5. Satelity u nás doma – zkus si prozkoumat okolí svého bydliště

Jaká je poloha tvého bydliště v souřadnicích? Víš, že si můžeš trávu, lesy a ostatní vegetaci zobrazit červeně? A chceš zjistit, kde se zrovna nachází satelit Sentinel 2, který pravidelně snímkuje přírodní pokryv Země? Na konci na tebe čeká ještě jedna malá špionážní reportáž :-).

Úvod tématu
4. Jak se monitoruje Země
Kvíz

„Tak tahle kapitola bude hodně o tvé zvídavosti a samostatné práci. Už jsi se dozvěděl spoustu základních informací jako to celé funguje, prohlédl sis dostupné zdroje satelitních snímků i různé webové aplikace a teď si vyzkoušíme, jestli to umíš používat. Ukážu ti, že tráva nemusí být vždycky zelená, a jak se třeba dozvíš, kdy zrovna nad tebou poletí nějaká družice.“

Úkol 1 - Průzkum mého bydliště

Vrátíme se teď do jedné z aplikací, kterou už jsme si ukazovali dříve. Tvým prvním úkolem bude najít polohu tvého bydliště a vyznačit jí do letecké mapy na Mapy.cz. Poté můžeš vytvořit odkaz a poslat ho třeba kamarádovi, aby věděl, kde tě může navštívit, pokud u tebe ještě nebyl. Pojďme na to:

  1. nejprve si otevři tento odkaz
  2. poté se “Zazoomuj” myší a posunem na mapě do svého bydliště zhruba na úroveň, kdy vlevo dole uvidíš měřítko 0-300m, asi takhle
  3. poté postupuj podle návodu
  4. když máš vytvořený a pojmenovaný vlastní bod, stačí už jenom kliknout vpravo nahoře na ikonku sdílet a nakopírovat odkaz třeba do emailu, který někomu pošleš. Výsledek by měl vypadat asi takto (obsahuje i souřadnice, které můžeš zadat pro navigaci do mobilu):

Vytvoření vlastního bodu v místě bydliště na mapy.cz


Úkol 2 - Zobrazení satelitních snímků a barevné kompozice

Jak ses už dozvěděl v předchozích kapitolách, snímky si můžeš zobrazit nejenom v přirozených barvách, tak jak je vidí tvé oči, ale můžeš použít také nepravé barevné zobrazení, kdy se do kompozice zapojí snímek z infračervené části záření, z termální a pod. Vědci vyzkoušeli osvědčené kombinace těchto barev tak, aby zvýrazňovaly nějakou důležitou vlastnost povrchu, kterou běžným lidským okem nepostřehneme.

Ukázka přirozeného barevného zobrazení

Ukázka nepravého barevného zobrazení

Běžný snímek se skládá z modrého, červeného a zeleného světla, ale pokud jednu tuto složku nahradíme např. infračerveným světlem, vznikne pak obraz, který nám dává navíc informace třeba o zdraví a hustotě vegetace. Vegetace se tam potom jeví červeně, zástavba modře a zeleně, usychající vegetace je hnědá. Tuhle speciální schopnost využili už při špionáži ve válečných konfliktech, protože infračervený snímek (někdy taky nazývaný camouflage nebo colour-false) uměl odhalit zamaskované vojenské objekty. Jak vypadá stejná oblast na “klasickém” snímku a “infračerveném” snímku, můžeš vidět na následujících obrázcích.

Mapová aplikace CollGS

Otevři si mapovou aplikaci CollGS. Přibliž se na stejné místo, které si zadával do předchozího úkolu nebo si ho vyhledej přes lupu vlevo nahoře a tlačítkem úplně vpravo “export” si můžeš snímek uložit do formátu tiff.

Ukázka exportu v mapové aplikaci

Poté si v tlačítku vykreslovač vyber kompozici Color infrared with RDA (zmáčkni apply) a stejným způsobem vyexportuj snímek v infračervených barvách. Snímky mezi sebou porovnej a uvidíš, kde máte husté lesy (tmavě červená), pole s vegetací (světle červená) nebo holá pole (zelená), zástavbu (zelenomodrá, bílá).

Bez popisku

Pokud si v nabídce vykreslovač vybereš další volby, můžeš se podívat třeba na odlišení různých druhů zemědělských plodin (Agriculture with RDA) nebo úroveň vlhkosti (NDMI) - kde modře jsou vlhké oblasti a žlutě až hnědě naopak suché oblasti.

Úkol 3 - Aktuální poloha satelitů

Poslední úkol bude docela jednoduchý, ale budeš potřebovat trochu znalosti angličtiny. Dostaneš za úkol zjistit, kdy nad tvojim bydlištěm přelétá družice Sentinel 2A, ze které jsi používal obrázky v předchozí aplikaci.

Tak pojďme na to:

  1. klikni na tento odkaz
  2. nahoře vpravo v kolonce Search napiš Sentinel 2A
  3. pod nadpisem SENTINEL 2A klikni na odkaz 10day prediction
  4. pokud tvůj počítač nebo mobil umí udávat polohu, rovnou se ti ukáže, které dny a hodiny nad tebou družice poletí a bude dělat snímky, pokud klikneš na modrý odkaz Maps and details - otevře se ti mapka předpovědi, kudy satelit v danou dobu poletí.
  5. anebo rovnou klikni na Live tracking a uvidíš aktuální polohu

Bez popisku

 Otázka: Kolik zrovna nad tebou létá satelitů (družic)?

Samozřejmě se zde můžeš podívat i na další satelity, které by tě zajímaly, primárně je tam nastaveno sledování Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Tvým posledním úkolem ale bude zjistit, kolik satelitů tahle stránka aktuálně sleduje a kolik z nich ti lítá nad hlavou po celé viditelné obloze. Napovím, že je to takovým malým písmem někde v horní části webové stránky.

Bez popisku

Zjisti více: Kosmická špionáž

Na závěr se ještě můžeš podívat na zajímavé video, jak začala kosmická špionáž v americkém projektu Corona, které najdeš v tomto článku.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info