Listopad 2015

Datum konání Typ termínu Pořádající pracoviště
14. 11. 2015 Studenti MjUNI
 • Světlo známé i neznámé

  Kapacita: 34

  Světlo a jeho vlastnosti spolu se zrakem, tedy lidskou schopností světlo vnímat, zajímalo naše předky odedávna. Světlo je rychlý posel, který nám přináší informace o blížícím se nepříteli i o dalekém vesmíru a zrak je považován za nejdůležitější lidský smysl. V přednášce si v řadě experimentů předvedeme základní vlastnosti světla: jak světlo vzniká, šíří se a zaniká. V následující dílně si pak v jednoduchých pokusech ohmatáme světlo vlastníma rukama a otestujeme i svoje vlastní oči.

  Doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr.

  Věková skupina: 12-14 let

  Kapacita: 34

 • Antarktida – bílý kontinent

  Kapacita: 25

  Jak se žije vědcům na české vědecké polární stanici na Antarktidě? Kde vlastně česká stanice na Antarktidě je? Jak se liší počasí na Antarktidě od počasí v Brně a jak se s takovými podmínkami umí vypořádat tamější příroda? Staň se na chvíli vědcem polárníkem a přijď to zjistit! Lišejníky, tučňáci i tajemný svět mikroskopických parazitů antarktických ryb – to a mnohem více se dozvíš na přednášce a uvidíš na navazujícím workshopu Antarktida – bílý kontinent.

  Mgr. Barbora Chattová

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 25

 • Jak a proč vzniká povodeň

  Kapacita: 35

  Jak vnikají přírodní pohromy? Mohou postihnout i nás, tady v České republice? Zaměříme se na povodně! Názornou animací si vysvětlíme oběh vody v krajině a následně se budeme věnovat příčinám vzniku jednotlivých povodňových situací a jejich charakteristikám. V rámci workshopu si ověříme vliv rozdílných vlastností půdního pokryvu na formování odtokového procesu, naučíme se i jednoduché vykreslování povodňové vlny včetně vyhlašování jednotlivých stupňů povodňové aktivity. Na závěr vás čeká počítačová povodňová hra.

  RNDr. Vladimír Herber, CSc., RNDr. Jiří Jakubínský

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 35

 • Forenzní antropologie

  Kapacita: 20

  Proč antropologové zkoumají kosti? Co všechno můžeme z kostí poznat? Můžeme zjistit, kterému člověku kosti patřily? Jaká část otisku prstu je pro každého jedince unikátní? Využívají antropologové při práci moderní přístroje, které známe z filmů a seriálů? Jak přesná je rekonstrukce podoby jedince podle lebky? Forenzní antropologie je vědeckým a praktickým expertním zaměřením, které využívá metod biologické antropologie při řešení trestných činů a občanskoprávních sporů. Formou řešení fiktivního trestného činu vám představíme základní techniky identifikace člověka (antropometrie, otisky prstů, analýza délky kroku). Dozvíte se, jakým způsobem se odkrývá a dokumentuje kosterní nález nebo jak se sestavuje kompozitní portrét podezřelého na základě výpovědi svědků. Současně vám ukážeme moderní záznamové a zobrazovací přístroje laboratoře, které usnadňují práci forenzního experta (3D skenery, optické skenery, virtuální modelování atd.).

  RNDr. Petra Urbanová, Ph.D.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 20

 • Digitální svět map

  Kapacita: 25

  Seznámíme vás s historií a principy družicových navigačních systémů (GNSS), různými druhy v současnosti používaných map, ale i s nejčastějšími typy trojrozměrné vizualizace terénu a budov používané v kartografii společně s jejich vlastnostmi a využitelností. Představíme si ukázky 3D vizualizace zpracované v programech Adobe a Google Earth. Vyzkoušíme si praktickou práci v terénu s přístroji GPS. Zkusíme si také import dat z GPS, vizualizaci, úpravu a export dat v programu Google Earth.

  Mgr. Radim Štampach, Ph.D.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 25

 • Kolikrát bylo v Brně a na Moravě moře?

  Kapacita: 31

  Prohlédneme si fosílie, které dokazují přítomnost moře v různých obdobích v prostoru našeho města a jižní Moravy. Jaké fosílie jsou charakteristické pro kontinentální prostředí? Jak se jmenovali a kdy se poprvé objevili první suchozemští živočichové na Moravě? Žili dinosauři také v okolí Brna? Kde se dají v Brně a okolí nalézt zajímavé zkameněliny a jak vypadají pod mikroskopem? Nejlepší studenti budou oceněni zkamenělinami z posledního třetihorního moře na Moravě.

  Prof. RNDr. Antonín Přichystal, DSc.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 31

Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro korektní zobrazení webu MjUNI potřebujete mít nainstalovaný modernější prohlížeč. Aktualizovat prohlížeč

×