4. (Ne)bezpečná komunikace

Je v pořádku si někoho zablokovat na sociální síti? Jak si nastavit zdravé hranice internetové komunikace? Jaké chování je při komunikaci na síti ještě v pohodě a jaké je už přes čáru?

Úvod tématu
3. Karate v kyberprostoru
5. Techniky sociálního inženýrství

Že bys neměl na internetu komunikovat s nikým, koho osobně neznáš, je poučka stará snad jako internet sám. Jakkoli je toto doporučení pravdivé a bezpečné, ruku na srdce, kdo z nás to nikdy neudělal? Chápeme, že v dnešní době něco takového chtít je tak trochu nemožné. Navíc, je škoda ochuzovat se o virtuální vztahy třeba s kamarády z oblíbené online hry. Taková komunikace pak má velmi dobrý vliv třeba na jazykovou úroveň angličtiny.

Bez popisku


Kdy zpozornět?

Napíšeme Ti sem teď seznam několika takzvaných “red flags”, tedy výstražných červených vlaječek, které by tě měly upozornit, že je něco v nepořádku, a to při komunikaci s kýmkoli.

Zpozorni, když

  • tě někdo uhání a dožaduje se tvých okamžitých reakcí a odpovědí,
  • v tobě vyvolává pocit viny, pokud zrovna nemáš čas nebo chuť na online kontakt,
  • se někdo dožaduje výlučné pozornosti, tedy chce, abys mluvil jenom s ním,u
  • ti někdo posílá nevyžádané zprávy nebo fotky,
  • po tobě požaduje druh zpráv nebo fotek, které ti nejsou příjemné,
  • tě žádá o finanční pomoc,
  • ti posílá soubory, které mají koncovky .exe (i když by to mělo být jen obyčejné meme),
  • si neustále chce volat a dožaduje se zapnutí kamery,
  • reaguje podrážděně, pokud odpovíš na cokoli “ne”.

„Koncovku .exe mají často instalační soubory různých programů. Pokud Ti soubor s touto koncovkou posílá neznámý člověk na internetu, radši jej neotvírej nebo se nejdřív poraď s někým dalším, vyhneš se tak instalaci možného škodlivého programu nebo viru.“

Tento seznam by mohl být i o hodně delší, ale určitě už tušíš, co máme na mysli. Lidé, kteří se takto chovají, si nezaslouží tvoji pozornost a energii. Ukonči s nimi kontakt včas a nemusíš se cítit provinile, ani když je třeba na sociální síti zablokuješ. Nikdo nemá právo v Tobě vzbuzovat negativní myšlenky z důvodů uvedených výše. Doopravdy. :)

Bez popisku

Zjisti více: Kyberšikana

S nárůstem technologií a přesouváním komunikace do on-line prostředí roste také problematika šikany, která využívá právě komunikace v kyberprostoru - nazývá se kyberšikana a spadá pod ní mnoho zákeřných forem chování (například kyberstalking, kybergrooming, sexting a mnoho dalších). Není však důvod zoufat si, tématu se totiž věnuje čím dál více kurzů od různých tvůrců. Zkus například kurz Jsem netvor, který vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info