Březen 2016 - studenti

Datum konání Typ termínu Pořádající pracoviště
12. 3. 2016 Studenti MjUNI
 • Biochemie v praxi pro děti

  Kapacita: 15

  Biochemie je obor, který nám pomáhá odkrývat tajemství života. Setkáváme se s ní při každodenním životě, například při pomoci lékařům určit správnou diagnózu nebo při vybírání toho co je dobré jíst, abychom byli zdraví. V rámci našeho setkání se pokusíme Vás uvést do základů fungování živých organismů, seznámíme Vás se základními oblastmi biochemického výzkumu a používanými metodami a zkusíte si, jaké je to být “biovědcem”. V rámci přednášky se dozvíte, jak skládáním základních stavebních prvků vznikne živý organismus. V něm hraje významnou roli molekula DNA, kterou si v rámci praktického cvičení vyizolujete  z jahod.

  RNDr. Jitka Kašparovská

  Věková skupina: 9 - 14 let

  Kapacita: 15

 • Fyziologie a imunologie živočichů – modelové organismy

  Kapacita: 20

  Chov bource morušového Bombyx mori a jeho využití v experimentech a hedvábnictví. Zavíječ voskový Galleria mellonella, známý škůdce ve včelích úlech – praktická ukázka odběru hemolymfy. Drosophila melanogaster – modelový druh pro genetiku a molekulární biologii + ukázky mutantních linií. Entomopatagenní hlístice, jejich symbiotické bakterie + biologická kontrola hmyzích škůdců. S tím vším, a navíc s chovy dalších laboratorních zvířat (např. švábi, drápatky), se budou moci studenti seznámit v rámci tématu fyziologie a imunologie živočichů.

  Mgr. Libor Vojtek, Ph.D.

  Věková skupina: 9 - 14 let

  Kapacita: 20

 • Genetika s octomilkou

  Kapacita: 25

  V průběhu krátké přednášky a workshopu se studenti MjUNI seznámí s nejvýznamnějším modelem v genetice – muškou octomilkou (Drosophila melanogaster), naučí se s ní manipulovat, poznají vybrané mutanty octomilky a nakonec si vyhodnotí potomstvo křížení, na kterém se dozvědí, jak se dědí tzv. mendelistické znaky.

  RNDr. Pavel Lízal, Ph.D.

  Věková skupina: 9 - 14 let

  Kapacita: 25

 • Chemie hrou

  Kapacita: 25

  Chemie je nesmírně zajímavá a užitečná věda, protože dokáže to, o čem odpradávna snili kouzelníci. Z bezbarvého plynu například dokáže vyrobit láhev na mléko nebo z uhlí získat lék proti bolesti. Jak ale vypadá práce chemika? Na začátek programu jsme připravili několik efektních ukázkových pokusů, pak si účastníci sami vyzkoušejí práci chemika, budou řešit různé úkoly nebo sami experimentovat. Na závěr se mohou těšit na pokusy s kapalným dusíkem.

  Mgr. Jaromír Literák, Ph.D.

  Věková skupina: 9 - 14 let

  Kapacita: 25

 • Mikroorganismy kolem nás

  Kapacita: 24

  Ve formě přednášky si představíme obor mikrobiologie. Seznámíme se s bakteriálním biofilmem, mikroflórou lidského těla a s mikroorganizmy, které využíváme, aniž o tom víme (jogurty, plísňové sýry, droždí). V rámci workshopu budou studenti pozorovat mikrobiální biofilm z vlastních zubů, “sýrové” kvasinky a “sýrové” Penicilium a nakonec i živé probiotické jogurtové kultury.

  Mgr. Gabriela Rotková, Ph.D.

  Věková skupina: 9 - 14 let

  Kapacita: 24

 • Poznej tajemný svět netopýrů

  Kapacita: 26

  V rámci workshopu bude dětem zábavnou formou přiblížen život netopýrů. Zahrajeme si společně hru „netopýr a můra“. Zjistíme, co dělají netopýři v různých obdobích roku a poslechneme si netopýří hlasy. Na fotografiích si také ukážeme, s jakými rozličnými druhy netopýrů se můžeme setkat v České republice.

  doc. Mgr. Tomáš Bartonička, Ph.D.

  Věková skupina: 9 - 14 let

  Kapacita: 26

 • Pohled do bizarního světa parazitů

  Kapacita: 15

  Během přednášky se seznámíme s fenoménem parazitismu. Dozvíte se například co obnáší “profese” parazita a jakým způsobem dokáží paraziti manipulovat s hostitelem a ovlivňovat jeho chování. Na následném workshopu se seznámíme se základními metodami sběru a zpracování helmintů pro determinaci. V první části bude demonstrována parazitologická pitva ryby v prostorách laboratoře vybavené preparačními mikroskopy Olympus SZ. Druhá část workshopu bude zaměřena na práci s mikroskopem a dokumentaci parazitologického materiálu.

  Mgr. Eva Řehulková, Ph.D.

  Věková skupina: 9 - 14 let

  Kapacita: 15

 • Proteinové inženýrství: jak rozložit toxické látky v životním prostředí

  Kapacita: 20

  Proteinovým inženýrstvím měníme molekulární strukturu a funkci proteinů. Metabolickým inženýrstvím pozměňujeme fungování celých buněk. Velká očekávání jsou vkládána do kombinace proteinového a metabolického inženýrství při řešení důležitých problémů moderní společnosti, jako je zajištění dostatku potravin, získávání energie z obnovitelných zdrojů, snižování emisí skleníkových plynů nebo likvidaci toxických odpadů.

  prof. Mgr. Jiří Damborský, Dr.

  Věková skupina: 9 - 12 let

  Kapacita: 20

Váš prohlížeč je zastaralý!

Pro korektní zobrazení webu MjUNI potřebujete mít nainstalovaný modernější prohlížeč. Aktualizovat prohlížeč

×