Březen 2018

Datum konání Typ výuky Pořádající pracoviště
10.03.2018 Studenti MjUNI
 • Zazpívejme si spolu francouzsky

  Kapacita: 15

  Přijďte se naučit francouzské písničky. Společně si je poslechneme, zazpíváme a ještě si u toho zatancujeme. Vždyť slovo „šanson“ je francouzsky píseň (chanson). Několik „šansonů“ se naučíme zpaměti a zjistíme, jak je francouzština krásný jazyk: Frère Jacques, Sur le pont d’Avignon, Alouette, … Nevadí, že neumíte zpívat perfektně (francouzsky parfait), stačí, když budete mít kuráž (francouzsky courage) zpívat francouzsky :-).

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • Co nevidím, to si přiblížím mikroskopem

  Kapacita: 15

  Svět pod mikroskopem je bohatý a rozmanitý. Zkusíme si prohlédnout mnohokrát zvětšenou pokožku listů zelence a muškátu, křídlo či nohu včely, srst některých savců. Zkusíte pracovat jako odborníci, vyrobit si mikroskopický preparát a pracovat s kvalitním mikroskopem. Ověříme, jestli něco žije v bahýnku z řeky Svratky – opět ho zvětšíme mikroskopem. A aby vás mikroskopování bavilo, vyřešíme pomocí mikroskopu i kriminální čin! Trvalé mikroskopické preparáty si odnesete domů.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • V hledáčku jsou živočichové

  Kapacita: 15

  Proč nemá brouk srst a králík krovky? Seznámíme se na vlastní kůži se třemi významnými skupinami živočichů – bezobratlými, plazy a savci. Srovnáme si jejich základní znaky na živých zástupcích těchto skupin. Dozvíme se o životě krásného zlatohlávka z Afriky a jeho chovu v našich podmínkách, také o gekončících nočních, morčeti, králíkovi aj. Seznámíme se s pojmem pobytové znaky zvěře a základy stopařství.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • Žertíky naší nervové soustavy

  Kapacita: 15

  Nalhává nám náš mozek? Informuje nás pravdivě o tom, co snímají naše čidla nebo si skutečnost překrucuje k obrazu svému a matení svého nositele? Jak naše tělo udržuje rovnováhu a co nás spolehlivě z rovnováhy vyhodí. Pomocí „opileckých brýlí“ si vyzkoušíme, zda nás položí alkohol. Jsem rychlík? Otestujeme si reakční dobu na různé podněty.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • O čem je geografie?

  Kapacita: 15

  Proč vypadá krajina za tvým domem jinak než krajina v Itálii, Švýcarsku nebo na Islandu? Čím je způsobeno, že jsou na různých místech na Zemi tak rozdílné podmínky pro život? Podle čeho se lidé rozhodují při osidlování krajiny a jak krajinu zobrazují a využívají? Nejenom na takové otázky hledá odpověď věda zvaná geografie. S poznatky geografů se setkáváte nejenom v hodinách zeměpisu, ale všude tam, kde je potřeba se rozhodnout o výstavbě budov, komunikací, zábavních center. Kde hledat ložiska surovin, kde pěstovat plodiny, kde bezpečně žít a sportovat. A samozřejmě mnoho dalšího. Přijďte za námi zjistit čím geografie je a čím může být pro vás.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • Jak přemýšlejí soudci?

  Kapacita: 34

  Je těžké rozhodovat spravedlivě? Je důležitější text zákona, anebo smysl pro spravedlnost? Kdo může být soudcem a jak je zaručena jeho nezávislost? Co si počít, když proti sobě stojí různá práva a zájmy? Na to vše se můžete zeptat skutečných soudců Ústavního soudu, prohlédnete si jeho budovu, a to i ty místnosti, kam se účastníci řízení běžně nedostanou. Vyzkoušíte si také, jak probíhá soudní jednání a v jeho rámci budete vystupovat jako soudci nebo advokáti.

  Ústavní soud ČR

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 34

 • Jeden jako druhý - nebo ne? (zobrazení kolem nás)

  Kapacita: 15

  Svět nás obklopuje mnoha krásami. Některé z nich se pokusíme poodhalit. Budeme hledat, objevovat, ale i tvořit vlastní obrazce podle nalezených zákonitostí. V tom všem nám pomohou nůžky, tužka, pravítko, stavebnice, ale i dobré oko a bystrá mysl. Na pomoc si přizveme i zrcadlo, od kterého se možná dozvíme, kdo je v zemi nejkrásnější nebo s ním objevíme i taje za zrcadlem? Prostě zváni jsou lidé souměrní i nesouměrní.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • Stavíme, skládáme a objevujeme v geometrii

  Kapacita: 15

  Na semináři se podíváme do světa krásných tvarů a geometrických útvarů. Postavíme si tělesa ze stavebnic geomag a magformers. Budeme pracovat s papírem, nůžkami a lepidlem a ze sítí těles postavíme různá tělesa.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • Barvy, barvy, barvičky v chemii

  Kapacita: 15

  Zelená, modrá, červená, žlutá… všechny tyto barvy dobře známe. Podíváme se blíže na to, co mají barvy společné s chemií a jak se různé barvy a barviva vyrábějí. Vytvoříme chemikovu barevnou bublinkovou žížalu, duhové mléko či magickou modelínu, budeme kreslit do vody a nebo si napíšeme tajný vzkaz kouzelným inkoustem. Pojďme společně prozkoumat všechny barvičky „čarovného“ chemika.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • Oheň - dobrý sluha, zlý pán

  Kapacita: 15

  Oheň člověku slouží od dob, kdy se jej naučil ovládat. Jsou ale situace, kdy se naopak oheň může člověku vymknout z kontroly. Představíme si několik efektních příkladů, kdy exotermické reakce provázené plamenem lidem slouží k užitku nebo zábavě. Představíme si také reakce, při kterých k zažehnotí ohně není zapotřebí plamene, ale naopak kapaliny, či dokonce vody.

  Věková skupina: 12-14 let

  Kapacita: 15

 • Válka proudů, jiskry a výboje

  Kapacita: 15

  Víte, odkud se bere elektřina? Na co všechno se dá použít? Dokážete si vůbec představit život bez elektřiny? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět pomocí dobových pokusů, kdy byla elektřina jen pro vyvolené, a byla velikou vzácností. Pojďme si připomenout největší průkopníky a vynálezce téhle doby spolu s jejich pokusy a vynálezy.

  Věková skupina: 12-14 let

  Kapacita: 15

 • Vyhoďme ho z kola ven aneb dělení přirozenými čísly

  Kapacita: 15

  Pojďme si pohrát s přirozenými čísly a objevovat tak některé jejich zajímavé vlastnosti a vzájemné vztahy. Na základě vtipných příkladů objevíme zajímavosti o prvočíslech. Nechejme se vést těmito čísly, naslouchejme jim a radost ze hry s nimi nám bude překvapivou odměnou.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15

 • Tajemství zvuku

  Kapacita: 15

  Jistě rádi posloucháte muziku, někdo dokonce hraje na hudební nástroj nebo zpívá. Ne každý ale rozumí tomu, co to je „zvuk“, jak vzniká, jak se šíří, jak jej lze zaznamenat. Proč některý zvuk sotva slyšíme a z jiného nás bolí uši? Jak je možné, že člověk snadno rozliší zvuk houslí nebo klavíru, i když zahrají stejný tón? Slyší děti stejně jako dospělí? Na tyto a podobné otázky budeme hledat odpovědi prostřednictvím zábavných pokusů.

  Věková skupina: 9-14 let

  Kapacita: 15