1. Historie šermu

Víte, že šerm patří mezi nejstarší uměle vytvořené pohybové aktivity? Původně byl vytvořen jako bojové umění. Šermíři se učili také zápasit beze zbraní a byli tak komplexní bojovníci.

Úvod tématu
2. Počátky moderního šermu u nás

Důkazy o systematickém výcviku a tréninku se zbraní se nám dochovaly již ze starověké Indie, Sumeru a Egypta. Nejstarší vyobrazení šermířského duelu je zachyceno na jednom z reliéfů chrámu Medinet Habu postaveného za vlády faraona Ramesse III. Velmi náročný Výcvik se zbraní postupovali také legendární bojovníci starověké Sparty a římští gladiátoři, kteří sváděli krvavé boje pro pobavení obecenstva v arénách. Dovednost v zacházení s chladnými zbraněmi rozhodovala o tom, kdo zvítězí v souboji nebo kdo dokáže ubránit svůj život.

První zmínky o šermu na našem území pocházejí ze středověku, kdy šermířské umění bylo doménou rytířů. Rytíři se učili bojovým dovednostem od svých mladých let. Od 7 let věku se stali pážetem, od 14 let panošem a v dospělém věku se stali plnohodnotnými mistry boje – rytíři. Kromě šermu se rytíři učili jízdě na koni, lukostřelbě, zápasení, lovu a také dalším dovednostem, které byly známkou urozenosti. Mezi osvojenými dovednostmi nechybělo plavání, veršování a hraní šachů. Hra v šachy sloužila i jako prostředek tréninku strategického a taktického myšlení, které potom vojevůdci používali při přeskupování vojsk a vedení bitev.

Často se traduje, že středověký šerm byl brutální a silový, ale není to pravda. Dochované středověké rukopisy tzv. „Fechtbuchy“, tedy učebnice šermu, na kterých je systém tehdejšího boje zachycen, dokazují, že se jednalo o velmi sofistikovaný bojový systém, který si nezadá s propracovaností technik japonských rytířů - Samurajů.

V období renesance se výuka šermu začíná více a více systematizovat, mění se konstrukce zbraní a vzniká kord. Akce v šermu jsou zdůvodňovány vědeckými metodami a na pomoc přichází také geometrie, která zdůvodní, proč je v šermu účelnější používat bod, spíše než se v boji přiklánět k seku. Šerm byl také součástí výuky na vysokých školách. Postupem času se šerm přetváří a začíná se podobat současnému sportu. Všechny akce v šermu, které známe a používáme, byly naposledy vynalezeny na přelomu 18. a 19. století. Od té doby jsou již regulovány pouze pravidly a stává se z něho tradiční olympijský sport, který již neslouží k soubojům na život a smrt, ale k utužení kondice a zvýšení rychlosti a postřehu.

Ukázka z učebnice šermu. Hans Talhoffer (1459)

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info