V hlavní roli paměť: učení, vzpomínání, zapomínání

Termín Datum konání Pořádající pracoviště Typ výuky
Prosinec 2016 – studenti 10. 12. 2016 Studenti MjUNI

Možné i nemožné, mysl i tělo, člověk a lidé

V úvodní přednáškové části se pokusíme nastínit některá z nosných témat současné kognitivní a experimentální psychologie. Zábavnou a přitom poučnou formou krátké interaktivní přednášky se zaměříme na vybrané teoretické poznatky, které posléze rozvineme ve dvou návazných seminářích – tedy v menších skupinkách a za využití instrumentária Psychologického ústavu FF MU.

Pokusíme se poodhalit principy fungování lidské mysli, ponoříme se do tajů optických klamů a dalších iluzí, vyzkoušíme si pár „fíglů“, jak „obalamutit“ lidský mozek.

Součástí přednášky budou i základní informace k přístrojům, které pak prakticky využijeme v návazných seminářích, jako například: 3D brýle s lokalizací směru pohledu, eye-tracker, speciální neurokognitivní software NEUROP, terapeutický hrový software NEWRON a také některé z více jak sto let starých přístrojů z původního experimentální vybavení ústavu (Schulzova pumpa, dexterimetr či Zrcadlové kreslení).

Úvodní přednášku povede PhDr. Pavel Humpolíček, Ph.D.

V hlavní roli paměť: učení, vzpomínání, zapomínání

Po úvodní informační přednášce bude následovat seminář zaměřený na téma paměť. Paměť je jedním z nejdůležitějších kognitivních procesů. Všechno důležité, co umíme, koho a co známe, co jsme zažili, to vše bychom bez paměti neměli. Dnes známe několik druhů paměti a každá je zodpovědná za něco jiného. Na tomto semináři si vyzkoušíme, jak na tom s naší pamětí jsme. Také se budeme věnovat tomu, jak můžeme naši paměť zlepšovat a využít ji při učení se do školy. Ukážeme si, co může proces učení negativně ovlivnit. Jde se zábavně naučit i ten nejnudnější předmět?

K tématu paměť nepochybně patří i vzpomínání a zapomínání. Co můžeme udělat pro to, abychom si při testu ve škole zvládli vybavit co nejvíce informací?

Závěrem se můžeme společně zamyslet nad tím, co by se stalo, pokud bychom některou z pamětí ztratili.

Seminář povede Mgr. Eva Smejkalová.

místnost B2.22

Věková skupina: 9-11 let