilování skleníkového efektu

Lidstvo řadou svých činností vypouští skleníkové plyny do atmosféry. Hlavním zdrojem lidských (antropogenních) skleníkových plynů (především oxidu uhličitého a oxidu dusného) je spalování fosilních paliv. Mezi ně patří uhlí, zemní plyn nebo ropa. Kromě výroby elektřiny spalováním fosilních paliv patří mezi další významné zdroje těchto plynů výroba cementu, průmysl, zemědělství, doprava nebo změny v území (např. vypalování lesů a jejich přeměna na pole, plantáže a pastviny). Tyto a další dodatečně přidané skleníkové plyny následně zesilují skleníkový efekt, což má za následek globální oteplování. Více o něm se dozvíš v kapitole 4.

Vývoj emisí oxidu uhličitého v Evropské unii podle různých odvětví

Bez popisku

 Otázka: Vliv dopravy na emise oxidu uhličitého v Evropské unii

Jak plyne z předchozího obrázku, doprava je významným zdrojem emisí oxidu uhličitého v Evropské unii. Prohlédni si následující obrázek a odpověz, které druhy dopravy produkují nejvíce a které nejméně emisí oxidu uhličitého.

Emise oxidu uhličitého produkované v dopravě

Bez popisku

Zjisti více: Vývoj emisí skleníkových plynů v České republice v letech 1990-2018

Jak se měnily emise skleníkových plynů v České republice od roku 1990? Ve kterých sektorech dochází k propadu emisí a které sektory naopak produkují emisí více?

Proč víme, že za změnou složení atmosféry stojí lidé?

Uhlíkový cyklus

Oxid uhličitý je po vodní páře druhým nejsilnějším skleníkovým plynem. Lidstvo svou činností ovlivňuje množství vodní páry v atmosféře jen minimálně, je však schopno významně měnit koncentrace oxidu uhličitého. Oxid uhličitý je nejčastější formou uhlíku (C) na Zemi a je vázán v různých podobách (ve vápencích, fosilních palivech, v půdě, oceánu, biomase nebo atmosféře). Podobně jako jiné prvky i uhlík koluje mezi různými prostředími (např. mezi oceánem a atmosférou, vegetací a atmosférou aj.). O tomto koloběhu mluvíme jako o uhlíkovém cyklu.

Globální uhlíkový cyklus

Uhlík je základním stavebním kamenem všech živých organismů. Rostliny staví svá těla ukládáním oxidu uhličitého skrze proces fotosyntézy. Po jejich odumření může být tento atmosférický oxid uhličitý uložen spolu s nimi v půdě (za předpokladu, že se rostlina rozkládá za nepřístupu kyslíku, nejčastěji ve vodě).

Fosilní paliva, jakožto jeden z hlavních současných zdrojů antropogenních skleníkových plynů, vznikala před stovkami milionů let. Hlavním zdrojem byly rostliny a živočichové žijící v karbonu (před 359–299 miliony lety), jejichž mrtvá těla se postupně ukládala v močálech, bažinách a jezerech. Tím vznikala postupně rašelina, hnědé a černé uhlí, ropa a zemní plyn. Nebýt současné těžby fosilních paliv, zůstal by oxid uhličitý “uvězněn” v zemi další miliony let.

„Lidstvo těžbou a následným spalováním fosilních paliv narušilo přirozený uhlíkový cyklus a uměle vypouští oxid uhličitý do atmosféry. Tím zesiluje skleníkový efekt.“

Koncentrace oxidu uhličitého

V současné době měříme tzv. koncentraci skleníkových plynů v atmosféře. Oxid uhličitý se měří v tzv. ppm (parts per million - částice na milion) neboli počet molekul oxidu uhličitého na 1 milion molekul vzduchu. V průběhu milionů let tato koncentrace kolísala (např. v dobách ledových a meziledových).

Vývoj koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře

Poslední významný nárůst je spojen s rozmachem průmyslové revoluce od 19. století. Na jejím začátku se koncentrace oxidu uhličitého pohybovala kolem 280 ppm. Nejdelší měřená řada koncentrace oxidu uhličitého pochází z havajské sopky Mauna Loa, kde měření započalo roku 1958. Podle zakladatele tohoto měření se výsledný graf koncentrace nazývá Keelingova křivka.

Keelingova křivka a cyklus koncentrací oxidu uhličitého a kyslíku

Bez popisku

 Otázka: Jaká je aktuální koncentrace oxidu uhličitého dnes?

Prohlédni si tento odkaz a urči, o kolik se zvýšila průměrná koncentrace oxidu uhličitého v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí a za poslední 1 rok.

Bez popisku

Tip: Světové emise oxidu uhličitého pod drobnohledem

Zajímá tě, jak se vyvíjely antropogenní emise oxidu uhličitého za posledních 250 let nebo který stát produkuje nejvíce emisí? Prozkoumej tento odkaz!

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info